کارگران گوگل در لندن به دلیل کاهش مشاغل دست از کار کشیدندرویترز

صدها نفر از کارمندان گوگل روز سه شنبه در دفاتر این شرکت در لندن به دلیل اختلاف بر سر اخراج کارگران دست از کار کشیدند.

در ماه ژانویه، شرکت مادر گوگل آلفابت اعلام کرد که 12000 کارمند خود را در سراسر جهان اخراج می کند که معادل 6 درصد از نیروی کار جهانی است.

به گفته سایت ردیابی Layoffs.fyi، این اقدام در بحبوحه موجی از کاهش مشاغل در سراسر شرکت‌های بزرگ آمریکا، به‌ویژه در بخش فناوری صورت گرفت که تاکنون شاهد اخراج بیش از 290000 نیروی کار شرکت‌ها از ابتدای سال جاری بوده است.

اتحادیه کارگری، که صدها کارمند بریتانیایی گوگل را در میان اعضای خود به حساب می‌آورد، گفت که این شرکت نگرانی‌های مطرح شده توسط کارمندان را نادیده گرفته است.

مت ویلی، افسر منطقه‌ای یونیت، گفت: «اعضای ما واضح هستند: گوگل باید به توصیه‌های خود در مورد بد نبودن گوش دهد.

«آنها و Unite تا زمانی که Google به کارگران اجازه نمایندگی کامل در اتحادیه را ندهد، به درستی با فرآیند مشاوره درگیر شود و با کارکنان خود با احترام و منزلتی که سزاوار آن هستند رفتار کند، عقب‌نشینی نخواهند کرد.»

یکی از کارمندان گوگل که در این تظاهرات شرکت کرده بود و از ترس تلافی جویانه خواست نامش فاش نشود، به رویترز گفت که مذاکرات بین کارمندان و مدیریت “بسیار خسته کننده” بوده است.

«برای کسانی که درگیر بودند سخت بوده است. ما به دلایلی فرآیند تعدیل نیرو داریم تا کارمندان بتوانند صدای خود را به گوش دیگران برسانند. اما به نظر می رسد که نگرانی های ما به گوش ما رسیده است.

مدیریت ارشد Google در بسیاری از نقاط اروپا، مطابق با قوانین استخدامی محلی، درگیر مذاکراتی برای تعدیل نیرو شده است.

ماه گذشته، کارگران دفتر این شرکت در زوریخ در سوئیس، دست از کار کشیدند.

همانطور که در 20 ژانویه گفتیم، تصمیم دشواری برای کاهش نیروی کار خود به میزان تقریبی 12000 نقش در سراسر جهان گرفته ایم. یکی از سخنگویان گوگل گفت: ما می دانیم که این زمان بسیار چالش برانگیزی برای کارمندان ما است.

در بریتانیا، ما از طریق جلسات متعدد به طور سازنده با کارمندان خود درگیر شده و به صحبت‌هایمان گوش داده‌ایم، و سخت کار می‌کنیم تا آنها را شفاف کنیم و به‌روزرسانی‌ها را در اسرع وقت با رعایت تمام فرآیندها و الزامات قانونی بریتانیا به اشتراک بگذاریم.»

گوگل بیش از 5000 کارمند در بریتانیا دارد.