کانادا کارخانه باتری فولکس واگن را با میلیاردها یارانه واگذار کرد

اولین کارخانه تولید باتری خودروهای الکتریکی فولکس واگن در آمریکای شمالی در کانادا ساخته خواهد شد و نخست وزیر جاستین ترودو و دیگر سیاستمداران کانادایی روز جمعه به صراحت اعلام کردند که این کشور عملاً در یک جنگ پیشنهادی با ایالات متحده بوده است.

آقای ترودو در یک کنفرانس خبری در سنت توماس، انتاریو، جایی که شش خط مونتاژ به مساحت 370 هکتار ساخته خواهد شد، گفت: “ما پول زیادی جمع کردیم.” “همه این را می خواستند.”

فولکس واگن ماه گذشته اعلام کرد که اولین کارخانه باتری خود را در خارج از اروپا در کانادا راه اندازی خواهد کرد، اما جزئیات کمی ارائه کرد. روز جمعه، کانادا و استان انتاریو گفتند که مجموعاً 1 میلیارد دلار کانادا – حدود 750 میلیون دلار به ارز ایالات متحده – برای ساخت این کارخانه که در مجموع 7 میلیارد دلار کانادا هزینه خواهد داشت، به شرکت خواهند داد.

یک قرارداد جداگانه 8 تا 10 میلیارد دلار کانادا را در یک دهه آینده یارانه ارائه می کند تا با مزایایی که فولکس واگن بر اساس قانون کاهش تورم دریافت می کرد، اگر کارخانه را در ایالات متحده می گذاشت، مطابقت داشته باشد. این مقدار به تولید باتری وابسته است.

آقای ترودو که در یک موزه راه آهن در مقابل یک لوکوموتیو بخار و دو مدل فولکس واگن برقی صحبت می کرد، گفت که اگرچه برای کانادا غیرممکن است که به طور کلی با یارانه های صنعتی ایالات متحده مطابقت داشته باشد، معامله با فولکس واگن از یک تصمیم سیاستی کانادا ناشی شده است. از نظر استراتژیک همسایه خود را به چالش بکشد.

فولکس واگن حدود 12 مکان دیگر در آمریکای شمالی را برای این کارخانه در نظر گرفته است که در نهایت 3000 نفر را استخدام خواهد کرد و سالانه باتری کافی برای یک میلیون خودرو تولید خواهد کرد.

فرانک بلوم، مدیر اجرایی PowerCo، زیرمجموعه باتری فولکس واگن، گفت: «از طرف ما برای عملکرد بهتر در رقابت و آوردن این کارخانه عظیم به سنت توماس تبریک می‌گوییم: «این کار آسانی نبود.»

کارخانه فولکس واگن دومین عملیات بزرگ باتری در انتاریو خواهد بود. سال گذشته، خودروساز Stellantis و شرکت کره جنوبی LG Energy Solution کارخانه ای را در ویندزور اعلام کردند، جایی که Stellantis کارخانه مونتاژ بزرگی دارد که کرایسلر ساخته است. این کارخانه که 2500 نفر را استخدام خواهد کرد و تولید را در سال آینده آغاز خواهد کرد، همچنین یارانه های دولتی قابل توجهی به مبلغ 5 میلیارد دلار کانادا دریافت کرد.

فولکس واگن ششمین خودروساز با فعالیت های بزرگ در انتاریو، پرجمعیت ترین استان کانادا، و اولین شرکتی است که از زمان ورود هوندا و تویوتا در دهه 1980 در آنجا فعالیت می کند. سنت توماس زمانی خانه یک کارخانه کامیون‌های سنگین متعلق به دایملر آلمان و همچنین کارخانه فورد موتور بود که در سال‌های پایانی خود، اتومبیل‌هایی را که عمدتاً به‌عنوان رزمناو پلیس و تاکسی استفاده می‌شد، مونتاژ می‌کرد. هر دو تا سال 2011 بسته شدند و با صنایع دیگر جایگزین نشدند.

پس از اعلام اولیه در ماه گذشته، پیر پویلیور، رهبر حزب مخالف محافظه کار کانادا، از دولت به دلیل یارانه دادن به فولکس واگن انتقاد کرد.

“این پول متعلق به کانادایی ها است.” او در توییتر نوشت. «نه به یک شرکت خارجی. نه به جاستین ترودو.»

اما آندریاس شوتر، دانشیار تجارت بین‌الملل در دانشگاه وسترن در لندن، انتاریو، و مدیر مالی سابق فولکس واگن آمریکای شمالی، گفت یارانه‌ها واقعیتی برای کشورهایی است که به دنبال حفظ صنایع خودروسازی خود هستند.

او گفت: «این یک چیز خوب است، اما با ریسک بالا،» و اشاره کرد که تغییر سیاست‌ها، به‌ویژه در ایالات متحده، می‌تواند انتقال به خودروهای الکتریکی را کند کند یا فناوری‌های دیگر، مانند سلول‌های سوختی هیدروژنی، می‌توانند باتری‌ها را در طول زمان از جای خود خارج کنند.

در حالی که سنت توماس، که در میانه راه بین دیترویت و تورنتو است، در مرکز راهرو خودروی کانادا قرار دارد، فاصله قابل توجهی از کارخانه های فولکس واگن در آمریکای شمالی در تنسی و مکزیک دارد. با این حال، درست نزدیک به کارخانه ای است که جنرال موتورز اخیراً شروع به ساخت ون های تحویل الکتریکی و کارخانه تویوتا کرد که کراس اوورهای هیبریدی تولید می کند.

دکتر شوتر گفت که با گذشت زمان، کارخانه جدید ممکن است به تامین باتری برای شرکت های دیگر ختم شود.