کاهش خشونت در سودان از طریق آتش بس با میانجیگری ایالات متحده

به نظر می‌رسد که آتش‌بس با میانجیگری ایالات متحده در سودان در روز سه‌شنبه به دلیل تیراندازی و انفجارهای مهیب در خارطوم، پایتخت، متزلزل بوده است، حتی در حالی که هزاران نفر همچنان به فرار از درگیری که سومین کشور بزرگ آفریقا را بیش از بیش از بیش از آن درگیر کرده است، ادامه داده است. یک هفته.

ساکنان در سراسر خارطوم از هواپیماهای جنگی کم ارتفاع و انفجارهای شدید در نزدیکی خانه هایشان خبر دادند. بسیاری به روزی آرام امیدوار بودند که به آنها امکان دهد به غذا و آب دسترسی داشته باشند یا به طور کلی از شهر فرار کنند.

این درگیری ها تنها چند ساعت پس از آن رخ داد که آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که طرف های متخاصم – ارتش سودان به رهبری ژنرال عبدالفتاح البرهان و نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی به رهبری سپهبد محمد حمدان – به این درگیری ها رسیده اند. با آتش بس 72 ساعته در سراسر کشور موافقت کرد. در طول این مکث، ایالات متحده امیدوار بود که با سایر کشورها در یک روند صلح که به طور دائم به خصومت ها پایان دهد، وارد تعامل شود.

اگرچه هر دو گروه رقیب اواخر روز دوشنبه گفتند که با آتش‌بس موافقت کرده‌اند، اما به نظر می‌رسید که تا صبح روز سه‌شنبه این آتش‌بس برقرار نشده بود و ساکنان از صدای تیراندازی و گلوله باران در پایتخت گزارش دادند. نیروی شبه نظامی ارتش را نیز متهم کرد حمله به مواضع آن نزدیک کاخ ریاست جمهوری در خارطوم.

آتش بس شکسته آخرین مورد از مجموعه آتش‌بس‌های پیشنهادی بود که دو طرف متخاصم از زمان وقوع خشونت در 15 آوریل به آن پایبند نبودند – اگرچه مهلت خشونت در طول تعطیلات عید فطر مسلمانان اجازه تخلیه پرسنل دیپلماتیک را داد. از کشور

به گفته سازمان بهداشت جهانی، درگیری‌ها زندگی در سودان را تغییر داده است و به گفته سازمان بهداشت جهانی، بیش از 400 نفر کشته و 3700 نفر دیگر زخمی شده‌اند. ده ها هزار نفر خانه های خود را ترک کرده و به کشورهای همسایه از جمله چاد، مصر و سودان جنوبی سرازیر شده اند.

دولت های خارجی مقامات و شهروندان سفارت خود را از طریق حمل و نقل هوایی یا از طریق کاروان های طولانی از طریق جاده به مصر یا بندری در دریای سرخ تخلیه می کنند. هیئت سازمان ملل متحد در سودان روز دوشنبه اعلام کرد که اعضای کارکنان بین المللی آن به شهر بندر سودان رسیده اند و به کشورهای همسایه خواهند رفت. در این بیانیه آمده است که ولکر پرتس، فرستاده سازمان به سودان، در این کشور باقی خواهد ماند.

صبح روز سه شنبه، ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد دارندگان پاسپورت بریتانیایی با اولویت افراد مسن و خانواده های دارای فرزند از سودان تخلیه خواهند شد. امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز سه شنبه گفت که فرانسه بیش از 500 نفر از جمله حدود 200 شهروند فرانسوی را تخلیه کرده است.

ثابت Méheut گزارش کمک کرد