پس از حملات اردوغان، ترس در میان جامعه دگرباشان جنسی ترکیه ایجاد شده است

هنگامی که یاسمین اوز، یک وکیل همجنس گرا در استانبول، شنید که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پس از دور دوم انتخابات روز یکشنبه ادعای پیروزی کرد، گفت که از آینده می ترسد. او در سخنرانی خود اعلام کرد که “خانواده برای ما مقدس است” و تاکید کرد که افراد LGBTQ هرگز در حزب حاکم او “نفوذ” نخواهند کرد.

آنها مضامینی آشنا بودند که اغلب در طول مبارزات انتخاباتی آقای اردوغان برای انتخاب مجدد شنیده می شد. اما خانم اوز گفت که امیدوار است این فقط یک برنامه انتخاباتی باشد تا پایگاه محافظه کار رئیس جمهور را جمع کند.

خانم اوز، 49 ساله، گفت: “من قبلاً نگران بودم که چه چیزی برای ما پیش می آمد.”

حقوق و آزادی های شهروندان دگرباشان جنسی در طول مبارزات انتخاباتی امسال به یک موضوع مهم تبدیل شد. آقای اردوغان که با بزرگترین تهدید سیاسی دو دهه خود به عنوان رهبر مسلط کشور روبرو بود و به دنبال جذب محافظه کاران بود، مکرراً مخالفان خود را به اتهام حمایت از حقوق همجنسگرایان مورد حمله قرار داد. اپوزیسیون ضد اردوغان به دلیل ترس از بیگانگی برخی از رای دهندگان خود، بیشتر از این موضوع اجتناب کردند.

این باعث شد که بسیاری از جامعه دگرباشان از ترس بدتر شدن تبعیض‌هایی که مدت‌هاست توسط دولت و بخش‌های محافظه‌کار جامعه با آن مواجه بوده‌اند – و احساس کنند که هیچ‌کس در کشور پشتیبان خود نیست.

Ogulcan Yediveren، هماهنگ‌کننده SPoD، یک گروه حمایت از LGBTQ در استانبول، گفت: «مردم می‌ترسند و افکار دیستوپیایی دارند، مانند: «آیا قرار است در وسط خیابان به ما ضربه بزنند یا به خشونت حمله کنند؟» اتفاقی که خواهد افتاد این است که مردم هویت خود را پنهان می کنند و این به اندازه کافی بد است.

ترکیه، جامعه ای عمدتا مسلمان با دولت سکولار، همجنس گرایی را جرم نمی داند و قوانینی علیه تبعیض دارد. اما در مکالمات اخیر، بیش از دوازده نفر از LGBTQ گفتند که اغلب برای یافتن شغل، مسکن ایمن و مراقبت های بهداشتی با کیفیت و همچنین پذیرفته شدن توسط دوستان، اقوام، همسایگان و همکاران خود با مشکل مواجه هستند.

آنها گفتند که در سال های اخیر با محدودیت های جدیدی در دید خود در جامعه مواجه شده اند. دانشگاه ها باشگاه های دانشجویی دگرباشان جنسی را تعطیل کرده اند. و از سال 2014، مقامات رژه پراید را در شهرهای بزرگ، از جمله در استانبول، جایی که جمعیتی بالغ بر ده ها هزار نفر در آن شرکت می کردند، ممنوع کرده اند.

این با دیدگاه آقای اردوغان برای ترکیه مطابقت دارد.

از زمان شروع فعالیت سیاسی ملی خود در سال 2003، او قدرت خود را افزایش داده و در عین حال دیدگاه محافظه‌کارانه مسلمانان را نسبت به جامعه ترویج می‌کند. او تاکید می کند که ازدواج فقط بین زن و مرد می تواند باشد و زنان را به داشتن سه فرزند برای ساختن کشور تشویق می کند.

