گلوله باران اوکراین در منطقه بلگورود روسیه تخلیه را مجبور کرد

به گفته فرماندار محلی، حدود 2500 نفر در منطقه بلگورود روسیه پس از روزها گلوله باران و تهاجم اوکراینی تخلیه شده اند که بر تبدیل سریع بخش هایی از مرزهای غربی این کشور به منطقه جنگی تاکید دارد.

ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار روز جمعه در پستی در اپلیکیشن پیام رسان تلگرام گفت: «شرایط بسیار دشوار است.

آقای گلادکوف در پست‌های بعدی گفت که چهار نفر در منطقه بلگورود در روز جمعه بر اثر گلوله‌های توپخانه کشته شدند، از جمله دو زن که پس از برخورد خودرویشان در نزدیکی شهر شبکینو، در حدود شش مایلی مرز اوکراین، جان باختند. ویدئویی که توسط خبرنگاران نظامی روسیه منتشر شده بود که ادعا می‌کرد عواقب بعدی را به تصویر می‌کشد، ابری از دود را نشان می‌دهد که نزدیک ستونی از خودروهای سواری بالا می‌آید. نمی توان آن را به طور مستقل تأیید کرد.

تعداد افرادی که در حال تخلیه هستند تأیید نشد، اما ساکنان بلگورود که به شبکینو سفر کرده اند، جامعه کشاورزی 40000 نفری روز پنجشنبه را به عنوان شهر ارواح توصیف کردند. آنها گفتند که بسیاری از ساکنان پس از پناه گرفتن در زیرزمین ها طی ساعت ها بمباران، بدون اینکه منتظر تخلیه رسمی باشند، آنجا را ترک کرده اند.

نگرانی در منطقه بلگورود از زمانی که هفته گذشته دو گروه شبه نظامی از مرز عبور کردند و برای مدت کوتاهی دو روستا را در بخشی دیگر از منطقه تحت کنترل داشتند، افزایش یافته است.

گروه‌های «لژیون روسیه آزاد» و «سپاه داوطلب روسیه» در ویدئوهای جداگانه‌ای در روز جمعه ادعا کردند که برای دومین روز در حومه شبکینو می‌جنگند. مقامات روسی روز پنجشنبه گفته بودند که شورشیان در مرز بازگردانده شده اند. روز جمعه، سخنگویان سپاه داوطلب روسیه و لژیون روسیه آزاد از اظهار نظر در مورد حمله شبکینو به جز اینکه عملیات ادامه دارد، خودداری کردند.

هر دو گروه که از اوکراین فعالیت می کنند و متشکل از شهروندان روسی ضد کرملین هستند، ادعا کرده اند که به غیرنظامیان حمله نمی کنند و فقط تاسیسات امنیتی را هدف قرار می دهند.

شاهدان از خسارت های گسترده در شهر، از جمله به ساختمان های مسکونی، در روز پنجشنبه خبر دادند. فیلم های ویدئویی تایید شده توسط نیویورک تایمز نشان می دهد که یک بلوک آپارتمانی در شهر در حال آتش گرفتن است.

سپاه داوطلب روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که با یک موشک انداز چندگانه Grad طراحی شده توسط شوروی، یک سلاح توپخانه ای که برای پوشاندن منطقه وسیعی با مواد منفجره طراحی شده بود، به ایستگاه پلیس شبکینو حمله کرده است.

مایکل شویرتز گزارش کمک کرد