چگونه جینا دیویس به مقابله با تعصب جنسیتی در هالیوود ادامه می دهد

«تغییر فضاها» مجموعه‌ای درباره زنانی است که در مکان‌های گاهی غیرمنتظره تغییر می‌کنند.


جینا دیویس و خانواده‌اش در حال بازگشت از شام در شهر کوچک خود در ماساچوست بودند که عموی بزرگش جک، 99 ساله، شروع به راندن به مسیر ترافیکی روبه‌رو کرد. خانم دیویس حدوداً 8 ساله بود که در کنار والدینش روی صندلی عقب نشسته بودند. ادب ماشین، خانواده، شاید دوران را فراگرفته بود و هیچ کس به اتفاقی که می افتاد توجهی نمی کرد، حتی وقتی ماشین دیگری در دوردست ظاهر شد و با سرعت به سمت آنها می رفت.

سرانجام، لحظاتی قبل از برخورد، مادربزرگ خانم دیویس پیشنهادی ملایم از روی صندلی مسافر صادر کرد: «کمی سمت راست، جک». آنها یک اینچ از دست دادند.

خانم دیویس، 67 ساله، این داستان را در خاطرات خود در سال 2022 بازگو کرد، «مرگ ادب»، خلاصه‌ای از ارزش‌های تسخیرکننده‌ای که او در کودکی جذب کرده بود – و بسیاری از دختران دیگر نیز جذب می‌کنند: به تعویق انداختن. همراه باشید تا کنار بیایید. همه چیز خوب است.

البته این بازیگر برنده دو جایزه اسکار مدتها پیش این انعطاف پذیری را کنار گذاشت. از «تلما و لوئیز» و «یک لیگ از خود» گرفته تا درام امسال، «سرزمین پریان» که به سن بلوغ می‌رسد، مطیع بودن در صندلی عقب گزینه‌ای نبود. در واقع، مالکیت نفس چیز او بود. (یا یکی از چیزهای او. تعداد کمی از پروفایل ها به عضویت او در منسا، تسلط او به زبان سوئدی یا مهارت او در تیراندازی با کمان در المپیک اشاره ای نکرده اند.) اما پرورش جسارت خودش فقط فاز 1 بود.

سال آینده دو دهه از ایجاد موسسه Geena Davis در مورد جنسیت در رسانه ها می گذرد. خانم دیویس وقتی دخترش نوپا بود، نمی‌توانست متوجه شود که تعداد شخصیت‌های مرد از شخصیت‌های زن در تلویزیون و فیلم‌های کودکان بسیار بیشتر است.

من می دانستم که همه چیز کاملاً نامتعادل است جهاناو اخیراً گفت. اما این قلمرو ساختگی بود. چرا نباید 50/50 باشد؟

فقط اعداد نبود. چگونه زنان بازنمایی می‌شدند، آرمان‌هایشان، روشی که دختران جوان را جنسی می‌ساختند: خانم دیویس در برنامه‌های کودکان، دید گیج‌کننده‌ای از واقعیت را دید که در ذهن‌های تأثیرپذیر تابیده می‌شد. مدتها قبل از اینکه «تنوع، برابری و شمول» وارد فرهنگ لغت شود، او هر زمان که یک جلسه صنعتی داشت شروع به ذکر این شکاف جنسیتی کرد.

«همه گفتند، نه، نه، نه – این استفاده شده اینطور باشد، اما رفع شده است.» او گفت. “من شروع به تعجب کردم، اگر اطلاعاتی را به دست بیاورم که ثابت کند در این مورد درست می گویم، چه می شود؟”

در میان دلایل هالیوود، خانم دیویس مأموریت خود را به جمع آوری بی سر و صدا داده است. دقیقا چقدر بد است آن انشقاق؟ از چه راه های دیگری پخش می شود؟ فراتر از جنسیت، چه کسانی دیگر به حاشیه رانده می شوند؟ به جای سخنرانی و روبان، و با حامیان مالی از گوگل گرفته تا هولو، تیم پژوهشی خانم دیویس شروع به تولید رسید کردند.

خانم دیویس اولین کسی نبود که تفاوت‌ها را در سرگرمی‌های عمومی برجسته کرد. اما با استفاده از اعتبار و منابع خود – و با استفاده از تکنولوژی در این مشکل – او یک حقیقت مبهم را مشخص کرد و به مجرمان راهی محتاطانه به سمت رستگاری ارائه کرد. (در حالی که مؤسسه ابتدا بر روی داده های جنسیتی تمرکز کرد، تحلیل های آن اکنون به نژاد/قومیت، LGBTQIA+، ناتوانی، سن بالای 50 سال و نوع بدن گسترش می یابد. یافته های وحشتناک تصادفی: شخصیت های دارای اضافه وزن بیش از دو برابر بیشتر در معرض خشونت هستند.)

