چرا آمازون و Reliance برای Future Retail در هند می جنگند

آمازون (AMZN)، شرکت تجارت الکترونیکی مستقر در سیاتل متعلق به جف بزوس ، در حال مبارزه با معامله 3.3 میلیارد دلاری بین صنایع وابستگی موکش امبانی و گروه آینده خرده فروشی هند است.

آنچه در معرض خطر است دسترسی استراتژیک به شبکه ای از فروشگاه های مواد غذایی معروف و مغازه های خرده فروشی در هند است – چیزی که هم آمازون و هم Reliance می خواهند یا برای خود داشته باشند یا از دستیابی دیگری جلوگیری کنند.

تارون پاتاک ، تحلیلگر Counterpoint Research ، گفت: “اگر کسی عقب نشینی کند ، این تصور ایجاد می شود که یکی باخته است و دیگری پیروز شده است.”

طبق گزارش اخیر شرکت تحقیقات بازار Forrester ، آمازون 31.2٪ سهم بازار در صنعت تجارت الکترونیکی هند را دارد ، درست پشت 31.9٪ Flipkart متعلق به Walmart. اما آمبانی از جاه طلبی های خود برای پرکردن بازار با JioMart ، که بخشی از مجتمع گسترده او است ، پنهان نکرده است.

در قلب نبرد فعلی Future Retail ، گاو نقدی Future Group قرار دارد. واحد خرده فروشی مارک هایی مانند بازار بزرگ (Big Bazaar) را که یک زنجیره معروف و مشهور در بازارهای بزرگ در هند است ، شامل می شود. در اوت 2019 ، آمازون در یک نهاد Future Group سرمایه گذاری کرد که طبق تاریخ ثبت شده در بورس سهام ، از 30 سپتامبر سال جاری تقریباً 4.8 درصد از سهام Future Retail را به آن اختصاص داد. طبق یکی از پرونده های ارائه شده ، این معامله حق امتناع از آمازون برای به دست آوردن سهام بیشتر در Future Retail را به آمازون داد.

سپس کوید -19 برخورد کرد. هند یکی از سختگیرانه ترین قفل های سراسری را اجرا کرد و به مغازه ها دستور بستن کرکره و میلیون ها نفر را برای ماهها در خانه ماندن.

این شرکت در جدیدترین گزارش درآمد خود گفت: این بیماری همه گیر “تأثیر سوverse قابل توجهی” بر عملکرد تجاری Future Retail داشته است. در ماه جولای ، رتبه اعتباری Future Retail پس از از دست دادن پرداخت اوراق قرضه ، مورد توجه قرار گرفت. Fitch Ratings رتبه Future Retail را با دو درجه نزول به C کاهش داد و این نشان می دهد که این شرکت “تقریباً پیش فرض” است.
ماه بعد ، Reliance و Future Group اعلام كرد كه Reliance در حال خريد Future Retail و چند دارايي ديگر است. کیشوره بیانی ، مدیر عامل شرکت Future Group در آن زمان در بیانیه ای گفت ، این معامله به گروه Future Group امکان “دستیابی به یک راه حل جامع برای چالش های ناشی از Covid و فضای اقتصاد کلان” را داد.

یک اختلاف حقوقی

این اعلامیه ناظران صنعت را غافلگیر کرد.

ساتیش مینا ، تحلیلگر شرکت تحقیقاتی Forrester ، گفت: “همه می دانستند که آمازون در Future Retail سهیم است و در این معامله اشاره ای به آنچه در سهام آمازون می شود نشد.

آمازون با طرح شکایتی به مرکز داوری بین المللی سنگاپور (SIAC) پاسخ داد.

شرکت های هندی و شرکت های خارجی فعال در هند اغلب موافقت می کنند که اختلافات را در سنگاپور حل و فصل کنند زیرا “این یک حوزه قضایی خنثی با یکپارچگی بالا و استانداردهای بین المللی است” ، به گفته آشیش کابرا ، وکیلی که رئیس حل اختلاف و تحقیقات بین المللی اختلافات برای همکاران نیشیث دسای در سنگاپور

روند داوری محرمانه است و هیچ یک از موارد ارسالی عمومی نیست.

یک فرد آشنا به دیدگاه آمازون به CNN Business گفت که آمازون استدلال کرد که معامله 2019 بین آن و نهاد گروه آینده شامل یک بند غیرقابل رقابت است. فرد گفت: این بند 30 حزب محدود را شامل می شود که Future Retail و Future Group نمی توانند با آنها تجارت کنند و Reliance در این لیست بود.

