Eusebius McKaiser، تحلیلگر سیاسی Acerbic آفریقای جنوبی در 44 سالگی درگذشت.

Eusebius McKaiser، نویسنده و پخش کننده آفریقای جنوبی که نگاهی تیزبین و اغلب نگران کننده را بر مبارزات کشورش با میراث آپارتاید در نژاد، سیاست، خشونت جنسی و هویت متمرکز کرده بود، روز سه شنبه در ژوهانسبورگ درگذشت. او 44 ساله بود.

به گفته مدیر او، جکی استریدوم، علت آن یک تشنج صرع بود. همکاران او گفتند که او بلافاصله قبل از مرگ هیچ علامتی از بیماری نشان نداده بود و طبق معمول کار می کرد.

این هفته، آقای مک‌کایزر پادکستی را تکمیل کرد که در آن کنگره ملی آفریقای مسلط رئیس جمهور سیریل رامافوزا را مورد انتقاد قرار داد و از ناتوانی اپوزیسیون در ارائه یک جایگزین انتخاباتی مناسب به آفریقای جنوبی ابراز تاسف کرد.

او به شنوندگان خود دستور داد که ANC را مسئول فروپاشی شبکه برق ملی کشور بدانند، شبکه ای که سال هاست با ساعت ها خاموشی در سراسر زمین کار می کند.

او گفت: «اثرات خاموشی رویدادهای تصادفی و طبیعی نیستند. آنها پیامدهای قابل پیش بینی فساد، تسخیر دولت، ناتوانی تکنوکراتیک و رهبری غیراخلاقی و ناکارآمد توسط دولت گمراه شده ANC هستند.

در قاره‌ای که تعداد فزاینده‌ای از دولت‌ها از سیاست‌ها و شیوه‌های همجنس‌گرا هراسی استقبال می‌کنند، آقای مک‌کایزر، که آشکارا همجنس‌گرا بود، مدافع سرسخت حقوق همجنس‌گرایان مندرج در قانون اساسی آفریقای جنوبی پس از آپارتاید بود. در مقاله‌ای در گاردین بریتانیا در سال 2012، او نوشت: «این همجنس‌راسی است، نه همجنس‌گرایی، که در نهایت مایه شرمساری آفریقا است.»

او به عنوان یک روشنفکر برجسته عمومی، بسیاری از مشکلات اجتماعی به ظاهر لاینحل آفریقای جنوبی را در دوران آپارتاید دنبال کرد که با انتخاب نلسون ماندلا به عنوان اولین رئیس جمهور سیاه پوست کشور در سال 1994 به پایان رسید. مخاطبان، از جمله در مقالات نظری در نیویورک تایمز.

او در سال 2012 در مورد تجاوز جنسی به یک زن 17 ساله توسط هفت مرد نوشت، جنایتی که در فیلم تلفن همراه ضبط شد و ملت را خشمگین کرد، گفت: «این حادثه به دلیل تجاوز و به طور کلی خشونت جنسی علیه زنان، اعتراضی را برانگیخت. و کودکان، برای آفریقای جنوبی بسیار آشنا است. این یک زخم زنده از آپارتاید است.»

آقای مک کایزر چندین کتاب در مورد سیاست و نژاد منتشر کرد، از جمله “آیا می توانم به DA رای بدهم: معضل یک رای دهنده”. DA به اتحاد دموکراتیک اپوزیسیون اشاره دارد.

آقای مک‌کایزر به مسائل اجتماعی دیگر، به‌ویژه تداوم دیدگاه‌های نژادپرستانه، که آن را به خشونت دوران آپارتاید نسبت داد، زمانی که تمایزات نژادی در مجموعه‌ای از قوانین سفید پیش‌نویس شده بود که خطوط سفت و سختی را در جامعه از گهواره تا گور ترسیم می‌کرد، پرداخت. از محل سکونت گرفته تا عبادتگاه و دفن.

دیدگاه‌های او اغلب تفرقه‌انگیز بود، به‌ویژه در کشوری که در آن برنامه‌های گفتگوی رادیویی بخش عمده‌ای از گفتمان سیاسی را به نمایش می‌گذارند.

استفان گروتس، همکار پخش کننده و روزنامه نگار، گفت: «نمی توانم پخش کننده دیگری را که چنین تأثیری داشته باشد، که بتواند چنین احساسات شدیدی را ایجاد کند، فکر کنم. بسیاری از مردم از او متنفر بودند. بسیاری از مردم او را دوست داشتند.»

Moshoeshoe Monare، مدیر اجرایی اخبار در پخش‌کننده عمومی آفریقای جنوبی، SABC، به Daily Maverick، یک خبرگزاری آنلاین گفت که آقای مک‌کایزر در “مأموریت SABC برای انعکاس تنوع نظرات و فرهنگ ما برای بحث آشکار درباره تفاوت‌هایمان” مشارکت داشته است.

او افزود: «ما شجاعت او را در بیان نظرات نامطلوب به یاد خواهیم آورد.

آقای مک‌کایزر در کتاب «دور کن، نژادپرست، فرار کن: سفرهایی به قلب نژادپرستی»، کتابی که در سال 2015 منتشر شد، بیش از دو دهه از دوران پس از آپارتاید می‌گذرد، آقای مک‌کایزر نوشت که، مانند دوران جدایی اجباری نژادی، هر دو سیاه‌پوست هستند. و سفیدپوستان همچنان به زندگی جدا از هم تمایل داشتند.

