پاراگوئه یک رئیس جمهور جدید انتخاب می کند: آنچه باید بدانید

پاراگوئه، کشور محصور در خشکی هفت میلیون نفری در مرکز آمریکای جنوبی، روز یکشنبه رئیس جمهور جدیدی را انتخاب می کند. این رای قدرت تغییر آمریکای لاتین به چپ در سال های اخیر را آزمایش خواهد کرد.

رقبای اپوزیسیون در 16 انتخابات اخیر ریاست جمهوری که آزادانه در آمریکای لاتین برگزار شد پیروز شده اند و شش کشور از هفت کشور بزرگ منطقه از سال 2018 رهبران چپ را انتخاب کرده اند.

اکنون مشخص خواهد شد که آیا این روند می تواند در مورد پاراگوئه، شاید سرسخت ترین محافظه کار آمریکای جنوبی، که با فقر عمیق، اقتصاد پراکنده و فساد ریشه دار دست و پنجه نرم می کند، ادامه یابد یا خیر.

حزب محافظه کار کلرادو به دنبال حفظ سیطره خود بر کشور است، کشوری که به جز پنج سال از 76 سال گذشته، از جمله چهار دهه دیکتاتوری نظامی، همه آن را کنترل کرده است.

اما این تسلط اکنون در خطر به نظر می رسد. رئیس جمهور ماریو عبدو بنیتز، رئیس جمهور کلرادو، به دلیل محدودیت دوره، نمی تواند دوباره نامزد شود – و نظرسنجی ها نشان می دهد که او یکی از نامحبوب ترین رهبران آمریکای لاتین به دلیل مدیریتش با همه گیری است. نماینده حزب کلرادو در انتخابات، وزیر دارایی سابق پاراگوئه خواهد بود.

در ژانویه، دولت ایالات متحده تحریم‌های مالی را علیه رهبر حزب کلرادو، رئیس‌جمهور سابق هوراسیو کارتس، به اتهام رشوه دادن به او در راه رسیدن به قدرت اعمال کرد. تحریم ها تامین مالی حزب را پیچیده کرده است.

برخی از نظرسنجی‌های اخیر نشان داده‌اند که نامزد پیشتاز اپوزیسیون – محافظه‌کاری که هنوز در سمت چپ رقیب حزب کلرادو قرار دارد – پیشتاز محدودی دارد.

این انتخابات که کرسی‌های کنگره، منطقه‌ای و محلی را نیز در بر می‌گیرد، بحث‌هایی را در مورد روابط دیپلماتیک با چین و تایوان، وعده‌های ایجاد زندانی خاص برای سیاستمداران فاسد و تحرک دیرهنگام برای یک نامزد راست افراطی که متعهد به انحلال کنگره و تصویب آن شده است، همراه بوده است. حکومت نظامی

نظرسنجی ها از ساعت 7 صبح تا 4 بعد از ظهر یکشنبه به وقت شرقی باز است و انتظار می رود نتایج آن چند ساعت پس از بسته شدن رای گیری باشد. نامزدها برای انتخاب شدن به اکثریت ساده نیاز دارند.

در اینجا چیزی است که شما باید بدانید.

نامزد کلرادو، سانتیاگو پنیا، 44 ساله، وزیر دارایی سابق پاراگوئه، اقتصاددان سابق صندوق بین‌المللی پول در واشنگتن و مورد حمایت آقای کارتس، رئیس‌جمهور سابق که با تحریم‌ها مواجه است، است.

در حالی که حزب کلرادو اغلب حمایت خود را بر اساس سیاست های محافظه کارانه اجتماعی بنا کرده است، آقای پنیا خود را به عنوان نسل جدید حزب معرفی کرده است که بیشتر بر اقتصاد متمرکز است. او وعده ایجاد 500000 شغل، ارائه مهدکودک رایگان، کاهش قیمت سوخت و انرژی و حضور افسران پلیس بیشتر در خیابان را داده است.

او در مصاحبه ای گفته است که برای این وعده ها با توسعه اقتصاد و در نتیجه درآمد مالیاتی با حذف تشریفات اداری هزینه خواهد کرد.

