SpaceX 900 میلیون دلار یارانه برای آوردن اینترنت به روستاهای آمریكا برنده است

این شرکت در مجموع 856 میلیون دلار دریافت خواهد کرد که یکی از بزرگترین یارانه های کمیسیون ارتباطات فدرال تحت برنامه جدیدی است که برای تشویق شرکت ها برای گسترش دسترسی باند پهن به مناطق کم برخوردار ایالات متحده طی 10 سال آینده طراحی شده است.

پیروزی اسپیس ایکس قابل توجه است زیرا این شرکت در برابر ارائه دهندگان خدمات اینترنتی معتبرتر مانند Charter Communications و CenturyLink که به کابلهای فیبر نوری سنتی متکی هستند برای ارائه اینترنت پرسرعت به مشتریان رقابت می کند. سرویس اینترنت Starlink اسپیس ایکس ، که هم اکنون در مرحله آزمایش بتا است و هنوز کاملاً عملیاتی نشده است ، به یک گروه آزمایشی نزدیک به 1000 ماهواره متصل می شود که بیش از 17000 مایل در ساعت در اطراف زمین می چرخند ، زیرا آنها اینترنت را به آنتن های پیشرفته نصب شده بر روی مردم می رسانند خانه ها

FCC بخش عمده یارانه 9 میلیارد دلاری را به ارائه دهندگان سنتی تر اعطا کرد. برای مثال چارتر بیش از 1.2 میلیارد دلار دریافت کرد تا اینترنت پرسرعت را به بیش از 1 میلیون محله برساند. و به کنسرسیوم تعاونی الکتریکی روستایی ، پیشنهادی مشترک از شرکتهای کوچکتر منطقه ای ، 1.1 میلیارد دلار به بیش از 618،000 محله اهدا شد.

اجازه دادن به SpaceX برای شرکت در برنامه یارانه بحث برانگیز بود. شرکتهای ارتباط از راه دور سنتی و برخی از طرفداران پهنای باند اظهار داشتند که شبکه Starlink اسپیس ایکس بسیار جدید و اثبات نشده است. اساساً ، FCC شرط بندی کرد که خدمات Starlink اسپیس ایکس درست همانطور که شرکت قول داده است کار خواهد کرد ، اما اگر چنین اتفاقی نیفتد ، این می تواند به معنی تاخیر طولانی تر در تأمین پوشش اینترنت به برخی از مناطق نیازمند در ایالات متحده.

اما ، اگر سرویس Starlink اسپیس ایکس همانطور که در نظر گرفته شده عمل کند ، این می تواند یک مزیت بزرگ برای اقتصاد روستایی در ایالات متحده و خارج از کشور باشد. دلیل این امر آنست که سیستم ماهواره ای منحصر به فرد این شرکت به جای اتصال رشته کابلها به مناطق جداگانه روستایی ، برای اتصال کل کره زمین طراحی شده است.

چرا مهم است

کمیسیون ارتباطات فدرال تخمین می زند که 21 میلیون آمریکایی – از هر 15 نفر 1 نفر – هنوز دسترسی به اینترنت پرسرعت ندارند. بر اساس مطالعه BroadbandNow ، تعداد واقعی می تواند بسیار بیشتر باشد ، شاید حتی دو برابر تخمین FCC. و یک مطالعه Pew Research 2018 نشان داد که دسترسی سریع به اینترنت برای تقریبا 60٪ از روستاییان آمریکایی مشکل ساز است.
مسائل ناشی از شکاف دیجیتالی بیش از هر زمان دیگری در دوران Covid-19 مشهود است. برخی از خانواده ها مجبور شده اند در پارکینگ های مدرسه بنشینند تا بتوانند از راه دور کار کنند ، به دنبال کار یا کلاس های آنلاین بروند.
مشکلی که در سرویس اینترنت پرسرعت سنتی وجود دارد این است که گسترش کابل های زیرزمینی به مناطقی که مشتری زیادی ندارند ، زمان بر است و برای شرکت های حمل و نقل که بیشتر به سودهای کوتاه مدت متمرکز هستند ، معنای مالی ندارد سرمایه گذاری های کوتاه مدت به همین دلیل FCC و سایر برنامه های دولتی سالهاست که برای پرداخت یارانه هزینه های اولیه پرداخته اند.

در همین حال ، سرویس های اینترنت مبتنی بر ماهواره قدیمی از شهرت سرعت پایین و تاخیر ناامیدکننده برخوردار هستند.

در واقع ، FCC در ابتدا می گفت خدمات اینترنتی مبتنی بر ماهواره قادر به دریافت هیچ یارانه ای نیستند. اما کمیسیون در ژوئن پس از لابی گری اسپیس ایکس در برابر این تصمیم روند خود را معکوس کرد.

