چگونه مرگ و میر زنان را کاهش دهیم؟ پول نقد بدهید.

در سال 2019، بیش از 8 درصد از جمعیت جهان در فقر شدید زندگی می کردند و با کمتر از 2.15 دلار در روز زندگی می کردند و حدود نیمی از مردم جهان با کمتر از 6.85 دلار در روز زندگی می کردند. فقر اثرات موذیانه ای بر ثبات مسکن، آموزش، سلامت و امید به زندگی دارد.

بر اساس تخمین بانک جهانی، این بیماری همه گیر در سال 2020 97 میلیون نفر را به فقر شدید کشاند و کشورهای بیشتری را وادار کرد برنامه های انتقال پول نقد را آغاز کنند. از 962 چنین برنامه ای در سراسر جهان، 672 برنامه در طول همه گیری معرفی شد.

نشان داده شده است که انتقال مستقیم نقدی باعث بهبود حضور در مدرسه، تغذیه و استفاده از خدمات بهداشتی می شود. چند مطالعه تک کشوری این پرداخت ها را با کاهش نرخ مرگ مرتبط دانسته اند. اما مشخص نبود که آیا این روندها در مقیاس جهانی اعمال می شوند یا خیر.

هارشا تیرومورتی، اقتصاددان دانشگاه پنسیلوانیا و یکی از نویسندگان این تحلیل، گفت: «در مورد اینکه آیا این برنامه‌ها پایدار هستند یا خیر، آیا دولت‌ها می‌توانند و باید برای آنها هزینه کنند، نگرانی‌هایی وجود دارد.

بیش از 100 کشور با درآمد کم و متوسط ​​برنامه‌های انتقال نقدی را برای کاهش فقر ارائه کرده‌اند، هرچند که تفاوت‌های زیادی در میزان پرداخت، تعداد دفعات و به چه کسی دارند.

به گفته محققان، مطالعه جدید اولین مطالعه ای است که تأثیر نقل و انتقالات نقدی را بر میزان مرگ و میر در سراسر جهان بررسی می کند. آنها اطلاعات مربوط به این برنامه ها را بین سال های 2000 تا 2019 در 29 کشور در جنوب صحرای آفریقا، یک کشور در شمال آفریقا، چهار کشور در منطقه آسیا و اقیانوسیه و سه کشور در آمریکای لاتین و کارائیب جمع آوری کردند.

این داده ها شامل اطلاعات بیش از 4 میلیون بزرگسال و نزدیک به 3 میلیون کودک بود. در طول این مطالعه حدود 300000 مرگ ثبت شد. دریافت کنندگان بین 6 تا 13 درصد از درآمد سرانه در یک کشور خاص، اغلب بسیار کمتر از 100 دلار دریافت می کردند.

دکتر تیرومورتی گفت: «اینها مبالغی نیستند که به اندازه برخی از مبالغی که در ایالات متحده درباره برنامه های درآمد تضمینی صحبت می کنیم، نباشد.

آدری پتیفور، اپیدمیولوژیست اجتماعی در دانشگاه کارولینای شمالی در چاپل هیل که نقل و انتقالات نقدی را برای پیشگیری از اچ آی وی و سلامت زنان مطالعه می کند، گفت: با این حال، این یافته ها حتی برای کشورهای با درآمد بالا نیز مرتبط است.

اهداکنندگان اغلب نگران هستند که ذینفعان ممکن است از وجوه برای خرید الکل، غذای ناخواسته یا سایر اقلام غیرضروری سوء استفاده کنند، اما او گفت: “داده ها این را تایید نمی کنند.”

محققان نتوانستند ذینفعان را شناسایی کنند، بنابراین نرخ مرگ و میر در سطح جمعیت را تجزیه و تحلیل کردند. یافته‌ها نشان می‌دهد که انتقال پول نقد نه تنها برای زنان، بلکه برای خانواده‌ها و کل جوامع مفید است.

دکتر پتیفور گفت: «این برنامه‌های حمایت اجتماعی در واقع اکثریت عظیم درآمد را در خانواده‌هایی مانند آفریقای جنوبی تشکیل می‌دهند. می توان انتظار این اثرات سرریز را داشت.

برک اوزلر، اقتصاددان توسعه ای در بخش تحقیقات بانک جهانی، توضیح دیگری ارائه کرد. وی خاطرنشان کرد که انتقال پول نقد اغلب با بهبود خدمات مراقبت های بهداشتی یا زیرساخت های دیگر که به جوامع کمک می کند، همراه است.

او گفت: «شاید این تأثیر مستقیمی نیست که مردم پول نقد بیشتری در جیب خود دارند.

این مطالعه به بزرگسالان بالای 60 سال یا ویژگی‌های متمایز برنامه‌ها، مانند مدت یا دفعات پرداخت‌ها، اینکه آیا ذینفعان آن مرد هستند یا زن، چگونه پول تحویل داده می‌شود یا اینکه همراه با مشاوره یا آموزش است، بررسی نشد.

دکتر تیرومورتی گفت: “من فکر می کنم مفید است که در کارهای آینده به آن نگاه کنیم.”