پرونده مادلین مک کان: این چیزی است که ما می دانیم

این هفته، پرونده مادلین مک کان، یک دختر بریتانیایی که 16 سال پیش در سن 3 سالگی از یک آپارتمان تعطیلات در پرتغال ناپدید شد، با از سرگیری جستجوی پلیس پرتغال برای یافتن دختر، بار دیگر به پوشش رسانه ای اشباع شد.

پلیس در بیانیه ای اعلام کرد که جست و جوهای جدید در منطقه الگاروه انجام خواهد شد، جایی که این دختر در سال 2007 در حالی که با والدین و خواهر و برادرش در تعطیلات بود ناپدید شد. به گفته پلیس، این اقدامات توسط مقامات آلمانی درخواست شده و با حضور مقامات انگلیسی انجام خواهد شد.

شبکه تلویزیونی پرتغالی SIC گزارش داد که پلیس قصد داشت منطقه ای را در سد آراد، در 30 مایلی روستای ساحلی پرایا دا لوز، جایی که خانواده در تعطیلات در آن اقامت داشتند، جستجو کند. به گزارش این شبکه خبری، در این منطقه یک مرد آلمانی که به عنوان مظنون این پرونده نام برده می شود، رفت و آمد می کرد. به گزارش اسکای نیوز، یک دادستان آلمانی گفت که آنها در حال تحقیق در آلگاروه «بر اساس نکات خاصی» هستند.

این جست و جوها پرونده ای را احیا کرده است که سال ها اروپا را درگیر خود کرده است، تلاش های جستجوی بین المللی را برانگیخته است، سوژه کتاب ها، صفحات اول و مجموعه های مستند نتفلیکس شده است، در حالی که گمانه زنی های بی نهایت، امیدهای پوچ و نکاتی را ایجاد می کند.

در اینجا چیزی است که ما در مورد پرونده می دانیم:

کیت و گری مک کان، پدر و مادر مادلین، گفتند که مادلین و خواهران و برادرانش، دوقلوهای 2 ساله، را در آپارتمان تعطیلات خود رها کردند، در حالی که آنها در یک رستوران مجاور غذا می خوردند.

پدر مادلین حدود ساعت 9 شب بچه ها را چک کرد و همه آنها آنجا بودند، اما وقتی همسرش حدود یک ساعت بعد آنها را چک کرد، مادلین رفته بود. جستجوی کمی بعد شروع شد، اما تعداد کمی سرنخ قابل توجه به دست آورد.

ناپدید شدن این دختر باعث موجی از علاقه و اندوه عمومی شد که با عزاداری ملی بریتانیا پس از مرگ دایانا، پرنسس ولز، با چاپ چهره مادلین بر روی پوسترها و تی شرت های «گمشده» مقایسه شد.

مادلین مک کان از آپارتمان تعطیلات خانواده اش ناپدید شد.اعتبار…پلیس متروپولیتن

تحقیقات اولیه توسط پلیس پرتغال نتایج مشخصی به همراه نداشت اما پس از اینکه والدین مادلین به عنوان مظنون معرفی شدند، انتقادات گسترده ای را برانگیخت. آنها به طور رسمی در سال 2008 تهاتر شدند.

در سال 2020، دادستان های آلمان به صراحت گفتند که انتظار ندارند مادلین را زنده بیابند و شواهد جدید آنها را به این نتیجه رساند که احتمالاً این دختر قربانی یک قتل شده است.

مشخص نیست که چرا جستجوهای جدید آغاز شده است، اما در سال 2020، مقامات آلمانی گفتند که یک مجرم جنسی آلمانی به ظن قتل تحت بازجویی قرار دارد. آنها نامی از او نبرده اند اما رسانه های آلمانی او را فردی به نام کریستین بی معرفی کرده اند.

مظنون بین سال‌های 1995 تا 2007 در منطقه آلگاروه پرتغال زندگی می‌کرد. او سابقه کیفری در مورد سوء استفاده جنسی از کودکان دارد و در زمان شناسایی، به دلیل یک جنایت جنسی نامرتبط در زندان آلمان بود. جرایم مواد مخدر یک دادستان آلمانی گفت که مظنون از طریق خرید و فروش مواد مخدر امرار معاش می کرد، اما از طریق کار در رستوران ها، فروش خودروهای دست دوم و دزدی از اتاق های هتل و خانه های تعطیلات کار می کرد.

کارآگاهان بریتانیایی گفتند که اولین اطلاعات خود را در مورد مظنون پس از درخواست عمومی در سال 2017 در دهمین سالگرد ناپدید شدن مادلین دریافت کردند. او به جرایم مربوط به ناپدید شدن او متهم نشده است و او همیشه دست داشتن در آن را رد کرده است. در سال 2022، پلیس پرتغال او را به طور رسمی مظنون کرد.

روزنامه های بریتانیا در سال های گذشته مملو از مصاحبه با افرادی بوده اند که مظنون را در تلاش برای جمع آوری اطلاعات مفید می شناسند.

به طور کلی، صدها داوطلب به خانواده کمک کرده اند تا مادلین را در سراسر جهان جستجو کنند.

عملیات هماهنگ شده توسط مقامات آلمانی و پرتغالی اولین جستجوی رسمی در منطقه سد است، اما در سال 2008، مارکوس آراگائو کوریا، یک وکیل پرتغالی که به این پرونده مرتبط نبود، غواصان متخصص را برای بررسی منطقه به دنبال نکاتی که به گفته او دریافت کرده است استخدام کرد. .

در سال 2014، پلیس بریتانیا، که تحقیقاتی را به نام عملیات گرانج نیز آغاز کرد، زمین‌های زیرزمینی در نزدیکی استراحتگاه را مورد بررسی قرار داد، جایی که او برای چند روز ناپدید شد اما هیچ مدرکی پیدا نکرد.

در 3 می، خانواده مادلین برای بزرگداشت شانزدهمین سالگرد ناپدید شدن او گرد هم آمدند. «هنوز گم شده……. خانواده او در بیانیه ای نوشتند که هنوز خیلی دلتنگ شده اند. وی افزود: “ما منتظر یک پیشرفت هستیم.”

رسانه‌های خبری بریتانیا که از اعلام پلیس پرتغال غافلگیر شده‌اند، جست‌وجو را به‌طور کامل دنبال کرده‌اند، که احتمالاً می‌تواند به پاسخی که مدت‌ها منتظرش بودیم به یک معمای علاقه بین‌المللی منجر شود.

آنها گزارش دادند که پلیس روز سه شنبه بر روی یک شبه جزیره در نزدیکی یک مخزن متمرکز شد و یک قایق موتوری پلیس به داخل حوضه آب فرستاده شد. به گزارش گاردین، افسران از کلنگ، اره زنجیری و چنگک برای جستجوی شبه جزیره و جنگل های اطراف استفاده کردند.

بی بی سی گفت که پلیس سگ های مواد یاب را در امتداد ساحل مخزن مستقر کرده است و آنها انتظار دارند این عملیات چند روز دیگر ادامه یابد.