SpaceX امیدوار است که شبکه آن به سرعت بهترین خدمات مبتنی بر فیبر نوری سریع باشد. ماهواره های آن بسیار بیشتر از ماهواره های مخابراتی دیگر به زمین نزدیک ترند ، که به گفته این شرکت زمان ناامیدکننده تاخیر را از بین می برد.

در حال حاضر ، دقیقاً مشخص نیست که شبکه به خوبی کار می کند. آزمایش کنندگان بتا سرعت بالاتری را گزارش کرده اند ، اما گزارش شده است که آنها به طور متناوب نیز دچار خستگی می شوند زیرا SpaceX ماهواره های کافی را برای تضمین پوشش مداوم پرتاب نکرده است. همچنین باید دید خدمات اسپیس ایکس چقدر مقرون به صرفه خواهد بود. CNBC در ماه اکتبر با استناد به ایمیل های مشترک با کسانی که علاقه مند به تبدیل شدن به مشتری Starlink بودند ، گزارش داد که هزینه این سرویس می تواند ماهیانه حدود 99 دلار باشد ، به علاوه یک بار هزینه حدود 500 دلار برای روتر و آنتن.

شرلی بلومفیلد ، مدیرعامل NTCA – انجمن باند پهن روستایی ، گفت: اگر شبکه Starlink طبق آنچه در نظر گرفته شده کار نکند ، ممکن است مردم در مناطق روستایی که این شبکه برای خدمات رسانی در نظر گرفته شده است ، هیچگاه از اینترنت پیشرفته برخوردار نباشند. ، که صدها ارائه دهنده ارتباطات راه دور مستقر در جامعه را نشان می دهد.

بلومفیلد به سی ان ان بیزینس گفت: “مردم هرگز قادر نخواهند بود که پشتیبانی بیشتری از دولت برای ورود و ایجاد شبکه ای با مقاومت بیشتر در برابر آینده به دست آورند.” “ما باید توجه داشته باشیم که چگونه بار اول این کار را درست انجام دهیم.”

برخی از کارشناسان سیاست ، از جمله ارنستو فالکون ، مشاور ارشد قانونگذاری در بنیاد Electronic Frontier مستقر در سانفرانسیسکو ، یک سازمان غیرانتفاعی حمایت از اینترنت آزاد ، نیز معتقدند که موفقیت Starlink مهم نیست یا نه. Falcon معتقد است اگر آمریکایی ها خدمات سریع و پایدار و در نهایت یک شبکه 5G را می خواهند ، کابلهای فیبر نوری تنها راه حل هستند. و به همین دلیل است که او می گوید وجوه RDOF نباید در فناوری های جایگزین استفاده شود.

“شما نیازی به تعویض ندارید [fiber optic] سیم ها در هر زمان از زندگی من پس از ساخته شدن. این چیزی است که بچه های نوه های من می توانند از آن استفاده کنند. “

اما برخی دیگر ، از جمله مایک اورلی ، کمیسر FCC ، که منجر به فشار برای اجازه دادن به SpaceX برای پیوستن به برنامه یارانه FCC شد ، معتقدند که Starlink می تواند یک راه حل یک مرحله ای برای یک مشکل آزار دهنده ارائه دهد.

وی در مصاحبه ای در ماه اوت به CNN Business گفت: “واقعیت واقعی این است: ما پول کافی برای اتصال هر خانه به فیبر نداریم. این در کارتها نیست.”

به گفته وی ، این دلیل کافی برای به خطر انداختن اسپیس ایکس است ، شرکتی که قبلاً به دلیل ریزه کاری های تکنولوژیکی خود مشهور بوده و منتقدان خود را به اشتباه اثبات کرده است.

فضانوردان SpaceX Crew Dragon به زمین برمی گردند

اوریلی گفت ، اگر شبکه Starlink مقرون به صرفه باشد و به خوبی کار کند ، بازده آن می تواند گسترده باشد. این نه تنها باعث پوشش مناطقی می شود که FCC با یارانه های RDOF خود هدف قرار داده است ، بلکه ارتباطی را برای هر شخص در ایالات متحده و احتمالاً جهان به همراه خواهد داشت.

“راز کوچک کثیف این است – پس از پایان کار ما [RDOF] – ما احتمالاً در حال بررسی مجموعه ای از مکانها هستیم که واقعاً گران و بسیار دشوار است و سرویس دهی آنها بسیار دشوار است و هیچ کس “نمی خواهد برای آوردن خدمات اینترنتی در آنجا هزینه کند”. چگونه می توانید به مناطقی که خدمات سخت ترین سرویس و سریعتر رسیدن آنها است؟ ماهواره یکی از این گزینه هاست. “

با این حال ، حتی اوریلی نیز اذعان می کند که ، برای افرادی که در Starlink قرار است از طریق این برنامه یارانه ای خدمت کنند ، بسیاری از موفقیت های این شبکه است.

اورئلی گفت: “این می تواند” واقعاً باعث شکستگی قلب شود. ” “این قسمت سخت برای یک سیاستگذار است.”