پلیس می گوید جستجو برای مادلین مک کان در پرتغال به پایان رسیده است

مقامات پرتغالی شامگاه پنجشنبه تایید کردند که جست و جو در مورد مادلین مک کان، یک دختر بریتانیایی که در سال 2007 از آپارتمان تعطیلات خانواده اش در منطقه آلگاروه ناپدید شد، 3 ساله بود، پایان یافته است.

پلیس پرتغال در بیانیه ای اعلام کرد که جستجو در مخزن سد آراده و مناطق اطراف آن در جنوب پرتغال “به جمع آوری برخی مواد منجر شد” که به طور ماهرانه مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهند گرفت، اما هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه چیز قطعی پیدا شده باشد وجود ندارد. این جستجو با درخواست مقامات آلمانی انجام شد.

پرونده مادلین پس از ناپدید شدن او در 3 مه 2007 در حالی که با خانواده خود در روستای پرتغالی ساحلی پرایا دا لوز در حال تعطیلات بود، عموم بریتانیا و به زودی بسیاری از اروپا را مجذوب و وحشت زده کرده بود.

به زودی، صورت مادلین در صفحات اول روزنامه های بریتانیایی پخش شد، چشمان آبی-سبز روشن و مدل موی باب بلوند او در میان گمانه زنی های بی پایان درباره مکان او و اینکه چه کسی می تواند مسئول ناپدید شدن او باشد، فوراً قابل تشخیص شد.

غواصان و افسران پلیس با سگ های مواد یاب در حال جست و جوی مخزن و مناطق اطراف، در حدود 31 مایلی پرایا دا لوز بودند.

مادلین، که چند روز از تولد 4 سالگی اش می گذشت، و خواهر و برادرش، دوقلوهای 2 ساله، در آپارتمان تعطیلات خانواده در حالی که والدینشان، گری و کیت مک کان، با دوستانشان در یک رستوران همسایه غذا می خوردند، خواب بودند.

آقای مک کان شام را ترک کرد تا بچه ها را در حوالی ساعت 9 شب بررسی کند و همه چیز خوب به نظر می رسید. اما وقتی همسرش یک ساعت بعد، حدود ساعت 10 شب، چک کرد، مادلین پیدا نشد.

شایعات در مورد محل اختفای او و اتفاقی که در آن شب رخ داده بود، چرخید، زیرا این پرونده باعث جستجوی بین‌المللی برای یافتن یک مظنون شد و موجی شوک در سراسر اروپا ایجاد کرد. به والدین مادلین بعداً صدها هزار دلار غرامت پرداخت شد زیرا داستان هایی که بی اساس نشان می داد این زوج مسئول مرگ مادلین بوده است.

تحقیقات اولیه توسط پلیس پرتغال در منطقه نزدیک آپارتمان تعطیلات مورد انتقاد شدید قرار گرفت. جستجو به زودی به منطقه اطراف گسترش یافت، اما اثری از مادلین یافت نشد.

در سال 2012، پس از بررسی تحقیقات پلیس لندن به دستور دیوید کامرون، نخست وزیر وقت بریتانیا، افسران بریتانیایی گفتند ممکن است مادلین هنوز زنده باشد.

تقریباً 10 سال می‌گذشت که تمرکز در تحقیقات در سال 2020 به یک مرد آلمانی که نامش در آن زمان فاش نشد، معطوف شد. سال گذشته پلیس پرتغال او را به عنوان مظنون رسمی معرفی کرد.

مظنون بعداً توسط رسانه های آلمانی کریستین بی، 45 ساله شناسایی شد. او از سال 1995 تا 2007 در پرتغال زندگی می‌کرد، سابقه کیفری از جمله محکومیت‌های سوء استفاده جنسی از کودکان دارد و در حال گذراندن دوران محکومیت خود در یک زندان آلمان به دلیل یک جنایت جنسی نامرتبط است.

پلیس پرتغال در اوایل این هفته تأیید کرد که در حال انجام جستجوهای مربوط به ناپدید شدن مادلین با همکاری بین المللی در منطقه الگاروه جنوبی این کشور است. دفتر دادستانی آلمان همچنین تایید کرد که تحقیقات جنایی در مورد پرونده مادلین مک کان در حال انجام است.

در اوایل این ماه، والدین مادلین به مناسبت 16 سال از ناپدید شدن او در روستای خود در میدلندز انگلیس مراسم بیداری برگزار کردند و بیانیه کوتاهی صادر کردند و خاطرنشان کردند که دخترشان “هنوز گم شده” و “هنوز خیلی دلتنگ” است.

بیانیه خانواده مک کان قبل از تشکر از حمایت مردم افزود: «پیدا کردن کلماتی برای بیان احساس ما سخت است. “تحقیقات پلیس ادامه دارد و ما منتظر یک پیشرفت هستیم.”