یلن استناد به اصلاحیه چهاردهم برای افزایش سقف بدهی را “از نظر قانونی مشکوک” خواند

جانت ال. یلن، وزیر خزانه داری آمریکا، روز پنجشنبه این احتمال را که بایدن رئیس جمهور بایدن بتواند اساساً محدودیت بدهی را با استناد به اصلاحیه چهاردهم نادیده بگیرد، نادیده گرفت و این ایده را «از نظر قانونی مشکوک» خواند.

اظهارات او در حالی بیان می‌شود که قانون‌گذاران و دولت بایدن در مورد اینکه آیا و چگونه سقف بدهی را افزایش دهند، که میزان وام‌گیری دولت فدرال را محدود می‌کند، در بن بست باقی مانده‌اند. خانم یلن هفته گذشته به قانونگذاران هشدار داد که ایالات متحده ممکن است تا اول ژوئن پول خود را برای پرداخت به موقع صورت حساب های خود تمام کند.

آقای بایدن قرار است روز جمعه بار دیگر با رهبران ارشد کنگره دیدار کند، پس از اینکه جلسه اولیه روز سه شنبه نتوانست توافقی را به دست آورد.

این حاشیه‌ها سؤالاتی را در مورد اینکه آیا دولت بایدن می‌تواند به تنهایی برای افزایش سقف وام 31.4 تریلیون دلاری با تکیه بر بند اصلاحیه چهاردهم که بیان می‌کند «اعتبار بدهی عمومی ایالات متحده، مجاز توسط قانون، از جمله بدهی‌های ناشی از پرداخت مستمری و پاداش خدمات در سرکوب قیام یا شورش مورد تردید قرار نخواهد گرفت.»

این استراتژی عملاً یک چالش قانون اساسی برای محدودیت بدهی خواهد بود. بر اساس این تئوری، طبق اصلاحیه چهاردهم، دولت موظف است به صدور بدهی جدید برای پرداخت به دارندگان اوراق قرضه، دریافت کنندگان تامین اجتماعی، کارمندان دولت و دیگران ادامه دهد، حتی اگر کنگره نتواند این محدودیت را قبل از به اصطلاح X-date لغو کند.

با این حال، خانم یلن به رد این تصور ادامه داد.

واضح است که دعوای حقوقی پیرامون آن وجود خواهد داشت. این یک راه حل کوتاه مدت نیست. از نظر قانونی قابل تردید است که آیا این یک استراتژی قابل اجرا است یا خیر.

مقامات دولت بایدن این ایده را مطالعه کرده‌اند، اما رئیس‌جمهور نیز این هفته پس از دیدار با کوین مک‌کارتی، رئیس‌جمهور، تردیدهای مشابهی را ابراز کرد و پیش‌بینی کرد که اقدام یک‌جانبه برای افزایش سقف بدهی بدون کنگره منجر به دعوی قضایی خواهد شد.

خانم یلن در حالی که برای دیدار با همتایان بین المللی خود آماده می شد، هشدار داد که عدم برداشتن سقف بدهی عواقب ناگواری برای ایالات متحده و اقتصاد جهانی خواهد داشت. او به عدم اطمینان قابل توجه مرتبط با نکول اشاره کرد اما پیش بینی کرد که کاهش شدید مخارج دولت همراه با آشفتگی مورد انتظار در بازارهای مالی منجر به “رکود بسیار قابل توجهی” می شود.

خانم یلن گفت: «یک پیش‌فرض، دستاوردهایی را تهدید می‌کند که طی چند سال گذشته در بهبود بیماری همه‌گیر برای به دست آوردن آن بسیار تلاش کرده‌ایم». و این جرقه یک رکود جهانی خواهد بود که ما را خیلی بیشتر به عقب می‌اندازد.»

وی افزود: «همچنین خطر تضعیف رهبری اقتصاد جهانی ایالات متحده و ایجاد سؤالاتی در مورد توانایی ما برای دفاع از منافع امنیت ملی ما خواهد بود.»