“یک مرگ سریع یا یک مرگ آهسته”: زندانیان جنگ را برای دریافت مواد مخدر انتخاب می کنند

در زندان‌های روسیه، آنها گفتند که از درمان‌های مؤثر برای HIV خود محروم شده‌اند. در میدان نبرد در اوکراین، با وعده‌های داروهای ضد ویروسی در صورت موافقت با مبارزه، به آنها امید داده شد.

این یک زمین استخدام بود که برای بسیاری از زندانیان روسی کار می کرد.

مقامات اوکراینی بر اساس میزان عفونت در سربازان اسیر تخمین می زنند که حدود 20 درصد از استخدام شده ها در واحدهای اسیر روسیه HIV مثبت هستند. زندانیان در مصاحبه با نیویورک تایمز گفتند که خدمت در خط مقدم خطر کمتر از ماندن در زندان به نظر می رسید.

تیمور، 37 ساله، یک سرباز روسی HIV مثبت که در یک بازداشتگاه در شهر دنیپرو در مرکز اوکراین مصاحبه کرد و تنها با نام کوچک شناسایی شد، گفت: “شرایط در زندان روسیه بسیار سخت بود.” اگر در مبادله زندانیان به روسیه بازگردد، با تلافی مواجه خواهد شد.

تیمور گفت که پس از محکومیت او به 10 سال به دلیل خرید و فروش مواد مخدر، پزشکان در زندان روسیه داروهای ضد ویروسی را که او برای کنترل اچ آی وی مصرف می کرد، به انواعی که او می ترسید موثر نبودند تغییر دادند.

او گفت که فکر نمی‌کند بتواند یک دهه در زندان روسیه با اچ‌آی‌وی زنده بماند. در ماه دسامبر، او موافقت کرد در ازای عفو و تهیه داروهای ضد ویروسی، شش ماه در گروه مزدور واگنر خدمت کند.

او در مورد انتخاب بین درمان ضعیف اچ آی وی در زندان و شرکت در تهاجمات در جنگ روسیه در اوکراین گفت: «می دانستم که یک مرگ سریع یا مرگ آهسته خواهم داشت. “من مرگ سریع را انتخاب کردم.”

او گفت که تیمور هیچ تجربه نظامی نداشت و دو هفته قبل از اعزام به جبهه آموزش دیده بود. یک اسلحه کلاشینکف، 120 گلوله، یک جلیقه زرهی و یک کلاه ایمنی برای او صادر شد. او گفت، قبل از اینکه سربازان را به جلو بفرستند، فرماندهان بارها تکرار کردند که اگر بخواهید از این میدان خارج شوید، به شما شلیک خواهیم کرد.

او گفت که سربازان در جوخه او به یک حمله خطرناک اعزام شدند، امواج سربازان با شانس کمی برای زنده ماندن به نبرد در حومه شهر باخموت در شرق فرستاده شدند. بیشتر آنها در اولین روز نبرد کشته شدند. تیمور اسیر شد.

واحدهای اسرای سابق بخش عمده ای از نیروها را در حمله روسیه به باخموت، یکی از خونین ترین و طولانی ترین نبردها در جنگ تشکیل داده اند. از تابستان گذشته در مقیاس وسیع، به زندانیان وعده عفو برای رفتن به جنگ داده شد.

افراد مبتلا به اچ آی وی یا هپاتیت C مجبور شدند وضعیت خود را به صورت عمومی شناسایی کنند.

هنگامی که توسط سربازان اوکراینی اسیر شدند، بسیاری از آنها مچبندهای لاستیکی قرمز یا سفید یا هر دو را می بستند، که نشان می دهد آنها به یکی از این دو بیماری مبتلا هستند، که هر دو در سیستم زندان های روسیه شایع است. آنها ظاهراً به عنوان هشداری برای سربازان دیگر در صورت مجروح شدن از مچ بندها استفاده می کردند، اگرچه اگر داروی مناسبی به آنها داده شود، لزوماً عفونی نخواهند بود.

داروهای ضد ویروسی می توانند به طور نامحدود HIV را درمان کنند و ویروس را تا حدی سرکوب کنند که فرد مسری نباشد. اوکراین به افرادی که HIV مثبت هستند اجازه می دهد تا با تأیید فرماندهان خود در نقش های رزمی خدمت کنند. ایالات متحده به افرادی که اچ آی وی مثبت هستند اجازه ثبت نام نمی دهد، اما به سربازانی که آلوده می شوند اجازه می دهد در حین درمان به خدمت ادامه دهند.