مدافعان حقوق می گویند که با به دست آوردن قدرت آقای اردوغان، دیدگاه محافظه کارانه او فیلتر شده است و مقامات محلی را تشویق می کند تا فعالیت های LGBTQ را محدود کنند و نیروهای امنیتی را برای سرکوب فعالیت های حقوق همجنس گرایان تحت فشار قرار دهند.

لفاظی های ضد دگرباشان جنسی در طول این انتخابات بیشتر از دوره های گذشته برجسته بود، حتی اگر هیچ تغییر قانونی احتمالی وجود نداشته باشد که حقوق را گسترش دهد یا محدود کند. برای مثال، هیچ حزب سیاسی در تلاش برای قانونی کردن ازدواج یا فرزندخواندگی همجنس‌گرایان یا گسترش مراقبت‌های پزشکی برای جوانان تراجنسیتی نیست.

در عوض، آقای اردوغان و متحدانش از این موضوع برای تحریک محافظه‌کاران استفاده می‌کنند.

نازلیکان دوگان، 26 ساله، که با اتهامات قانونی مربوط به شرکت در تظاهرات حامی دگرباشان جنسی در دانشگاه بوغازیچی استانبول مواجه است، گفت: «آنچه می خواهند از نظر ارزش های دیگر به جامعه تحمیل کنند، پر از نفرت و خشونت نسبت به ما است. واقعاً زشت بود و باعث شد احساس کنیم که نمی‌توانیم در این کشور زندگی کنیم، مثل اینکه من باید بروم.»

آقای اردوغان در طول مبارزات انتخاباتی خود، LGBTQ را تهدیدی برای جامعه توصیف کرد.

او در اوایل ماه مه در یک نشست تلویزیونی به جوانان گفت: «اگر مفهوم خانواده قوی نباشد، نابودی ملت به سرعت اتفاق می‌افتد». دگرباشان جنسی سمی است که به نهاد خانواده تزریق می شود. ما نمی توانیم آن زهر را به عنوان کشوری که 99 درصد مردمش مسلمان هستند بپذیریم.»

در ماه آوریل، وزیر کشور او، سلیمان سویلو، حتی فراتر رفت و به دروغ ادعا کرد که حقوق همجنس‌گرایان به انسان‌ها اجازه می‌دهد با حیوانات ازدواج کنند.

SPoD، گروه مدافع، در طول مبارزات انتخاباتی از نامزدهای پارلمان خواست تا قراردادی برای حمایت از حقوق LGBTQ امضا کنند. آقای یدیورن، هماهنگ کننده، گفت که پنجاه و هشت نامزد امضا کردند، و 11 نفر از آنها در مجلس 600 عضوی کرسی به دست آوردند.

گروه او همچنین تلاش کرده است تا حمایت های قانونی را برای جامعه گسترش دهد.

او گفت که در حالی که برخی قوانین تبعیض را ممنوع می کند، آنها به طور خاص به هویت یا جهت گیری جنسی اشاره نمی کنند. در عین حال، مقامات اغلب مفاهیم مبهمی مانند «اخلاق عمومی» و «نظم عمومی» را برای مقابله با فعالیت‌هایی که دوست ندارند، مانند رویدادهای هفته افتخار، استناد می‌کنند.

بامبی سرن، 34 ساله، یکی از اعضای کمیته برنامه ریزی رویدادهای هفته غرور امسال که از ژوئن آغاز می شود، گفت: «این هفته بسیار مهم است زیرا ما مکان فیزیکی نداریم که بتوانیم به عنوان یک جامعه دور هم جمع شویم تا از یکدیگر حمایت کنیم. 19.

اعضای کمیته گفتند که پلیس سال گذشته از رویدادهای پراید جلوگیری کرد و افرادی را که برای شرکت در آن جمع شده بودند دستگیر کرد.

SPoD یک خط تلفن ملی را برای بررسی سوالات در مورد گرایش جنسی، حمایت های قانونی یا نحوه دسترسی به مراقبت های پزشکی یا سایر خدمات راه اندازی می کند. آقای یدیورن گفت که این گروه می تواند اکثر مسائل مربوط به خدمات را حل کند، اما بیشتر مشکلات تماس گیرندگان اجتماعی و عاطفی است.