کاندیدای اصلی اپوزیسیون، افراین آلگره، 60 ساله، یک وکیل محافظه کار و نماینده سابق کنگره است که ائتلاف گسترده ای از ده ها حزب سیاسی، از چپ افراطی تا راست مذهبی را رهبری می کند که برای بیرون راندن کلرادو به یکدیگر پیوسته اند. یکشنبه سومین تلاش او برای بالاترین مقام کشور است. در سال 2018، او تنها 96000 رای – یا 4 درصد از کل – از ریاست جمهوری کسب کرد.

آقای آلگره، پسر یک راننده اتوبوس و یک واعظ از روستایی پاراگوئه، سعی کرده است خود را به عنوان یک انسان همه‌جانبه معرفی کند و قول داده است که در صورت انتخاب شدن، از اقامتگاه ریاست‌جمهوری خودداری کند.

او کمپین خود را بر اساس تعهدی برای ریشه کن کردن “مافیایی” که به گفته او پاراگوئه را کنترل می کند، بنا کرده است. او همچنین قول داده است که سیاستمداران فاسد را به زندانی جدید در یک منطقه خشک و دورافتاده در شمال تبعید کند و با جبران آنچه که به گفته وی سالانه 2 میلیارد دلار توسط کلرادوها اختلاس شده است، هزینه داروهای رایگان را بپردازد.

او در مصاحبه ای در روز جمعه گفت: “این فقط ایجاد تغییر نیست، بلکه بازیابی آنچه به سرقت رفته و بازگرداندن آن به مردم است.”

در حالی که آقای پنیا و آلگره در نظرسنجی ها پیشتاز بوده اند، پاراگوایو کوباس 61 ساله، یک آتش نشان عجیب و غریب ضد فساد، در نظرسنجی های اخیر شتاب بیشتری به دست آورده است.

آقای کوباس یک سناتور سابق راست افراطی است که پس از درگیری فیزیکی با سایر قانونگذاران و لگد زدن به ماشین پلیس از کنگره اخراج شد. او پیش از این به دلیل شلاق زدن به یک قاضی با کمربند و سپس اجابت مزاج در دفتر قاضی تیتر خبرها شده بود. او کمپین خود را عمدتاً در رسانه‌های اجتماعی اجرا می‌کند و کنگره را «غار راهزنان» می‌نامد و پیشنهاد می‌کند که به عنوان یک دیکتاتور حکومت کند.

تحلیلگران تردید دارند که آقای کوباس راهی به سمت ریاست جمهوری داشته باشد. در عوض، آنها گفتند، او می تواند از آقای الگره رای بگیرد و به حزب کلرادو پیروز شود.

آقای کارتس 66 ساله در سال 2018 ریاست جمهوری را ترک کرد اما شاید همچنان قدرتمندترین مرد پاراگوئه باشد. او علاوه بر اداره حزب کلرادو، منافع مالی در کارخانه های سیگار، بانک ها، داروخانه ها، کانال های تلویزیونی، روزنامه ها و یک باشگاه فوتبال نیز دارد.

در ماه ژانویه، وزارت خزانه‌داری آمریکا او و شرکت‌هایش را از سیستم مالی ایالات متحده منع کرد و مدعی شد که با گروه شبه‌نظامی اسلام‌گرای حزب‌الله لبنان ارتباط دارد و میلیون‌ها دلار برای تثبیت کنترل خود بر دولت اختصاص داده است. آقای کارتس این اتهامات را رد کرده است.

تحریم‌های مالی، جمع‌آوری پول را برای حزب کلرادو دشوارتر کرد و یک معضل سیاسی برای آقای پنیا ایجاد کرد.

آقای پنیا در مصاحبه ای گفت که این اتهامات “مسئولیت شخصی” آقای کارتس است و منعکس کننده حزب یا او نیست. او گفت: “من شخص خودم هستم.” این دو مرد هنوز در هفته گذشته با هم روی صحنه ظاهر شدند.

آقای آلگره اتهامات علیه آقای کارتس را مورد توجه قرار داده و او را “پابلو اسکوبار پاراگوئه ای” نامیده است.

جرم: پاراگوئه که مدت‌ها پناهگاه قاچاقچیان مواد مخدر بوده است، با یک رشته قتل‌های پرمخاطب تکان خورده است. در یک مورد، یک دادستان فدرال که کارتل های مواد مخدر را بررسی می کرد، در حالی که در ماه عسل در کنار همسر باردار خود در ساحل کلمبیا بود، توسط قاتلان جت اسکی به ضرب گلوله کشته شد.

