DoorDash اولین بازی خود را در وال استریت انجام می دهد

DoorDash روز سه شنبه اعلام کرد سهام خود را 102 دلار در هر سهم قیمت گذاری کرده است ، که تقریباً 3.4 میلیارد دلار در IPO خود جمع آوری کرده و شرکت را در حدود 39 میلیارد دلار ارزیابی کرده است – بیش از دو برابر آخرین ارزیابی بازار خصوصی آن.

قیمت گذاری بسیار بالاتر از محدوده قیمت پیشنهادی اولیه DoorDash بود که بین 75 تا 85 دلار در هر سهم بود ، که نشانه تقاضای شدید سرمایه گذار است.

این شرکت که هفت سال پیش توسط گروهی از دانشجویان استنفورد برای کمک به مشاغل ارائه شده در پالو آلتو راه اندازی شد ، به یک رستوران برای بسیاری از رستوران ها و بازرگانان در سراسر کشور تبدیل شده است. اکنون ، بزرگترین اپلیکیشن تحویل غذا در کشور سوار بر موج تقاضای سوخت همه گیر به سمت وال استریت است.

این اولین مورد از دو IPO مورد انتظار در هفته جاری برای اقتصاد درخواستی است که Airbnb روز پنجشنبه به اطلاع عموم می رسد. هر دو شرکت در حال ارائه پیشنهادات عمومی خود هستند زیرا انتظار می رود اولین واکسن های ویروس کرونا در دسترس برخی از افراد در ایالات متحده و خارج از کشور قرار گیرد. برخلاف Airbnb ، تجارت DoorDash در ماه های اخیر افزایش یافته است ، اما هنوز یک سوال باز باقی مانده است که آیا می تواند سودهای خود را فراتر از همه گیر حفظ کند یا خیر.

DoorDash در اعلامیه خود هشدار داد: “شرایطی که به رشد تجارت ما ناشی از اثرات همه گیری Covid-19 سرعت بخشیده است ، ممکن است در آینده ادامه پیدا نکند.”
این بیماری همه گیر باعث تحویل شرکت های تحویل غذا شد.  به زودی ممکن است با یک بررسی واقعیت روبرو شوند
این شرکت که تاکنون 2.5 میلیارد دلار از سرمایه گذاران از جمله سافت بانک و سکویا سرمایه جمع کرده است ، آخرین باری که نزدیک به 400 میلیارد دلار در بودجه جدید در طول بیماری همه گیر جمع آوری کرد ، نزدیک به 16 میلیارد دلار ارزش داشت. یک سرمایه گذار اصلی در دور بودجه اظهار نظر کرد که این سرویس “به عنوان یک سرویس ضروری در زندگی جوامع محلی ریشه دوانده است.”
DoorDash ، که فراتر از تحویل غذا گسترش یافته و لوازم ضروری خانگی از فروشگاه های راحتی را در طی همه گیر شدن شامل می شود ، 543 میلیون سفارش در 9 ماه اول سال 2020 انجام داد در مقایسه با 181 میلیون در مدت مشابه در سال 2019 ، مطابق با اعلامیه خود. این شرکت گفت که 900 میلیون سفارش از زمان تاسیس تاکنون انجام داده است.

بنیانگذار و مدیر عامل شرکت DoorDash ، Tony Xu ، در اعلامیه خود ، مشاغل کوچک را در معرض خطر “عقب ماندن از اقتصاد راحت در جایی که مصرف کنندگان عادت کرده اند همه چیز را با چند کلیک بدست آورند ، توصیف کرده است” ، این روند در جهان Covid فقط تسریع شده است. وی DoorDash را پادزهر می داند و اظهار داشت که مشکل اساسی که هدف آن حل این مسئله است ، کمک به “مشاغل آجر و ملات در این دوره های به سرعت در حال تغییر و رقابت ، موفقیت و شکوفایی است.”

در ماه های اخیر ، Doordash روش های جدید کار با مشاغل را کشف کرده است. یک محصول جدید به نام Storefront به رستوران ها اجازه می دهد فروشگاه های آنلاین را راه اندازی کنند که در آن کالاهای کمتری برای کالاهای فروخته شده از آنها دریافت نمی شود. پیشنهاد جدید دیگر ، تحویل خودکار ، به مشاغل اجازه می دهد تا ضمن مراقبت از تحویل خود ، در سیستم عامل خود لیست کنند.
سالهاست که بخش تحویل مواد غذایی شلوغ است و شرکت ها میلیاردها دلار برای یارانه دادن به قیمت ها برای به دست آوردن سهم بازار خود جمع و از دست می دهند. DoorDash که خاویار را نیز در اختیار دارد ، بر اساس داده های Second Measure در ماه مه 2019 رهبر فروش ایالات متحده شد. اما همه گیر شد تا DoorDash اولین سود خود را در سه ماهه دوم سال جاری بدل کند ، قبل از اینکه بازهم ضرر در سه ماهه اخیر را گزارش کند.
امسال در این بخش ادغام شده است: شرکت اروپایی Just Eat Takeaway.com Grubhub و Uber Postmates را خریداری کردند. اما DoorDash همچنان با تعدادی از چالش های دیگر مدل تجاری خود روبرو است.
هزینه های زیادی که خدمات تحویل کالا به سفارشات از رستوران ها دریافت می کنند در طی همه گیر شدن مورد بررسی قرار گرفته اند. برخی از ایالت ها و شهرها به طور موقت آنچه خدمات تحویل مواد غذایی شخص ثالث می تواند از مشاغل محلی دریافت کند ، محدود کرده اند. این شرکت در دفترچه خود هشدار داد که “اگر سقف کمیسیون پس از فروپاشی همه گیر Covid-19 حفظ شود ، تجارت ، وضعیت مالی و نتایج عملیات ما بیشتر تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.”
علاوه بر این ، شرکت های اقتصاد گیگ از جمله DoorDash با چالش های حقوقی مداوم درمورد چگونگی طبقه بندی رانندگان به عنوان پیمانکاران مستقل روبرو هستند ، کسانی که مزایای مشابه و حمایت از کار را ندارند که کارمندان با قانون تضمین می کنند. این شرکت نوشت: طبقه بندی مجدد کارگران این شرکت “به طور قابل توجهی مدل و عملکرد موجود ما را تغییر می دهد”.

پاول لامونیکا از CNN Business در تهیه این گزارش مشارکت داشته است.