نخست وزیر لهستان می گوید اوکراین به گلوله های توپخانه کره جنوبی نیاز دارد

واشنگتن – نخست وزیر لهستان گفت که معتقد است تنها مداخله مستقیم بایدن، رئیس جمهور بایدن به توافقی برای کره جنوبی منجر شود تا گلوله های توپخانه خود را در اختیار اوکراین قرار دهد تا در نبرد با روسیه از آنها استفاده کند.

اسناد اطلاعاتی افشا شده که در ماه مارس در رسانه های اجتماعی منتشر شد و در روزهای اخیر مورد توجه عموم قرار گرفت، حاکی از آن است که لهستان می تواند در انتقال گلوله های توپخانه از کره جنوبی به اوکراین نقش داشته باشد. اما گزارش ها حاکی از آن بود که مقامات کره جنوبی تمایلی به ارائه مهمات نداشتند، زیرا نگران بودند که انجام این کار می تواند قوانین کشورشان را در برابر ارائه کمک های مرگبار به کشورهای در حال جنگ نقض کند.

ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان، که این هفته برای دیدار با مقامات آمریکایی و صندوق بین المللی پول در واشنگتن به سر می برد، گفت که بهره برداری از ذخایر توپخانه کره جنوبی برای رساندن مهمات بیشتر به اوکراین ضروری است.

آقای موراویسکی روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز گفت که ارتش روسیه دارای گلوله‌های توپخانه‌ای بسیار بیشتر است و هر ماه گلوله‌های بیشتری نسبت به ارتش اوکراین در میدان نبرد شلیک می‌کند. او گفت که کره جنوبی منابع عظیمی از گلوله های توپخانه دارد و می تواند کمک کند.

او افزود، اما دستیابی به یک توافق، مستلزم دخالت مستقیم بیشتر آقای بایدن برای اطمینان از کره جنوبی است که ایالات متحده در مواجهه با هرگونه پاسخ تهاجمی چین یا روسیه، از او حمایت خواهد کرد.

آقای Morawiecki گفت: “ما با کره جنوبی در مورد این، تحویل سلاح و تحویل مهمات صحبت کردیم.” اما من فکر نمی‌کنم که این بدون دخالت ایالات متحده امکان‌پذیر باشد. کره جنوبی از واکنش روسیه و واکنش چین می ترسد.

مقامات سفارت کره جنوبی بلافاصله به درخواست برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

آقای Morawiecki گفت لهستان هرگز بدون مذاکره با کره جنوبی تسلیحات را منتقل نخواهد کرد. لهستان سیستم‌های تسلیحاتی زیادی از کره جنوبی خریداری کرده است، اما او گفت که خرید گلوله‌هایی از سئول به طور خاص برای ارسال به اوکراین مستلزم مشارکت ایالات متحده است.

جنگ در اوکراین در قلب آن یک نبرد توپخانه است و هر دو طرف تعداد زیادی گلوله به خطوط مستقر سربازان در شرق و جنوب این کشور پرتاب می کنند. اوکراین گلوله های دوران شوروی را کم کرده است و تا حد زیادی به شلیک گلوله های توپخانه ای و گلوله های اهدایی ایالات متحده و متحدانش روی آورده است.

اسناد فاش شده، بر اساس رهگیری های ارتباطی ایالات متحده، می گوید که مقامات کره جنوبی نگران هستند که آقای بایدن آنها را تحت فشار قرار دهد تا برای ارسال گلوله های توپخانه بیشتر به اوکراین توافق کنند. در یک سند به تاریخ اوایل ماه مارس، اطلاعات آمریکا گزارش داد که یک مقام ارشد در دفتر امنیت ملی کره جنوبی گفته است که کشورش «آماده برقراری تماس بین سران کشورها بدون داشتن موضع روشن» در مورد این موضوع نیست.

ماه‌ها پیش، ایالات متحده شروع به استفاده از انبارهای گلوله‌های توپخانه‌ای آمریکایی که در اسرائیل ذخیره شده بود، در تلاش برای افزایش عرضه مهمات در دسترس اوکراین بود. اسرائیل، یکی از شرکای کلیدی ایالات متحده، برای جلوگیری از آسیب رساندن به روابط خود با روسیه، تمایلی به ارسال سلاح به کیف ندارد.


چگونه خبرنگاران تایمز سیاست را پوشش می دهند ما به خبرنگاران خود متکی هستیم تا ناظران مستقل باشند. بنابراین، در حالی که کارکنان تایمز ممکن است رأی دهند، آنها مجاز به حمایت یا تبلیغات برای نامزدها یا اهداف سیاسی نیستند. این شامل شرکت در راهپیمایی ها یا راهپیمایی ها در حمایت از یک جنبش یا دادن پول یا جمع آوری پول برای هر نامزد سیاسی یا هدف انتخاباتی است.