اقتصاد: پاراگوئه یکی از کشورهای آمریکای لاتین بود که بیشتر از همه از همه‌گیری ویران شد و اقتصاد آن در سال گذشته کاهش یافت. یک چهارم جمعیت در فقر زندگی می کنند، بسیاری از جاده ها هنوز آسفالت نشده اند و بیمارستان ها از نظر داروهای اولیه کمبود دارند. نرخ مالیات جزو پایین ترین نرخ ها در منطقه است.

تایوان: پاراگوئه بخشی از باشگاهی است که به سرعت در حال کوچک شدن است متشکل از 13 کشور، عمدتا کشورهای جزیره ای کوچک، که روابط خود را با تایوان به جای چین حفظ می کنند. دوستی پاراگوئه و تایوان – که توسط دیکتاتورهای آنها در سال 1957 امضا شد – همچنان قوی است. تایوان هزینه ساختمان مدرنیستی کنگره پاراگوئه را پرداخت و جت ریاست جمهوری خود را تهیه کرد. اما کشاورزان پاراگوئه در نتیجه صادرات سویا و گوشت گاو به چین با موانعی روبرو هستند. آقای آلگره گفته است که این رابطه را دوباره بررسی خواهد کرد که باعث ناراحتی مقامات آمریکایی خواهد شد. آقای پنیا متعهد شده است که وضعیت موجود را حفظ کند.

سد: هرکسی که در 15 اوت ارسی ریاست جمهوری را بپوشد، باید یک مذاکره اساسی در مورد Itaipú، یک سد عظیم برق آبی مشترک با برزیل، انجام دهد. بر اساس معاهده 1973، پاراگوئه انرژی مازاد خود را از سد به برزیل با قیمت های پایین می فروشد. اما این معاهده در ماه اوت منقضی می‌شود و دری را برای یک معامله تحول‌آفرین برای کشور فقیرتر باز می‌کند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که رقابت گردن و گردن بین آقای پنیا و آقای آلگره وجود دارد که هر نامزد در برخی نظرسنجی‌ها پیشتاز است. (نظرسنجی‌های پاراگوئه از نظر تاریخی نادرست بوده‌اند. در سال 2018، نظرسنجی‌ها به شدت حمایت از نامزد کلرادو را بیش از حد برآورد کردند.)

AtlasIntel، یک نظرسنجی برزیلی، گفت که طبق نظرسنجی آنلاین اخیر از 2320 پاراگوئه ای، آقای آلگره با 34 درصد، آقای پنیا 33 درصد و آقای کوباس 23 درصد پیشتاز بودند. حاشیه خطا دو درصد بود. بزرگترین شگفتی این نظرسنجی میزان حمایت از آقای کوباس بود.

پاراگوئه‌ای‌ها در مصاحبه‌هایی در پایتخت، آسونسیون، در روز جمعه گفتند که از فساد و جهت‌گیری کشور ناامید شده‌اند، اما درباره اینکه فرد مناسب برای تغییر آن چه کسی است، اختلاف نظر داشتند.

خوانا سالیناس، 74 ساله، با یک عصای سیاه و یک کیسه زباله پر از ظروف غذا برای فروش، منتظر اتوبوس در بیرون بازار بود. او گفت که از آقای پنیا حمایت می کند زیرا او همیشه مانند والدین فوت شده اش به کلرادو رای داده است. او گفت: “همیشه، زیرا من قصد ندارم به پدر و مادرم بی احترامی کنم.” پدر من کلرادو است، مادرم کلرادو است.

در داخل بازار، سینتیا آکوستا، 29 ساله، دانه های ذرت خشک شده را کیسه می کرد، که مشتریان معمولاً از آن برای تهیه چیپا گواسو یا نان ذرت پاراگوئه استفاده می کنند. او گفت که قصد دارد یک بار دیگر به آقای الگره رای دهد، زیرا از برنامه های او برای ایجاد شغل برای جوانان خوشش می آید.

او گفت: “چیزهای زیادی وجود دارد که باید تغییر کند.” “این کار برای کسی آسان نیست.”