حتی زمانی که برای آن آماده می شود، یافته های موسسه خیره کننده است: در 101 فیلم پرفروش درجه G از سال 1990 تا 2005، تنها 28 درصد از شخصیت های سخنگو زن بودند. حتی در صحنه های شلوغ – حتی در متحرک صحنه های شلوغی – تعداد شخصیت های مرد بسیار بیشتر از شخصیت های زن است. در 56 فیلم پرفروش سال 2018، زنانی که در پست های رهبری به تصویر کشیده شده اند، چهار برابر بیشتر از مردان برهنه نشان داده می شوند. (جسد 15 درصد از آنها به صورت اسلوموشن فیلمبرداری شده است.) جایی که یک قرن پیش زنان کاملاً در صنعت فیلم سازی در حال رشد نقش داشتند، اکنون آنها یک تفکر پس از آن، اگر چه سکسی، قابل سنجش بودند.

هیلاری هالت، استاد مطالعات آمریکا در دانشگاه کلمبیا و نویسنده کتاب «زنان جوان به غرب برو! ظهور هالیوود اولیه.» “این دیگر یک احساس مبهم نبود. شما نمی توانید ادعا کنید که این فقط یک شعار فمینیستی است. مثل این بود که به این اعداد نگاه کنید.“”

خانم دیویس به نوبه خود محفوظ و احمق در خارج از صفحه نمایش است – یک پاسخگوی متفکر، یک گنده افسار گسیخته. (در یک نقطه او کلمه “بازیگری” را چنان نمایشی بیان کرد که می ترسید املای آن در این مقاله سخت باشد.) در یک بعد از ظهر اخیر در لس آنجلس، او از تصویرسازی کتاب کودکان که نوشته بود، “The دختری که برای صفحه خیلی بزرگ بود.»

او می‌گوید: «من با خودآگاهی در مورد اینکه قد بلندترین بچه کلاسم هستم – نه فقط بلندقدترین دختر – بزرگ شدم. من این آرزوی دوران کودکی را داشتم که فضای کمتری در دنیا اشغال کنم.

با گذشت زمان، او شروع کرد به فراتر از قد خود – شش فوت – به پیام های موذیانه ای که چنین ناامنی را تقویت می کرد.

او در مستندی که در سال 2018 درباره نابرابری جنسیتی در صنعت فیلم تهیه کرد، گفت: «هالیوود روایت فرهنگی ما را ایجاد می‌کند – تعصبات آن به بقیه جهان سرازیر می‌شود. این مستند نام خود را از صدای تکراری بی وقفه ای که او پس از موفقیت «تلما و لوئیز» و بعداً «یک لیگ از خود» می شنید، گرفته است. سرانجام قدرت و سودآوری فیلم های زن محور ثابت شد – این همه چیز را تغییر می دهد! و بعد، سال به سال، هیچ چیز.

در اینجا بود که خانم دیویس سهم خود را در زمین گذاشت – بحثی در مورد اینکه چرا برخی بی عدالتی ها ادامه دارند و بهترین روش برای مبارزه با آنها. جایی که حرکاتی مانند #MeToo و Times Up اعمال عمدی هیولایی را هدف قرار می‌دهند، دنیای او به دنیای سخت‌تر تعصب ناخودآگاه تبدیل می‌شود. آیا شما بدون فکر آن دکتر را به عنوان یک مرد انتخاب کردید؟ آن کارگردان مستقیم سفید را استخدام کنید زیرا او پیشینه شما را به اشتراک می گذارد؟ فکر فقط برای تقویت کلیشه های قدیمی، فیلم خود را متنوع می کردید؟ (لاتینای آتشین، کسی هست؟)

این یک خوش بینی سرسخت است که به فعالیت خانم دیویس قدرت می بخشد – ایمانی که هالیوود می تواند داوطلبانه اصلاح کند. وقتی او اکنون به یک جلسه می رود، با آخرین تحقیقات تیمش مسلح شده است، و با این اعتقاد که بهبود در پی خواهد داشت.

مادلین دی دونو، رئیس و مدیر اجرایی مؤسسه می‌گوید: «تئوری تغییر ما به تولیدکنندگان محتوا برای انجام کارهای خوب متکی است. همانطور که جینا می گوید، ما هرگز شرمنده و سرزنش نمی کنیم. شما باید خط خود را انتخاب کنید، و خط ما همیشه این بوده است که “ما با شما همکاری می کنیم و می خواهیم که شما بهتر عمل کنید.”

