گزارش دوشنبه شما: داخل سنگرهای اوکراین

سربازان اوکراینی در حال آماده شدن برای یک حمله بهاری هستند و این کشور تحت فشار است تا در تقویت روحیه سربازان و غیرنظامیان، حمایت از غرب و بازپس گیری قلمرو دزدیده شده، مقداری موفقیت نشان دهد.

در حالی که درگیری در شرق دونباس به بن بست خونین رسیده است، قسمتی از منطقه Zaporizhzhia در جنوب شرقی اوکراین می تواند به عنوان تئاتر بزرگ بعدی، نقطه کانونی ضد حمله مورد انتظار باشد. تایمز دو هفته را در نزدیکی خط مقدم در آنجا سپری کرد و زندگی در سنگرها را مستند کرد.

درگیری در آنجا به شدت شخصی است. همکاران من مدتی را با تیپ 110 دفاع سرزمینی گذراندند و بیشتر سربازان آن از مناطقی هستند که اکنون توسط روسیه اشغال شده است. یک معلم سابق 32 ساله گفت: “ما فقط می خواهیم آنها را از زمین خود بیرون کنیم، همین است.” “اگر این کار را متوقف نکنیم، جایی برای بازگشت نخواهیم داشت.”

استراتژی: Zaporizhzhia قلب یک پل زمینی جنوبی را تشکیل می دهد که قلمرو روسیه را به شبه جزیره کریمه اشغالی متصل می کند. مقامات نظامی و کارشناسان می گویند که فشار نظامی اوکراین به آنجا منطقی است: اگر اوکراین از طریق خطوط روسیه به جنوب حمله کند، می تواند نیروهای روسیه را شکافته و خطوط تدارکاتی مهم را قطع کند.

موانع: اوکراین باید بر خطوط دفاعی به شدت مسلح غلبه کند که نیروهای روسی در 10 ماه گذشته برای تقویت آن صرف کرده اند. پس از 14 ماه جنگ بی وقفه، سربازان اوکراینی خسته شده اند و تجهیزات توپخانه اوکراین رو به کاهش است. مقامات آمریکایی می گویند بعید است که ضد حمله به طور قابل توجهی شتاب را تغییر دهد.

سایر به روز رسانی ها:


دو هفته نبرد در سودان بار دیگر خشونت ها را در دارفور شعله ور کرده است، منطقه ای که دو دهه متحمل درگیری نسل کشی شد که به کشته شدن 300000 نفر منجر شد. کارشناسان نگرانند که خلاء امنیتی، که شبه نظامیان و قبایل مسلح از آن بهره برداری کرده اند، منجر به جنگ داخلی شود.

گروه های مسلح امکانات بهداشتی و درمانی را غارت کرده و خانه ها را سوزانده اند. بازارها آتش گرفته اند. غیرنظامیان خود را در برابر شبه نظامیان و همچنین نیروهای پشتیبانی سریع، گروه شبه نظامی که با ارتش سودان می جنگند، مسلح می کنند.

زمینه: بی‌ثباتی اخیر به اوایل دهه 2000 بازمی‌گردد، زمانی که ارتش و دیکتاتور سابق با جنگجویان عرب، “جنجوید” متحد شدند تا گروه‌های عمدتا غیر عرب شورشیان را سرکوب کنند. یک کمپین گسترده تجاوز جنسی، قتل و پاکسازی قومی به دنبال داشت. در دهه 2010، جنجاوید به RSF تبدیل شد که اکنون در حال مبارزه با متحد سابق خود، ارتش سودان است.

در پایتخت: اتحادیه پزشکان سودان هشدار داد که فروپاشی کامل سیستم مراقبت های بهداشتی ممکن است چند روز دیگر باقی بماند.

بدون آتش بس: آتش بسی که قرار بود دیشب به پایان برسد، روز شنبه در حالی از هم پاشید که خارطوم، پایتخت، زیر آتش توپخانه و حملات هوایی قرار گرفت.


هفته گذشته، رئیس جمهور یون سوک یول با استقبال گرم بایدن در واشنگتن مواجه شد، اما در بازگشت به کشور با آهنگ متفاوتی روبروست. افکار عمومی کره جنوبی نسبت به سیاست خارجی یون که کشورش را بیشتر با ایالات متحده و ژاپن هماهنگ می کند، تردید عمیقی دارند.

بسیاری همچنین درباره قوت «اعلامیه واشنگتن»، توافق هسته‌ای جدید با ایالات متحده که تعهد آمریکا به دفاع از کره جنوبی با سلاح‌های هسته‌ای را تدوین می‌کند، تردید دارند، اگر کره شمالی ابتدا چنین حمله‌ای را انجام دهد. در مقابل، جنوب از هرگونه تلاش برای پیگیری زرادخانه هسته ای خود انکار کرد.

برخی این توافق را عملی دانسته اند. اما منتقدان احساس می‌کنند که یون چیزهای زیادی را برای خیلی کم بخشید. یک محقق مستقر در سئول گفت: برای چنین کره‌ای‌های بدبین، قول واشنگتن “هرگونه که آن را بسته‌بندی کنید، فقط لفاظی است”.

چند دهه پیش، لیموهای کششی نمادی از ثروت بودند که تقریباً منحصراً توسط افراد ثروتمند و مشهور استفاده می شد. با گذشت زمان، آنها بیشتر به یک لوکس معمولی تبدیل شدند، که برای جشن تولد کودکان یا توسط نوجوانانی که به جشن جشن می روند رزرو می شدند.

این روزها، به لطف برنامه‌های اشتراک‌گذاری سواری، رکود اقتصادی بزرگ و مقررات جدید، به نظر نمی‌رسد کسی دیگر از آن استفاده کند.

تعداد بیشماری از چینی ها سوار بر موج انفجاری خرید زنده هستند که سرگرمی را با مصرف گرایی ترکیب می کند و روش خرید و فروش مردم را متحول کرده است. فروشندگان ستارگان می توانند از طریق قالبی که فرهنگ اینفلوئنسرها را با ویدیوهای آنلاین زنده ترکیب می کند، دنبال کنندگان بزرگ و ثروت های چشمگیر به دست آورند.

معروف‌ترین استریمرها مانند لی جیاقی که مهارتش در امتحان کردن و تولید محصولات آرایشی باعث شد به او لقب «پادشاه رژ لب» داده شود، به افراد مشهور تبدیل شده‌اند.

خرید زنده چندین سال پیش در چین پدیدار شد، سپس در طول همه‌گیری ویروس کرونا در همه جا حاضر شد. در حال حاضر تقریباً نیمی از یک میلیارد کاربر اینترنتی چین، خرید زنده را امتحان کرده‌اند، حتی اگر در غرب تا حد زیادی ناآشنا است. (سال گذشته، حدود 500 میلیارد دلار کالا از طریق پخش زنده در برنامه هایی مانند Douyin، نسخه چینی TikTok یا Kuaishou فروخته شد.)

اما دولت در تلاش است تا کنترل شدیدتری بر تجارت الکترونیک به عنوان بخشی از سرکوب گسترده‌تر بخش فناوری داشته باشد. برخی از مجریان مشهور که تحت نظارت دولت قرار گرفته اند، به طور ناگهانی از دیدگان ناپدید شده اند.