یک فعال ویتنام به دلیل تمسخر غذای نمکی یک مقام رسمی زندانی شد

این داستان دو وعده غذایی و دو مرد به نام لام است. با یک شوخی شروع می شود و با حکم زندان به پایان می رسد.

دو سال پیش، یکی از قدرتمندترین مقامات ویتنام در سفر به لندن، استیکی را خورد که با طلای 24 عیار پوشانده شده بود. در داخل کشور خوب پیش نرفت – دولتی تک حزبی که با وجود سرمایه داری آزادانه و افزایش نابرابری، هنوز توسط یک حزب کمونیست اداره می شود و رسماً یک جمهوری سوسیالیستی نامیده می شود.

این مقام، ژنرال تو لام، که وزارت قدرتمند امنیت عمومی را اداره می کند، در فضای مجازی با انتقاد و تمسخر مواجه شد. یک فعال ویتنامی که یک غرفه نودل نیز دارد، غذای طلاکاری شده را با ساختن ویدیویی جعل کرد که نشان می‌داد او به صورت نمایشی پیاز سبز را روی یک کاسه نودل می‌پاشد.

روز پنجشنبه، بوئی تون لام، فعال، به تبلیغ علیه دولت محکوم شد و به بیش از پنج سال زندان محکوم شد. مقامات دانانگ، شهر مرکزی ویتنام که او در آن زندگی می کند، گفتند که او به خاطر «ساخت، ذخیره، توزیع یا انتشار» اطلاعات و مطالب ضد دولتی مقصر است.

آقای لام این اتهامات را رد کرده است. همسر او، Le Thanh Lam، در مصاحبه ای در روز جمعه گفت که آنها “کاملا نادرست” هستند.

او گفت: «نمی‌دانم که شوهرم چگونه مرتکب جرم یا تخلفی شده است، یا منافع کسی را نقض کرده است. او فقط از آزادی بیان و سایر حقوقی که به وضوح در قانون اساسی و قوانین ویتنام آمده است استفاده می کند.

نصرت گوکچه، معروف به سالت بائه، به وزیر امنیت عمومی ویتنام، تو لام، یک استیک طلاکاری شده غذا می دهد.اعتبار…از طریق رادیو آسیای آزاد

انگو توان، یکی از وکلای آقای لام، گفت که قاضی پرونده او را مجبور کرده است قبل از اینکه بتواند دفاع از موکلش را به پایان برساند، دادگاه را ترک کند. آقای طوان گفت: “به نظر می رسد که برخی افراد فکر می کنند هر کاری که با زندانیان سیاسی انجام می دهند قابل قبول است.”

قاضی پرونده، نگو ها نام، روز جمعه با تماس تلفنی از اظهار نظر در مورد حکم خودداری کرد.

استیک طلاکاری شده ژنرال لام و تقلید مسخره کننده غذای پرمصرف آقای لام غیرعادی بود. اما این محکومیت با رویکرد معمول برای سرکوب مخالفان در یکی از معدود دیکتاتوری‌های کمونیستی باقی‌مانده در جهان سازگار است: آقای لام، 39 ساله، به دلیل یک جنایت بزرگ محکوم شد که در طول سال‌ها بسیاری از فعالان ویتنامی دیگر را به دام انداخته است.

یکی فام دوان ترنگ، روزنامه نگار و فعالی است که در سال 2021 پس از محکومیت به اتهامات مشابهی که آقای لام با آن مواجه بود به 9 سال محکوم شد.

ویدیوی تقلید آمیز آقای لام که در غرفه نودلی که او در دانانگ دارد فیلمبرداری شد، اولین تلاش او برای فعالیت‌های اجتماعی نبود. طی سال‌ها، او به تعدادی از اعتراض‌ها به سیاست‌های دولت ویتنام و ادعاهای ارضی چین در دریای چین جنوبی پیوسته است. آقای لام که پیتر لام بوئی نیز نامیده می شود، ویدئوهایی را منتشر کرده است که از مقامات ویتنامی انتقاد کرده است.

اما مسخره کردن ژنرال لام بسیار خطرناک بود.

ژنرال لام مطمئناً انتظار نداشت که فیلم استیک طلاکاری شده او در رسانه های اجتماعی پخش شود – به خصوص نه زمانی که بسیاری از ویتنامی ها از قرنطینه و قوانین سختگیرانه در مورد ماسک زدن، قرنطینه و ردیابی تماس خسته شده بودند.

نمایش عمومی ثروت توسط مقامات ویتنامی نیز حساس است، تا حدی به این دلیل که دبیر کل حزب کمونیست، نگوین فو ترونگ، سال‌ها سرکوب ضد فساد را به راه انداخته است که برخی از مقامات ارشد را به دام انداخته است.

ویدئوی تقلید آمیز سال 2021 یک ویدیوی قبلی را که پست شده و بعداً از حساب TikTok نصرت گوکچه، رستوران‌دار ترک و ستاره رسانه‌های اجتماعی که با نام غذای Salt Bae حذف شده بود، تمسخر می‌کرد.

در ویدیوی TikTok، Salt Bae دو استیک طلایی تاماهاوک را به میز جنرال لام در رستوران او در لندن می برد. سپس او از نوک چاقوی حکاکی لقمه‌ای به مقام کمونیست می‌خورد و به او تشویق می‌شود.

ژنرال لام برای یک نشست جهانی در مورد تغییرات آب و هوایی به بریتانیا سفر کرده بود. علاوه بر سفر به رستوران Salt Bae، او همچنین از قبر کارل مارکس، فیلسوف قرن نوزدهمی که از تمرکز ثروت انتقاد کرد، بازدید کرد.

در تقلید، به نظر می رسد که آقای لام، فعال، سبک پر زرق و برق Salt Bae را تقلید می کند، در حالی که او گوشت را تکه تکه می کند و پیاز سبز را در ظرفی از رشته فرنگی در غرفه خود می ریزد. او در آن زمان گفت که این ویدیو را صرفاً برای سرگرمی و برای کمک به گسترش تجارت ساخته است.

آقای لام قبل از اینکه این هفته محکوم شود، شعری برای همسر و سه فرزندش سروده بود که بعداً در شبکه های اجتماعی منتشر شد. در آن، او گفت که از چشم انداز طلسم طولانی در زندان بیمناک است:

اگرچه بدن من ممکن است سنگینی مسئولیت را تحمل کند

روح من چون کوه استوار می ماند

در این مسیر برگزیده راست قدم می‌رویم

به خاطر ویتنام، من متعهد هستم.