کمبود گاز کوبا را مجبور به لغو رژه اول ماه مه کرد

کمبود شدید سوخت، مقامات کوبا را مجبور کرده است که رژه روز جهانی کارگر را که روز دوشنبه برگزار شده بود، لغو کنند. در این رویداد معمولاً صدها هزار نفر با لباس قرمز، پرچم ها و بنرهایی را در حمایت از سوسیالیسم و ​​انقلاب کوبا به اهتزاز در می آورند.

اما میدان انقلاب هاوانا، که مجسمه غول پیکر قهرمان ملی جزیره، خوزه مارتی را در خود دارد، در روز اول ماه مه امسال هیچ شباهتی به آن نخواهد داشت.

به گفته رئیس جمهور کوبا، در هفته های اخیر، کوبا با کمبود سوخت در سراسر جزیره دست و پنجه نرم کرده است که ناشی از عدم تحویل کشورهای تامین کننده است. اقتصاد ضعیف این کشور همچنین واردات رقیق کننده های خود را برای پالایش نفت خام با کیفیت پایین دریافتی یا خرید نفت خام با کیفیت بالاتر که نیاز به پالایش کمتری دارد را برای دولت دشوار کرده است.

رئیس جمهور میگل دیاز کانل، اوایل این ماه گفت که کوبا معمولاً روزانه بین 500 تا 600 تن سوخت مصرف می کند. وی گفت: اکنون این جزیره کمتر از 400 تن در روز دارد.

آقای دیاز کانل گفت: «ما هنوز ایده روشنی درباره چگونگی خروج از این وضعیت نداریم.

اگرچه مراسم اصلی اول ماه مه در پایتخت لغو شده است، اولیس گیلارته، رئیس اتحادیه مرکزی کارگران کوبا، هفته گذشته گفت که جشن‌ها همچنان در جوامع محلی، مدارس و محل‌های کار تحت شرایط «حداکثر ریاضت» برگزار خواهند شد. ”

با توجه به باران های شدید و بادهای شدید در کوبا در روز یکشنبه، حتی برخی از این رویدادهای کوچکتر نیز ممکن است به تعویق بیفتند.

در ماه گذشته، کوبایی‌ها کمبود شدید سوخت را تجربه کرده‌اند که اقتصاد این جزیره را فلج کرده است.

ترافیک متوقف شده است صف‌های طولانی در پمپ بنزین‌ها به وجود آمده است و برخی از رانندگان حتی در خودروهای خود می‌خوابند. رانندگان تاکسی هزینه های گزافی می گیرند. برخی از دانشگاه ها به کلاس های آنلاین بازگشته اند. رستوران ها و بارها مشتریان خود را از دست داده اند. تئاتر ملی کوبا در هاوانا حتی کنسرت ارکستر سمفونیک ملی را به دلیل کمبود سوخت لغو کرد.

اکنون کوبا رژه اول ماه مه را لغو کرده است.

آخرین باری که این رژه لغو شد در اوج شیوع ویروس کرونا در سال 2021 بود.

آقای دیاز کانل رد کرده است که بحران ناشی از ناکارآمدی کوبا یا نهادهای دولتی است. او گفت که در عوض آن را به کشورهایی – مانند ونزوئلا، تامین کننده قدیمی سوخت – نسبت داده است که “نتوانسته اند به تعهدات خود عمل کنند” زیرا آنها “در یک وضعیت پیچیده انرژی نیز قرار داشته اند.”

این اولین کمبود سوخت در کوبا نیست. اما در حالی که هیچ آرامشی در چشم نیست، تحلیلگران و ساکنان نگرانند که این یکی از بدترین ها باشد.

در سال‌های اخیر، ترکیب تحریم‌های سخت‌تر ایالات متحده و همه‌گیری، یکی از راه‌های حیات کوبا را تشدید کرد: صنعت گردشگری. غذا حتی کمیاب‌تر و گران‌تر شده است، صف‌ها در داروخانه‌ها با مواد کم قبل از طلوع صبح شروع می‌شود و میلیون‌ها نفر هر روز خاموشی ساعت‌ها را تحمل می‌کنند.

بر اساس داده های دولت ایالات متحده، از آغاز سال 2022، بیش از 330000 کوبایی به ایالات متحده مهاجرت کرده اند که بیشتر آنها از طریق زمینی به مرز جنوبی رسیده اند.

در سال‌های گذشته، کارگران در هاوانا برای آماده شدن برای رژه، داربست‌ها و صفحه‌های نمایش را برپا می‌کردند. اما روز یکشنبه میدان انقلاب عقیم به نظر می رسید. فقط تعداد انگشت شماری ماشین در آنجا پارک شده بودند – نقاشی دیواری از چه گوارا که در زیر باران به آنها نگاه می کند. یکی از آنها شورلت مشکی کانورتیبل 1959 بود.

یوسل سوسا وارگاس، 37 ساله، که شورلت را اجاره می‌کند و به عنوان راننده برای گردشگران کار می‌کند، گفت: «کار کم است، زیرا گردشگری کم است، و شما نمی‌توانید زیاد کار کنید زیرا باید در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنید.

آقای سوسا وارگاس گفت که در این جشن شرکت نخواهد کرد.

او گفت: “امسال اگر کار نکنم، نمی آیم.”