او گفت: «جغرافیای آپارتاید مثل همیشه واقعی است. او گفت که تصورات در مورد نژاد نیز بسیار از هم دور مانده است و به بحثی پیوست که هر چه بیشتر در هم پیچیده شد و به مسائلی در مورد امتیازات پایدار، استحقاق و رنجش پرداخت.

او گفت، در حالی که «همه سفیدپوستان مرتکب نژادپرستی ضد سیاه‌پوستان نبودند یا نیستند، همه سفیدپوستان از تاریخ ظلم ضد سیاه‌پوستان بهره می‌برند و هنوز هم سود می‌برند».

او افزود: «بسیاری از سفیدپوستان نسبت به ادامه حضور نژادپرستی نابینا هستند، و در رابطه با این نابینایی، بسیاری از سفیدپوستان نادانی خود را با این تصور که سیاه‌پوستان دچار وسواس نژادی هستند، توجیه می‌کنند.»

او چشم انداز ادبی افسانه ای آفریقای جنوبی را از نقد حذف نکرد. او نوشت: «به دنبال نویسندگان اقلیت سیاه‌پوست در اکثر جشنواره‌های محلی بروید، دنیای کوچکی از جغرافیای آپارتاید را خواهید دید.

آقای مک‌کایزر در کتاب «دور کن، نژادپرست، فرار کن: سفرهایی به قلب نژادپرستی» که بیش از دو دهه پس از پایان آپارتاید منتشر شد، نوشت که سیاه‌پوستان و سفیدپوستان همچنان تمایل به زندگی جدا از هم دارند.

Eusebius McKaiser در 28 مارس 1979 در جایی که در آن زمان Grahamstown، آفریقای جنوبی نامیده می شد، به دنیا آمد. به دلیل ریشه استعماری این نام – بنیانگذار شهر، سرهنگ دوم جان گراهام، یک افسر بریتانیایی قرن 19 بود – در سال 2018 به ماخاندا تغییر نام داد.

پدرش، دونالد مک‌کایزر، از اعضای قدیمی ارتش آفریقای جنوبی بود و پس از بازنشستگی از ارتش، یک شرکت ساختمانی کوچک را اداره می‌کرد. مادرش، مگدالن (استیونز) مک کایزر، در سال 2006 درگذشت.

از آقای مک کایزر پدرش به یادگار مانده است. شریک او، ندودوزو نیاندا؛ خواهران او، جنیوا و مرلین مک کایزر. و نامادری اش والنسیا مک کایزر. پسران او، برادران ناتنی آقای مک‌کایزر، در جوانی مردند: تیموتی در اوایل کودکی، و اوون در سال 2017 در سن 21 سالگی.

طبق قانون آپارتاید، خانواده به عنوان رنگین پوست، به معنای نژادهای مختلط طبقه بندی می شد، دسته ای که با تبعیض سیستماتیک مواجه بود اما از حقوق بیشتری نسبت به سیاه پوستان آفریقای جنوبی برخوردار بود.

آقای مک‌کایزر در سال 1997 در دانشگاه رودز در گراهامستون تحصیل کرد و مدرک لیسانس خود را در حقوق و فلسفه و سپس فوق لیسانس در فلسفه گرفت و سپس در سال 2003 بورسیه رودز را برای تحصیل در آکسفورد دریافت کرد. این بورسیه‌ها توسط آرشیو بریتانیا تاسیس شد سیسیل جان رودز استعمارگر پس از مرگش در سال 1902.

آقای مک‌کایزر بعداً از کمپین برداشتن مجسمه‌های رودز در دانشگاه‌های کیپ تاون و آکسفورد حمایت کرد و خواستار تلاش گسترده‌تر برای تغییر ذهنیت سازمانی چنین مکان‌های آموزشی شد تا همه آثار استعمار را از بین ببرند.

او در سال 2020 در گاردین نوشت: «نکته ساده و در عین حال چالش برانگیز است: سرنگونی مجسمه‌های نژادپرستان ضروری است اما کافی نیست.

آقای مک کایزر به عنوان یک مناظره کننده رقابتی نیز شناخته می شد.

او کار خود را به عنوان یک پخش کننده رادیویی با یک برنامه گفتگوی شبانه در رادیو 702، یک ایستگاه تجاری مستقر در ژوهانسبورگ آغاز کرد و برای ایستگاه های دیگر، از جمله SABC3، یک کانال تلویزیونی عمومی، و PowerFM، یک ایستگاه رادیویی گفتگو کار کرد. در سال 2021، او پادکستی به نام “در حلقه” راه اندازی کرد.

او چندین کتاب در مورد سیاست و نژاد منتشر کرد، از جمله “یک بانتو در حمام من”، “آیا می توانم به DA رای بدهم: معضل یک رای دهنده” (DA به ائتلاف دموکراتیک اپوزیسیون اشاره دارد) و “فرار، فرار نژادپرستانه”.

با انعکاس شهرت او به عنوان مربی برای جوانان آفریقای جنوبی، چندین روایت از زندگی او یکی از آخرین پست های رسانه های اجتماعی او را برجسته می کند که الهام گرفته از موسی موتا، یک جانباز 27 ساله آفریقای جنوبی است که به تازگی به فینال یک نمایش استعدادیابی بریتانیا رسیده بود. .

“کاری را که انجام می دهید متوقف کنید. همین الان، آقای مک کایزر در توییتر نوشت اندکی قبل از مرگش “شما باید این را تماشا کنید. وای. لال شدم و اشکم تمام شد.»

او افزود: «این الهامی است که برای این هفته به آن نیاز داشتید.»