پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه: نکات کلیدی

انتخاب مجدد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پنج سال دیگر به او فرصت می دهد تا اثر محافظه کارانه خود را در جامعه ترکیه عمیق تر کند و به جاه طلبی خود برای افزایش قدرت اقتصادی و ژئوپلیتیکی کشور پی ببرد.

شورای عالی انتخابات ترکیه پس از دور دوم انتخابات روز یکشنبه، آقای اردوغان را پیروز اعلام کرد. شورا گفت که او 52.1 درصد از آرا را در مقابل کاندیدای اپوزیسیون کمال کیلیچداراوغلو به دست آورد که با تقریباً تمام آرا شمارش شده 47.9 درصد آرا را به دست آورد.

این انتخابات از نزدیک توسط متحدان ترکیه در ناتو از جمله ایالات متحده دنبال شد که اغلب آقای اردوغان را به دلیل لفاظی های ضد غربی و روابط نزدیک با رئیس جمهور روسیه ولادیمیر وی. اوکراین

آقای اردوغان هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه قصد دارد سیاست های خود را در خارج از کشور تغییر دهد، جایی که او به دنبال استفاده از جایگاه ترکیه در نقطه اتصال اروپا، آسیا و خاورمیانه برای گسترش نفوذ خود است، یا در داخل، جایی که قدرت را در خود تثبیت کرده است، ارائه نکرده است. به بحران تورم با اقدامات غیرمتعارفی پاسخ داد که به گفته اقتصاددانان این مشکل را تشدید کرد.

اپوزیسیون تازه متحد شده ای که او را در انتخابات به چالش می کشد، انتخابات را به عنوان لحظه ای برای دموکراسی ترکیه می داند. نامزد اپوزیسیون، آقای قلیچداراوغلو، به عنوان مخالف اردوغان نامزد شد و قول داد که آزادی های مدنی را بازگرداند و روابط با غرب را بهبود بخشد. او خود را بیشتر در ارتباط با مبارزات مردم عادی اعلام کرد.

در اینجا چند نکته کلیدی آورده شده است:

این چالش برانگیزترین انتخابات در طول 20 سال ریاست جمهوری اردوغان به عنوان برجسته ترین سیاستمدار ترکیه، نخست وزیری از سال 2003 و ریاست جمهوری از سال 2014 بود.

تحلیلگران دلایل متعددی را برای آقای اردوغان ذکر کردند. خشم از یک بحران دردناک هزینه های زندگی، برخی از رأی دهندگان را علیه او برانگیخت. زمین لرزه های قدرتمند در ماه فوریه بیش از 50000 نفر را کشت و صدها ساختمان را در جنوب ترکیه آسیب رساند. بسیاری از بازماندگان زلزله از واکنش کند اولیه دولت شکایت داشتند در حالی که تخریب این سوال را مطرح کرد که آیا عجله آقای اردوغان برای توسعه کشور باعث تشویق ساخت و سازهای ناایمن شده است یا خیر.

اپوزیسیون جنجال برانگیز ترکیه اختلافات خود را کنار گذاشت تا پشت سر آقای کیلیچداراوغلو جمع شود و استدلال کرد که برای جلوگیری از لغزش این کشور به سوی حکومت یک نفره به تغییر نیاز است.

آقای اردوغان 20 سال پیش در بحبوحه خشم از واکنش فاجعه بار دولت به زمین لرزه نزدیک استانبول در سال 1999 که بیش از 17000 کشته برجای گذاشت، به قدرت رسید. بنابراین بسیاری انتظار داشتند که زلزله امسال به جایگاه او نیز لطمه بزند.

اما نشانه های کمی وجود دارد که این کار را انجام داده است.

آقای اردوغان در هشت استان از 11 استان آسیب دیده از زلزله فوریه پیشتاز بود. حزب حاکم عدالت و توسعه او و متحدان سیاسی اش حتی بهتر عمل کردند و اکثریت آرا را در انتخابات پارلمانی همزمان در همه استان های زلزله زده به جز یکی به دست آوردند.

مشارکت در منطقه زلزله نیز بالا بود، علیرغم نگرانی از این که بسیاری از رای دهندگان آواره شده در اثر ویرانی برای بازگشت به خانه برای دادن رای خود در صورت لزوم تلاش می کنند. اگرچه مشارکت در 11 استان زلزله زده کمتر از 88.9 درصد از واجدین شرایط رای دادن در سراسر کشور بود، اما در هیچ یک از این استان ها مشارکت کمتر از 80 درصد نبود.