ایالات متحده همچنین مهمات موجود در انبار مشابهی را که در کره جنوبی کنترل می کند به اوکراین منتقل کرده است. اما ذخایر گسترده خود کره جنوبی از گلوله های 155 میلی متری می تواند برای حفظ اوکراینی ها در نبرد حیاتی باشد.

آقای موراویسکی در این مصاحبه گفت که در این گفتگوها شرکت کرده و طی چند ماه گذشته با مقامات کره جنوبی صحبت کرده است.

آقای موراویسکی گفت: “من بسیار خوشحال خواهم شد اگر رئیس جمهور بایدن مداخله کند.” از آنجایی که بدون دخالت ایالات متحده و نوعی سرپناه، نوعی تضمین امنیتی که پرزیدنت بایدن می تواند به کره جنوبی بدهد، فکر نمی کنم این اتفاق بیفتد.»

مقامات آمریکایی از اظهار نظر درباره اظهارات آقای موراویسکی خودداری کردند.

آقای بایدن دو بار برای دیدارهایی درباره جنگ اوکراین به لهستان سفر کرده است. و آقای موراویسکی از حمایت آقای بایدن و آمریکا از اوکراین تمجید کرد.

او گفت: “بیایید صریح باشیم: بدون ایالات متحده، اوکراین دیگر امروز وجود نداشت.”

درخواست نخست‌وزیر لهستان در حالی است که مقامات آمریکایی و اروپایی به اوکراین هشدار داده‌اند که در تلاش برای مهار شهر باخموت در شرق این کشور، با سرعتی ناپایدار در حال آتش زدن گلوله‌های توپخانه است. این می تواند یک کمپین برنامه ریزی شده بهاری را که اوکراین و شرکای آن امیدوارند تعیین کننده باشد، به خطر بیاندازد.

با توجه به خطرات بالای ضدحمله اوکراین، ایالات متحده اخیراً دو محموله فوری دیگر از هزاران گلوله توپ از انبارهای پنتاگون برای کمک به تقویت تدارکات اوکراین را اعلام کرد.

اما یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفت که این محموله‌ها که توسط دولت بایدن در 20 مارس و 4 آوریل اعلام شد، دو آخرین تزریق مهمات مهم به اوکراین قبل از شروع حمله و برای آینده قابل پیش‌بینی خواهد بود.

این مقام آمریکایی این محموله ها را “آخرین تلاش” توصیف کرد زیرا متحدان کیف مهمات کافی برای همگام شدن با سرعت اوکراین را ندارند و ذخایر آنها به شدت پایین است. جدای از جنگ در باخموت، اوکراین هزاران سرباز را آموزش داده و سعی در ایجاد انبارهای مهمات برای حمله بهاری داشته است.

وزیر دفاع لوید جی آستین سوم قرار است هفته آینده در آلمان با همتایان خود از حدود 50 کشور دیدار کند تا در یک نشست ماهانه درباره کمک تسلیحات و تجهیزات به اوکراین بحث کند. یک مقام پنتاگون روز سه شنبه گفت که انتظار می رود تدارکات توپخانه و مهمات اضافی برای دفاع هوایی ضعیف اوکراین در راس دستور کار قرار گیرد.

آقای موراویسکی گفت که جنگ زمان زیادی از او و تلاش های دولت لهستان گرفته است، اما حمایت از اوکراین بسیار مهم است.

او گفت: «من می‌خواهم اوکراین در این جنگ پیروز شود، زیرا، خدای ناکرده، اوکراین فتح می‌شود، آنگاه دنیایی کاملاً متفاوت است». اگر روسیه موفق شود و یک کشور بزرگ بتواند به یک کشور کوچکتر حمله کند، چرا چین با حمایت روس ها همان ترفند را تکرار نمی کند؟ بنابراین این یک لحظه مهم در تاریخ جهان است.»

آقای Morawiecki گفت در حالی که کشورهای اروپای شرقی مانند لهستان وخامت اوضاع را درک می کنند، او معتقد است که اروپای غربی می تواند کمک بیشتری به اوکراین انجام دهد.

او گفت: “من فکر می کنم که بسیاری از آنها می توانند بیشتر، سریعتر و بیشتر سلاح تحویل دهند.” آنها کشورهای ثروتمندی هستند.»

اریک اشمیت گزارش کمک کرد