دکتر ایرینا دیزا، مشاور پزشکی 100 درصد لایف، گفت: «اگر فردی تحت درمان باشد و به درمان ادامه دهد، ویروس می تواند غیرقابل شناسایی باشد و می تواند خدمت کند، می تواند کار کند و برای اطرافیانش خطرناک نیست. گروه حمایت از اچ آی وی در اوکراین

مچ بند ها برای کسانی که از آن استفاده می کنند، خطرآفرین است. به گفته اسیران جنگ، آنها برای محافظت از سایر سربازان در برابر عفونت در صورت زخمی شدن زخم خونین در میدان نبرد در نظر گرفته شده اند. با این حال، عدم تمایل سربازان یا پزشکان به قرار گرفتن در معرض خون، می تواند کمک های اولیه را به تأخیر بیندازد.

یکی دیگر از اسیران جنگی HIV مثبت که در گروه واگنر می جنگید، یوگنی، گفت که بر اساس بازجویی ضبط شده توسط آژانس اطلاعات داخلی اوکراین که توسط روزنامه تایمز بررسی شده است، یک ماه قبل از دستگیری توسط نیروهای اوکراینی با گلوله زخمی شده است. او گفت که علیرغم پوشیدن دستبند قرمز به موقع کمک های پزشکی دریافت کرده بود، اما در بیمارستانی تحت درمان قرار گرفت و احساس کرد که پزشکان در مورد آلوده کردن سایر بیماران بی توجه هستند.

وی گفت: «هیچ شرایطی برای مبتلایان به HIV وجود نداشت. همه با هم رفتار کردیم، چه سالم و چه ناسالم.»

وادیم، 31 ساله، که به جرم دزدی محکوم شد و قبل از دستگیری در یک پناهگاه در واگنر خدمت می کرد، گفت: در هرج و مرج جنگ، دستبندها هدف چندانی ندارند.

پس از اینکه سربازان اوکراینی چندین نارنجک دستی را به داخل پناهگاه پرتاب کردند، سربازان روسی، از جمله دو نفر که اچ‌آی‌وی مثبت بودند، در گوشه‌ای غرق شدند. وادیم گفت که از 10 سرباز در پناهگاه سه نفر کشته و بسیاری دیگر زخمی شدند. او غرق در خون بیرون آمد. او در مصاحبه ای در یک بازداشتگاه اوکراینی گفت: “من همیشه از این بیماری می ترسیدم.” پس از قرار گرفتن در معرض، آزمایش او منفی بود.

بر اساس گزارش «روسیه پشت میله‌ها»، یک گروه غیردولتی که بر زندان‌های روسیه نظارت می‌کند، از تابستان، حدود 50000 زندانی برای مبارزه در اوکراین ثبت‌نام کرده‌اند که تقریباً 10 درصد از جمعیت زندانی هستند.

آژانس اطلاعات نظامی اوکراین در پاییز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که برخی از سربازان اسیر مبتلا به اچ‌آی‌وی و هپاتیت C هستند. مقامات اوکراینی داروهای ضد ویروسی را به اسرای جنگی HIV مثبت ارائه می دهند.

HIV، هپاتیت C و سل، از جمله سویه های مقاوم به دارو، در زندان ها و مستعمرات کیفری روسیه شایع هستند. اولگا رومانووا، مدیر روسیه پشت میله ها گفت که حدود 10 درصد از جمعیت زندانی روسیه HIV مثبت هستند. او گفت که حدود یک سوم کل جمعیت زندانیان حداقل یکی از این سه عفونت را دارند.

در مصاحبه‌ها، اسیران جنگی HIV مثبت گفتند که از آنها خواسته شده است تا قبل از استخدام، برای اثبات آمادگی خود برای خدمت، تمرینات فشاری انجام دهند.

روسلان، 42 ساله، زمانی که در دسامبر به واگنر پیوست، یک سال از محکومیت 11 ساله خود را به خاطر قاچاق مواد مخدر گذرانده بود. او گفت که داروهایی که در یک مستعمره کیفری دریافت کرده بود، ویروس را سرکوب نمی کرد و از جان خود می ترسید.

سال گذشته او هفته ها به دلیل ذات الریه در بستر بود. روسلان گفت که پس از پیوستن به واگنر در یک کمپ آموزشی در ژانویه دچار یک حمله خفیف ذات الریه شده است. یک ماه بعد او را به حمله موج انسانی در باخموت فرستادند و اسیر کردند.

روسلان گفت که از سیاست واگنر برای پذیرش زندانیان HIV مثبت استقبال می کند. او گفت که فکر می‌کند در هر صورت به دلیل بیماری در زندان خواهد مرد و برای داشتن فرصتی برای آزادی و درمان، خط مقدم را پذیرفت.

او گفت: “اگر یک جمله طولانی دارید، به شما فرصتی می دهد تا زندگی را دوباره شروع کنید.”