2 بازدیدکننده در کنیسه در تونس توسط گارد نیروی دریایی کشته شدند

وزارت کشور این کشور اعلام کرد که یک نگهبان نیروی دریایی در نزدیکی کنیسه باستانی در جزیره جربا در سواحل مدیترانه تونس که قبلاً هدف شبه‌نظامیان اسلام‌گرا بوده است تیراندازی کرد و در جریان زیارت سالانه یهودیان به کنیسه، دو بازدیدکننده کشته و 10 نفر دیگر زخمی شدند. چهار شنبه. یک افسر امنیتی دیگر نیز کشته شد.

این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد: این نگهبان که در یک تاسیسات دریایی در جزیره مستقر بود، ابتدا نگهبان همکار خود را کشت و مهمات او را اواخر روز سه شنبه به جیب زد و سپس به سمت کنیسه الغریبا در محله یهودیان باستانی جربا حرکت کرد که تقریباً نیم ساعت با ماشین فاصله داشت. . سپس در نزدیکی کنیسه تیراندازی کرد تا اینکه مأموران نگهبان زیارت به او شلیک کردند و او را کشتند.

به گفته وزارت امور خارجه، مقامات هیچ انگیزه ای برای تیراندازی که در آن یک شهروند فرانسوی 42 ساله و یک تونسی 30 ساله کشته شدند، اعلام نکردند. اما کنیسه، جایی که جشنی برای جشنواره سالانه لاگ بعمر سه‌شنبه شب برگزار شد، قبلاً مورد حمله شبه‌نظامیان اسلام‌گرا قرار گرفته بود که سایر مکان‌های گردشگری تونس را نیز هدف قرار داده بودند.

تونس نیز در بحران سیاسی و اقتصادی قرار دارد. رئیس جمهور کیس سعید دموکراسی را که تونسی ها در دهه گذشته ایجاد کرده بودند به سمت خودکامگی هدایت کرد در حالی که اقتصاد در حال فروپاشی است و تعداد فزاینده ای از تونسی ها را به ناامیدی سوق می دهد.

در بیانیه وزارت کشور آمده است که مقامات تحقیقاتی را برای کشف دلایل این حمله خائنانه و بزدلانه آغاز کرده اند.

در این بیانیه آمده است که شش افسر و چهار نفر دیگر به دلیل جراحات با شدت های مختلف در بیمارستان بستری شدند. مقامات نام هیچ یک از قربانیان یا عامل تیراندازی را ذکر نکردند.

جربا، که درختان نخل و مناظر آبی آبی آن مدت‌ها گردشگران و بازنشستگان اروپایی را به خود جلب کرده است، محل زندگی بیش از 1000 یهودی است که یکی از آخرین جوامع مهم یهودی در خاورمیانه خارج از اسرائیل است. سنت محلی بر این باور است که اسکان یهودیان در آنجا در زمان رومیان وارد شد، و بعداً کنیسه ای به نام الغریبا – «خارجی» – ساختند که گفته می شود دروازه مقدسی را در خود جای داده است که دو هزار سال پیش از اورشلیم آورده شده است.

در دهه 1940 تعداد آنها تقریباً 5000 نفر بود، با مهاجرت یهودیان جربی به اسرائیل یا فرانسه، در حالی که مسلمانان بیشتری به منطقه نقل مکان کردند، این جامعه کوچک شد. حملات گاه به گاه صورت می گرفت، از جمله حادثه اکتبر 1985 که در آن یک نگهبان تونسی که قرار بود از کنیسه محافظت می کرد، به جماعت شلیک کرد و چهار نمازگزار و یک افسر پلیس را کشت و 11 نفر را زخمی کرد. همزیستی مسالمت آمیز داشتند

الغریبا، جایی که تیراندازی روز سه شنبه در آن رخ داد، میزبان یک زیارت سالانه است که جمعیتی از بازدیدکنندگان یهودی از اروپا و اسرائیل را به خود جلب می کند، رویدادی که دولت سال ها آن را به عنوان یک جاذبه گردشگری تشویق کرده است. از زمانی که ستیزه جویان در آوریل 2002 یک کامیون بمب گذاری شده در کنیسه را منفجر کردند و در حمله ای که القاعده مسئولیت آن را بر عهده گرفت، 21 گردشگر غربی را کشتند، مقامات امنیتی شدیدی را برای زیارت فراهم کردند.

روز دوشنبه، یک روز قبل از حمله، جوی هود، سفیر تازه وارد آمریکا در تونس، ملاقات کرد سفارت ایالات متحده در تونس در توییتر اعلام کرد که این کنیسه در کنار نماینده ایالات متحده برای نظارت و مبارزه با یهودستیزی، دبورا لیپستاد، منتشر شده است.

این سفارت محل یکی از آخرین حملات تروریستی تونس بود که در آن یک افسر پلیس در خارج از سفارت در انفجاری در سال 2020 جان باخت. ستیزه جویان اسلامگرا همچنین 60 نفر را که بیشتر آنها توریست بودند، در حملات جداگانه در استراحتگاه ساحلی سوس و سوس کشتند. در موزه باردو در تونس در سال 2015.

مانند آن حملات، تیراندازی روز سه‌شنبه می‌تواند به صنعت گردشگری مهم کشور آسیب برساند، یکی از معدود نقاط قوت در یک اقتصاد ضعیف. تعداد بازدیدکنندگان تونس در سال گذشته پس از بیش از یک دهه ضربات، از جمله شورش بهار عربی تونس در پایان سال 2010، حملات تروریستی و همه‌گیری ویروس کرونا شروع به بهبود کرده بود.