فردی که با طرف آمازون آشنا است گفت: “سوال اصلی در حقیقت این است که اعتبار قرارداد اگر فقط از آنها چشم پوشی کنید چه اعتبار است.”

“آیا شرکت ها فقط قرارداد ها را نادیده می گیرند و آنچه را که دوست دارند انجام می دهند؟”

طبق حکم قانونی دیده شده توسط رویترز ، که به طور علنی منتشر نشده است ، یک داور اضطراری SIAC در این هفته آمازون یک پیروزی کوچک به دست آورد که دستور توقف موقت معامله Future Group با Reliance را داد.
نبرد برای خریداران آنلاین در حالی آغاز می شود که هندی ها میلیاردها دلار بیشتر از دیوالی هزینه می كنند

به گفته رویترز که به دستور سنگاپور استناد کرد ، گروه آینده استدلال کرده بود که اگر معامله با Reliance به نتیجه برسد ، واحد خرده فروشی آن مجبور به انحلال می شود و 29000 نفر شغل خود را از دست می دهند. این دستور عمومی نیست ، اما شخصی که با دیدگاه آمازون آشنا است تأیید کرد که Future این استدلال را ارائه داده است.

رویترز گزارش داد ، اما داور حکم داد که “مشکلات اقتصادی به تنهایی دلیل قانونی برای نادیده گرفتن تعهدات قانونی نیست”.

سخنگوی آمازون در بیانیه ای گفت: “ما از جایزه داور اضطراری استقبال می کنیم. ما از حکمی که به همه کمک های جویا شده کمک می کند سپاسگزاریم.”

CNN Business برای اظهار نظر با گروه Future تماس گرفت و بیانیه ای را از Future Retail دریافت کرد.

Future Retail گفت که “در حال بررسی ارتباطات و سفارش” از SIAC است.

Reliance (RRVL) در بیانیه ای گفت معامله این شرکت با Future Retail طبق قوانین هند “کاملاً قابل اجرا” است.

در این بیانیه آمده است: “RRVL قصد دارد حقوق خود را اجرا کند و معامله را از نظر طرح و توافق با گروه Future بدون هیچ گونه تأخیری تکمیل کند.”

اما در گذشته ، طبق گفته كابرا ، وكیل دادگاههای هند معمولاً از دستوراتی كه داوران اضطراری در خارج از هند می گرفتند پیروی می كردند.

کبرا گفت: “آنچه احزاب قبلاً انجام داده اند این است که آنها به دادگاههای هند مراجعه می کنند و تقاضای تخفیفات مشابه را در هند می کنند ، در حالی که به دستور داور اضطراری اعتماد دارند. دادگاههای هند معمولاً همین تخفیف را صادر می کنند.”

A ‘clash of the titans’

یک تحلیلگر می گوید ، برای Reliance ، که 11000 فروشگاه در سراسر هند اداره می کند و آمازون ، شماره 2 تجارت الکترونیک در این کشور ، 1500 فروشگاه خرده فروشی ضروری نیست.

“اینگونه نیست که اگر آینده نداشته باشید بدون آن نمی توانید جاه طلبی های خود را داشته باشید [Retail]، “Pathak ، از Counterpoint Research گفت.

وی افزود: “این کمتر در مورد Future و بیشتر در مورد برخورد تیتان ها” و همچنین “محافظت از چمن شما” است.

برای رقابت با آمازون و Flipkart ، JioMart Ambani حضور خود را در هند افزایش داده است. در اوایل سال جاری به صدها شهر در سراسر هند گسترش یافت و به زودی قصد دارد به بخشهای الکترونیکی ، مد ، دارویی و بهداشتی منشعب شود. به گفته تحلیلگران ، این شرکت همچنین به احتمال زیاد به شبکه فروشگاه های فیزیکی Reliance Retail در سراسر کشور برای انجام سفارشات آنلاین کمک خواهد کرد.

این صنعت انتظار داشت که آمازون و ریلاینس در آینده نوعی معامله منعقد کنند ، زیرا طبق گفته مینا ، از فارستر ، آنها به تخصص یکدیگر احتیاج دارند. آمازون برای گسترش موجودی کالا و استفاده از فضاهای خرده فروشی به عنوان مراکز ذخیره سازی و تحویل به فروشگاه های بیشتری نیاز دارد. به گزارش مینا ، و Reliance تجربه زیادی در تجارت الکترونیکی ندارد.

اما هر نوع مشارکت بین آمازون و ریلاینس در آینده “به میزان خون بدی که اکنون بین آنها وجود دارد بستگی دارد.”

وی گفت: “این ممکن است در نهایت به نبردی بین مدیران عامل هر دو شرکت تبدیل شود.”