اگر ماشینی پر از دیویس های مودب بتواند خطری را که در راه است بیدار کند، شاید فیلمسازان بتوانند آسیبی را که به آنها ادامه می دهند، ببینند.

فرانکلین لئونارد، تهیه‌کننده فیلم و تلویزیون و بنیان‌گذار فهرست سیاه، پلتفرمی محبوب برای فیلم‌نامه‌هایی که تولید نشده‌اند، می‌گوید: «همه لزوماً تلاش نمی‌کنند که زنان را به هم بزنند یا سیاه‌پوستان را به هم بزنند». اما انتخاب‌هایی که انجام می‌دهند، بدون در نظر گرفتن اینکه در مورد قصدشان چه اعتقادی دارند، قطعاً این پیامد را دارند.»

وی افزود: این چیزی نیست که مردم لزوماً از آن آگاه باشند. و هیچ دنباله کاغذی وجود ندارد – فقط می توان آن را در مجموع آشکار کرد. که به ارزش کار جینا می رسد.»

منحصر به فرد تلاش های این موسسه، مشارکت آن با آزمایشگاه تحلیل و تفسیر سیگنال دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است که از نرم افزار و یادگیری ماشین برای تجزیه و تحلیل اسکریپت ها و سایر رسانه ها استفاده می کند. یکی از ابزارهای حاصل از این همکاری، Spellcheck for Bias، از هوش مصنوعی برای اسکن اسکریپت‌ها برای یافتن کلیشه‌ها و دیگر انتخاب‌های مشکل‌ساز استفاده می‌کند. (جنین جونز-کلارک، معاون اجرایی تیم توسعه استعدادهای جهانی NBCUniversal و گنجاندن، صحنه ای را در یک برنامه تلویزیونی به یاد آورد که در آن به نظر می رسید یک فرد رنگین پوست به شکلی تهدیدآمیز نسبت به شخصیت دیگری رفتار می کند. یک بار توسط شخصیت های دیگر علامت گذاری شد. نرم افزار، صحنه مجدداً تصویربرداری شد.)

با این حال، پیشرفت ها متفاوت بوده است. در سال‌های 2019 و 2020، این مؤسسه گزارش داد که برابری جنسیتی برای شخصیت‌های اصلی زن در 100 فیلم خانوادگی پردرآمد و در بهترین برنامه‌های تلویزیونی کودکان با رتبه نیلسن به دست آمده است. نزدیک به 70 درصد از مدیران صنعت آشنا با تحقیقات این موسسه تغییراتی در حداقل دو پروژه ایجاد کردند.

اما طبق گزارش مرکز مطالعات زنان در تلویزیون و فیلم، زنان تنها 18 درصد از کارگردانانی را تشکیل می‌دهند که روی 250 فیلم برتر سال 2022 کار می‌کنند، که نسبت به سال 2021 تنها یک درصد افزایش داشته است. درصد شخصیت های اصلی زن آسیایی و آسیایی آمریکایی از 10 درصد در سال 2021 به کمتر از 7 درصد در سال 2022 رسید. گزارش مک کینزی در سال 2021 نشان داد که 92 درصد از مدیران فیلم سفیدپوست بودند که تنوع کمتری نسبت به کابینه دونالد ترامپ در آن زمان داشتند. لئونارد از فهرست سیاه اشاره کرد.

او افزود: «من فکر می‌کنم این صنعت بیش از آنچه که کسی تصور می‌کند در برابر تغییر مقاوم است. “بنابراین من از هر کسی – و به‌ویژه شخصی با پیشینه‌ی Geena – که کارهای غیر زرق و برق‌آمیز برای تغییر آن را انجام می‌دهد، در سنگر با صفحات گسترده اکسل، بسیار قدردان هستم.”

خانم دیویس کار روزانه خود را رها نکرده است. (به زودی: نقشی در “Pussy Island”، فیلمی هیجان‌انگیز از زوئی کراویتز در اولین کارگردانی‌اش.) اما بازیگری با کتاب‌هایش، جشنواره فیلم بنتونویل با تمرکز بر تنوع، که در سال 2015 در آرکانزاس آغاز کرد – حتی سرسره‌های غلتکی (سرلش‌های غلتکی) دارای اعتبار است. او برای حقوق صاحبان سهام سوار می شود. (بله، تلما اکنون مشاور جنسیت دیزنی برای پارک های موضوعی و استراحتگاه هایش است.)

او گفت: «ما قطعاً در مسیر درستی هستیم. بیل گیتس خود را یک خوشبین بی حوصله نامید و این برای آنچه من هستم بسیار خوب است.