او گفت: «مردم بسیار احساس تنهایی و انزوا می کنند.

افراد تراجنسیتی برای یافتن شغل، مسکن و دارو و مراقبت مناسب تلاش می کنند. و مردان و همجنس‌گرایان همجنس‌گرا گاهی مجبور به ازدواج‌های دگرجنس‌گرا می‌شوند و از ترس خانواده‌ها و همکارانشان می‌ترسند.

نگرانی در مورد، “آیا روزی گرفتار خواهم شد؟” آقای یدیورن گفت که استرس زیادی برای آنها ایجاد می کند.

و تهدید به خشونت واقعی است.

برخی از LGBTQ گفتند که در جریان اعتراضات توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند یا در حالی که در خیابان مورد آزار و اذیت پلیس قرار گرفته اند با بی تفاوتی پلیس مواجه شده اند.

یک نظرسنجی در سال گذشته توسط ILGA-Europe، یک سازمان حقوقی، ترکیه را در بین 49 کشور اروپایی در رتبه دوم از نظر حقوق LGBTQ قرار داد. گروه دیگری به نام Transgender Europe اعلام کرد که بین سال های 2008 تا 2022، 62 ترنسجندر در ترکیه کشته شده اند.

بسیاری از LGBTQ می ترسند که شیطان سازی در طول کمپین این تهدید را شدیدتر کند.

یک دانشجوی دانشگاه عجیب و غریب از اقلیت کرد ترکیه، که در شهری کوچکتر بدون حضور قابل توجه LGBTQ بزرگ شده است، گفت که می ترسد روزهای بدی برای جامعه در پیش باشد.

او گفت، افرادی که معمولا مرتکب خشونت نمی‌شوند ممکن است احساس قدرت کنند زیرا دولت نسبت به افرادی مانند او نفرت پراکنده کرده است و ادعا می‌کند که آنها بیمار، خطرناک یا تهدیدی برای خانواده هستند. او به شرط ناشناس ماندن از ترس اینکه مورد حمله قرار بگیرد صحبت کرد.

با وجود افزایش خطر، بسیاری از افراد جامعه قول دادند که برای حقوق خود به مبارزه ادامه دهند و دیده شدن خود را در جامعه حفظ کنند. برای مقابله با ترس از حملات تصادفی، آنها قصد دارند بیشتر مراقب یکدیگر باشند تا مطمئن شوند که ایمن هستند.

در استانبول، یک مجری 25 ساله درگ که با نام هنری فلورانس کنستانتینا دیلایت شناخته می شود و از ضمایر خنثی جنسیتی استفاده می کند، توجه جدید را ناراحت کننده خواند.

آنها در مصاحبه ای گفتند: “در کل تاریخ زندگی دگرباشان در ترکیه، ما هرگز نمی توانستیم آنقدر قابل مشاهده باشیم.” اما به دلیل انتخابات، همه درباره ما صحبت می کردند.»

آنها بزرگ شدن در ترکیه را اینگونه توصیف کردند: «پر از سوء استفاده، پر از انکار، پر از معلمانی که وجود شما و آنچه را که برای شما اتفاق افتاده نادیده می گیرند، مانند دوستانتان که شما را آزار می دهند.»

فلورانس در 16 سالگی هویت جنسی آنها را پذیرفت، در رژه غرور شرکت کرد و یک حساب کاربری در فیس بوک با نام جعلی ایجاد کرد تا با سازمان های LGBTQ تماس بگیرد و دوست پیدا کند، در نهایت به فردی در همان دبیرستان برخورد کرد.

آنها بعداً به استانبول نقل مکان کردند، جایی که هر هفته در یک بار کمیاب دوستدار LGBTQ اجرا می‌کنند.

پیروزی آقای اردوغان در روز یکشنبه باعث ناامیدی فلورانس شد.

آنها گفتند: مدتی به فضا خیره شدم.