پاپ فاش کرد که روی “ماموریت” مخفی صلح در اوکراین کار می کند

بوداپست – پاپ فرانسیس روز یکشنبه گفت که واتیکان در یک “مأموریت” محرمانه برای توقف جنگ بین روسیه و اوکراین شرکت دارد و برای بازگرداندن کودکانی که از اوکراین به روسیه برده شده اند و خانواده ها را دوباره جمع می کند، “هر کاری که از نظر انسانی ممکن است” انجام خواهد داد.

اظهارات پاپ به خبرنگاران در هواپیمای پاپ که از سفر سه روزه به بوداپست بازمی‌گشت، مشخص نکرد که این مأموریت «هنوز علنی» شامل چه مواردی می‌شود. اما فرانسیس گفت که به طور خصوصی در مورد این وضعیت با ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان و با نماینده کلیسای ارتدکس روسیه در بوداپست، متروپولیتن هیلاریون صحبت کرده است.

فرانسیس گفت: “در این جلسات ما فقط در مورد کلاه قرمزی صحبت نکردیم.” ما در مورد همه این چیزها صحبت کردیم. همه به راه صلح علاقه مند هستند.»

اگرچه آقای اوربان کشوری را رهبری می کند که هم عضو ناتو و هم اتحادیه اروپا است، موضع او در مورد جنگ اغلب با بقیه اروپا در تضاد بوده است. او با ارسال کمک های نظامی به اوکراین و اعمال تحریم های بین المللی علیه روسیه مخالفت کرده است.

در اوایل جنگ، پاپ تمایلی به نام بردن روسیه به عنوان متجاوز نداشت، تا حدی به این دلیل که امیدوار بود حفظ بی طرفی سنتی واتیکان بتواند او را در موقعیتی قرار دهد که بتواند آتش بس یا صلح را میانجیگری کند. اما سؤالاتی در مورد شکست او در اعلام تهاجم روسیه و فشار اوکراین، سرانجام او را به محکوم کردن روسیه کشاند. او رفتار روسیه را با قتل عام در دوران استالین مقایسه کرده و پیوسته از اوکراینی‌ها حمایت کرده و به وضعیت اسفناک آنها توجه کرده است.

اما فرانسیس، که گفت واتیکان قبلاً نقشی در تسهیل مبادله زندانیان بین طرفین ایفا کرده است، اکنون به دنبال نقش اصلی در روند صلح است. در حالی که جنگ وارد پانزدهمین ماه خود می شود، هم روس ها و هم اوکراینی ها در حال تدارک حملات بهاری هستند و تعداد کمی از آنها معتقدند که صلح از طریق مذاکره قریب الوقوع است.

پاپ که روز پنجشنبه با دنیس شمیحال، نخست وزیر اوکراین دیدار کرد، گفت: «من فکر می کنم که صلح همیشه با باز کردن کانال ها ایجاد می شود.» آقای شمیحال برای بازگرداندن کودکان اوکراینی که به روسیه برده شده اند، از پاپ کمک خواست، اقدامی که دادگاه بین المللی کیفری ماه گذشته آن را جنایت جنگی خواند.

دادگاه حکم بازداشت ولادیمیر وی. پوتین رئیس جمهور روسیه و کمیسر کودکان روسیه را صادر کرد که حرکت این کودکان را یک عملیات بشردوستانه توصیف کرده است.

در این پرواز، فرانسیس 86 ساله همچنین در مورد بیماری که ماه گذشته او را مجبور به انتقال فوری به بیمارستان کرد، صحبت کرد و او آن را یک ذات الریه “حاد و قوی” نامید.

او در پایان حضار عمومی با مؤمنان در 29 مارس گفت: «دردی شدید احساس کردم». من هوشیاری خود را از دست ندادم، اما تب شدید داشتم.

پاپ با بیان اینکه قصد دارد به سفر ادامه دهد، افزود: «بدن به درمان، خدا را شکر، به خوبی پاسخ داد.

فرانسیس آخرین روز این سفر را با همان موضوعی آغاز کرد که در آغاز جمعه بر آن تاکید کرد: فراگیر بودن. پاپ در سخنانی در مقابل آقای اوربان، رهبر اتحادیه اروپا که تندروترین و ضد مهاجرترین موضع را دارد، از گله خود خواست از خارجی ها و مهاجران استقبال کنند و “درهایی باز شوند” که “هرگز به روی هیچ کس بسته نمی شود”. “

فرانسیس یک عشای ربانی بزرگ و در فضای باز را در پس زمینه ساختمان پارلمان در سواحل رودخانه دانوب برگزار کرد. ده‌ها هزار نفر از مردم وفادار، بسیاری از آنها پرچم‌های مجارستان و شهر واتیکان را در دست داشتند، در خیابان‌های اطراف جمع شده‌اند، از طریق صفحه نمایش‌های بزرگ تماشا می‌کردند و از بلندگوهای پررونق به فرانسیس گوش می‌دادند.

