نشت گاز مرموز در پنجاب، هند، دستکم 11 کشته برجای گذاشت

در پی نشت گاز روز یکشنبه در ایالت پنجاب در شمال هند، دست کم 11 نفر کشته و تقریباً به همین تعداد مجروح شدند. مقامات بخشی از شهر لودیانا را مسدود کرده بودند و ساکنان را در حالی که سعی می کردند گاز را شناسایی کنند و منبع نشت را مشخص کنند، تخلیه کردند.

همه قربانیان در نزدیکی سه کسب و کار در منطقه صنعتی جیاسپورا – یک فروشگاه لبنیات، یک فروشگاه مواد غذایی و یک درمانگاه – پیدا شدند. برخی در آپارتمان های بالای سردر مغازه ها زندگی می کردند. این منطقه محل استقرار کارخانه های پوشاک و افرادی است که در آنجا کار می کنند، صدها کارگر مهاجر از ایالت های اوتار پرادش و بیهار.

به گفته دکتر هاتیندر کائور از بیمارستان مدنی لودیانا، که قربانیان به آنجا منتقل شدند و مجروحان همچنان تحت مداوا هستند، مرگ و میرها عمدتاً بر اثر خفگی بوده است. رسانه های خبری محلی گزارش دادند که در میان کشته شدگان دو کودک نیز وجود دارند.

راجیندر پال کائور چینا، یکی از اعضای قانونگذار محلی، حدود 30 دقیقه پس از انتشار اولین گزارش ها در صبح یکشنبه به محل حادثه رسید. او گفت که حدود نیم دوجین نفر را دید که بیهوش در خیابان نزدیک مغازه لبنیات افتاده بودند.

خانم چینا تلفنی گفت: «همه این افراد برای خرید شیر رفته بودند. ما در تلاش هستیم تا مردم را از مناطق مجاور خارج کنیم.»

به گفته سورابی مالک، معاون کمیساریای لودیانا، دولت پنجاب تیم هایی از نیروهای ملی واکنش به بلایا را برای کمک به تخلیه مستقر کرده است. او گفت که این نیرو همچنین در تلاش برای شناسایی گاز در حال استخراج نمونه های گاز از فاضلاب در منطقه است.

یکی از بدترین بلایای صنعتی جهان در سال 1984 در هند رخ داد، زمانی که نشت گاز در یک آفت کش اتحادیه کاربید در مرکز شهر بوپال جان هزاران نفر را گرفت.