مصاحبه با بازماندگان زلزله دلایل زیادی را نشان می دهد که این فاجعه دیدگاه سیاسی آنها را تغییر نداده است. برخی زلزله را عملی خداوند توصیف کردند که هر دولتی برای پاسخ به آن تلاش می کرد. دیگرانی که خانه‌هایشان ویران شد، گفتند که به آقای اردوغان برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده بیشتر از رقیبش ایمان دارند.

آقای اردوغان مخالفان را با نشان دادن رهبران آنها ضعیف و نالایق تضعیف کرد، اما یک خط حمله به ویژه قوی بود: اتهاماتی که آنها نسبت به تروریسم نرم خواهند بود.

رئیس جمهور این استدلال را بارها به رای دهندگان بر اساس حمایت اپوزیسیون از حزب اصلی طرفدار کردها در ترکیه بیان کرد. دولت اغلب این حزب را به همکاری با شبه نظامیان اقلیت کرد ترکیه متهم می کند که برای دهه ها با دولت ترکیه در جنگ بوده اند و به دنبال خودمختاری هستند.

آقای اردوغان حتی تا آنجا پیش رفت که در راهپیمایی‌های خود ویدئوهایی پخش کرد که برای نشان دادن رهبران شبه‌نظامی در حال آواز خواندن با آهنگ مبارزات انتخاباتی آقای قلیچداراوغلو طراحی شده بود. بسیاری از رای دهندگان او را باور کردند و در مصاحبه ها گفتند که به مخالفان برای حفظ امنیت کشور اعتماد ندارند.

ناظران بین المللی هیچ مشکلی در مقیاس بزرگ در روند جمع آوری و شمارش آرا در دور اول گزارش نکردند و این روند را آزاد دانستند.

اما آنها به مزایای فوق‌العاده‌ای که آقای اردوغان قبل از شروع رای‌گیری داشت، از جمله توانایی او در آزاد کردن میلیاردها دلار هزینه دولتی برای جبران اثرات منفی تورم و سایر فشارهای اقتصادی و پوشش رسانه‌ای فراوان و مثبتی که از دولت دریافت کرد، اشاره کردند. -پخش مالی

اواخر روز یکشنبه، آقای قلیچداراوغلو در مورد شمارش آرا رقابت نکرد، اما به هوادارانش گفت که انتخابات کلی «یکی از ناعادلانه‌ترین فرآیندهای انتخاباتی در سال‌های اخیر» بوده است.

بسیاری از اپوزیسیون سیاسی از این بیم دارند که نزدیکی رقابت باعث شود که آقای اردوغان برای جلوگیری از چنین چالش سختی در آینده، مخالفان سیاسی خود را با شدت بیشتری سرکوب کند.

اقتصاددانان هشدار می‌دهند که آقای اردوغان به تاکتیک‌های کوتاه‌مدت پرهزینه متوسل شد تا رأی‌دهندگان را از تورم دور کند و از سقوط بیشتر ارزش پول ملی جلوگیری کند. اما او نمی تواند آن را برای همیشه حفظ کند.

ذخایر ارز خارجی ترکیه به شدت کاهش یافته است، به این معنی که این کشور ممکن است توانایی خود را برای بازپرداخت طلبکاران خارجی از دست بدهد. و از آنجایی که بسیاری از این پول برای ثابت نگه داشتن ارز خرج شده است، پس از توقف این هزینه، ارزش آن کاهش می یابد.

آقای اردوغان در طول مبارزات انتخاباتی خود هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه قصد دارد سیاست های اقتصادی خود را تغییر دهد، علیرغم تورم سرسختانه و دو رقمی که اقتصاددانان می گویند با اصرار وی بر کاهش نرخ بهره به جای افزایش نرخ بهره برای مبارزه با تورم، تشدید شده است. توصیه می کند.

بنابراین صرف نظر از اینکه آقای اردوغان در آغاز دوره جدید خود چه حرکت هایی را در اولویت قرار می دهد، خطرات بحران ارزی یا رکود احتمالاً توجه او را می طلبد.

گلسین هارمن ارائه گزارش از آنکارا، ترکیه.