پاپ گفت: دیدن درهای بسته چقدر غم انگیز و دردناک است. «درهای بسته خودخواهی ما نسبت به دیگران؛ درهای بسته فردگرایی ما در میان جامعه ای با انزوای فزاینده؛ درهای بسته بی‌تفاوتی ما نسبت به مستضعفان و رنج‌دیدگان؛ درها را به روی کسانی که خارجی هستند یا بر خلاف ما هستند، به روی مهاجران یا فقرا می بندیم.»

اما برخی از جمعیت فکر کردند که او در مورد مجارستان یا در مورد مهاجران صحبت نمی کند.

بالاس باکسا، 43 ساله، یک تکنسین کامپیوتر از بوداپست که به همراه همسر و دو فرزند کوچکش در آنجا حضور داشت، گفت: «این یک پیام جهانی تر است: او درباره درهای بسته صحبت می کند زیرا نمی تواند به اوکراین برود. او گفت که آقای اوربان – که آقای باکسا با او گفت: “کاملاً موافقم” – برای مهاجران قانونی مانند همکاران و دوستان هندی، پاکستانی و آفریقایی خود باز است.

اما آقای اوربان، او گفت، تاریخ مجارستان از تهاجم عثمانی را درک می کند و “وضعیت اکنون یکسان است: آنها می خواهند از طریق مجارستان وارد اروپا شوند.” آقای باکسا افزود که این به آقای اوربان واگذار شده است که اتحادیه اروپا را “نجات دهد”.

برخی دیگر از جمعیت فکر می کردند که سیاستمداران مجارستان باید سخنان پاپ را در نظر بگیرند.

مارسل بدناریک، 48 ساله، که همراه با خانواده‌اش در مراسم توده‌ای نماز می‌خواند، گفت که در این موعظه سخنرانی «عام‌تر» شنیده است، سخنی که از او می‌خواست همسایه بهتری باشد، اما دولت باید سعی کند استقبال بیشتری داشته باشد. هم. در حالی که او گفت که با آقای اوربان در مورد مسائلی مانند مرکزیت خانواده موافق است، “اگر خود را مسیحی بدانم، نمی توانم ارزش های مسیحی را که دوست دارم انتخاب کنم” و بنابراین معتقد بود که کشور باید باشد. برای مهاجران فراگیرتر است.

بعد دوباره گفت: من مسئولیت اداره کشور را ندارم.

روز شنبه، فرانسیس به برخی از 2.5 میلیون پناهنده که از زمان آغاز جنگ روسیه در اوکراین در فوریه 2022 از مرز اوکراین و مجارستان سرازیر شده‌اند استقبال کرد، اگرچه تنها حدود 35000 نفر باقی مانده‌اند. آن روز در کلیسای سنت الیزابت، مردم به مومنان گفتند: «از شما هم متشکرم که – نه تنها با سخاوت، بلکه با اشتیاق – از این همه پناهنده از اوکراین استقبال کردید.»

سپس فرانسیس به طور خصوصی با متروپولیتن هیلاریون ملاقات کرد، که به گفته منتقدان، کلیسای وی به دنبال مشروعیت مذهبی به تهاجم آقای پوتین بوده است.

دولت مجارستان به دنبال آن است که آقای اوربان و فرانسیس را همفکران جنگ معرفی کند و هر دو خواستار آتش‌بس شده‌اند. منتقدان آقای اوربان می گویند که او در حال دستکاری این موضوع بر سر اختلافات اساسی در مورد موضوعاتی مانند مهاجرت و همکاری در اتحادیه اروپا است و سفر پاپ به او هدیه ای داده است تا در سیاست داخلی استفاده شود.

در سراسر بوداپست در آخر هفته، حامیان آقای اوربان از این دیدار ابراز خوشحالی کردند. روز شنبه، آندره آ کوچی، 49 ساله، یک آرایشگر، در خیابانی سرسبز و پر از مجارستانی که در حال نوشیدن شراب و قهوه بودند قدم زد و گفت که فکر می کند پاپ با آمدن دو بار به مجارستان در کمتر از دو سال، به او پیام داده است که از آقای اوربان حمایت می کند. او گفت که این نشان می دهد که “او رابطه خوبی با اوربان دارد و از نحوه کار او خوشش می آید.”

او گفت که در مورد مهاجران، “اوربان حق دارد.”

او با اشاره به جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا و همچنین دیگر رهبران کشورهای اروپای غربی که در سال های اخیر با مهاجران سرکوب کرده اند، گفت: این غیرمنصفانه است که اروپا آقای اوربان را انتخاب کند زیرا “ملونی همان است”. خانم کوسی گفت: “من فکر می کنم آنها متوجه شده اند که اوربان در تمام مدت درست گفته است.”

فرانسیس در طول سفر خود در نزدیکترین دیدار خود از خط مقدم، با مسائل مهاجرت و جنگ در اوکراین برخورد کرد. در نشانه‌ای از تلاش‌هایش برای تغییر موقعیت خود به عنوان تسهیل‌کننده صلح، او برای محافظت و صلح برای “مردم محاصره شده اوکراین و مردم روسیه” دعا کرد.

پاپ در پایان مراسم عشای ربانی روز یکشنبه از مومنان التماس کرد: «باز و فراگیر باشید». به این ترتیب، به مجارستان کمک کنید تا در برادری، که مسیر صلح است، رشد کند.»