موشک های روسی در کیف 3 نفر از جمله مادر و دختر 9 ساله را کشتند.

مادری و دختر 9 ساله‌اش با شنیدن صدای ناله آژیرهای حمله هوایی، روز پنجشنبه در تاریکی صبح اولیه پایتخت اوکراین به سمت یک درمانگاه رفتند، جایی که یک پناهگاه بمب وعده فرار از رگبار موشکی دیگر روسیه را می‌داد.

مقامات گفتند اما درمانگاه قفل شده بود. پس از انفجارها، زن و دخترش مرده در میان درختان سبز و شیشه های شکسته، درست بیرون در پیدا شدند. زن دیگری هم همینطور.

شوهر سومین قربانی که نام خود را یاروسلاو نامگذاری کرد، به پخش کننده عمومی اوکراین گفت: «مردم برای مدت طولانی در می زدند، در می زدند. زن و بچه بودند و کسی آن را باز نکرد.»

مقامات، که تحقیقاتی را در مورد علت غیرقابل دسترس بودن پناهگاه در پایتخت، کیف، اعلام کردند، نام کسانی را که جان خود را از دست دادند، ذکر نکردند. آنها دختر، مادرش 34 ساله و زن دیگر 33 ساله را آخرین قربانیان عملیات تنبیهی و بی امان روسیه علیه غیرنظامیان توصیف کردند.

سرعت فزاینده رگبارهای موشکی روسیه – 17 حمله هوایی در ماه مه رخ داد – در حالی رخ داد که اوکراین در حال آماده سازی یک ضد حمله مورد انتظار برای بازپس گیری زمین های اشغالی بود. در عین حال، روس‌ها در مناطق مرزی، به ویژه بلگورود، تخلیه بی‌نظم کودکان، افراد مسن و سایر ساکنان را همراه با گلوله باران شدید اوکراین توصیف کرده‌اند.

حملات این روز مصادف با روز جهانی کودک بود که یادآور تلفات فاجعه‌باری بود که تهاجم روسیه به کودکان و خانواده‌ها وارد کرده است.

ساعاتی قبل از به صدا درآمدن آژیر خطر در کیف در روز پنج‌شنبه، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین تجربه کودکان اوکراینی را به تجربه آن فرانک، دختر یهودی که زندگی خانواده‌اش را در مخفی‌گاهی در طول جنگ جهانی دوم مستند کرده بود، تشبیه کرده بود. در کنفرانسی با تمرکز بر کودکان در روز چهارشنبه، او از دفتر خاطرات یئور، پسر 8 ساله ای از ماریوپل، شهری که سال گذشته توسط روسیه محاصره، ویران و اسیر شد، خواند.

«جنگ خوب خوابیدم، بیدار شدم و لبخند زدم.» خواهرم سرش زخمی شده است. مادرم گوشت بازویش را کنده و روی پایش زخمی شده است.»

او ادامه داد: مادربزرگم گالیا، دو سگ و شهر مورد علاقه من ماریوپل مردند.

سازمان ملل روز پنجشنبه اعلام کرد که از زمان حمله روسیه به اوکراین در سال گذشته، حداقل 535 کودک کشته و 1000 کودک دیگر زخمی شده‌اند، اگرچه بسیاری معتقدند این تلفات بیشتر است. سازمان ملل گفت که بیشتر این تلفات ناشی از سلاح های انفجاری مانند توپخانه، موشک و حملات هوایی بوده است.

آقای زلنسکی در سخنان خود گفت: «وقتی هر شب آژیرهای حمله هوایی به صدا در می‌آیند و فقط خوابیدن باعث خوشحالی است، ارزش دارد. وقتی هر شب حملات موشکی انجام می شود و صبح بیدار شدن واقعاً قیمتی ندارد.»

موشک‌های روسی که حدود پنج برابر سرعت صوت پرواز می‌کردند، فرصت کمی برای ساکنان برای یافتن سرپناه در روز پنجشنبه باقی گذاشت. اداره نظامی کیف اعلام کرد که پدافند هوایی اوکراین شش دقیقه پس از به صدا درآمدن زنگ خطر، موشک ها را شلیک کرد و به همه آنها اصابت کرد.

شهردار ویتالی کلیچکو گفت، اما یک موشک رهگیر در نزدیکی کلینیک به یکی از 10 موشک روسی اصابت کرد و کودک و مادرش توسط آوارهای آتشین کشته شدند. مادربزرگ دختر با طلوع فجر برای شناسایی اجساد وارد شد.

در طول ماه گذشته، 3.6 میلیون نفر از ساکنان کیف، شب به شب در زیر شلیک موشک‌های روسی از رختخواب بیرون می‌آیند و فرار می‌کنند و بسیاری از آنها در آسمان منفجر می‌شوند و لاشه‌های خطرناک را به زمین می‌اندازند.

آقای کلیچکو در تلگرام گفت که 16 نفر دیگر بر اثر آوار سیستم های پدافند هوایی که موشک های وارده را ساقط کرده بودند مجروح شدند.

ماریانا روا، سخنگوی ارشد وزارت امور داخله، روز پنجشنبه اعلام کرد که پلیس دو تحقیق جنایی را از پناهگاه کلینیک آغاز کرده است.

شهردار گفت که بازرسان روی این موضوع تمرکز خواهند کرد که آیا پناهگاه به درستی نگهداری شده است و چرا ممکن است غیرقابل دسترس باشد. او افزود که افسران پلیس اکنون در پناهگاه های بمب در طول حملات هوایی گشت می زنند تا از باز بودن آنها مطمئن شوند.

دفتر دادستان کل اوکراین اواخر پنجشنبه اعلام کرد معاون اول منطقه دسنیانسکی کیف، مدیر و معاون درمانگاه و یک نگهبان امنیتی بازداشت شدند.

آقای زلنسکی پنجشنبه شب گفت: «دیگر نباید وضعیتی مانند این شب در کیف، زمانی که مردم به پناهگاه آمدند و پناهگاه بسته است، تکرار نشود».

اگرچه کیف از اولین روزهای جنگ مورد حمله قرار گرفته است، اما شدت حملات روسیه در ماه گذشته حتی برای غیرنظامیانی که عادت به گذراندن ساعت‌ها در پناهگاه‌های بمب و شب‌های بی‌خوابی در راهروها جمع شده‌اند، آزاردهنده بوده است.

اعتصابات روز پنجشنبه حاکی از آن بود که این کمپین تا ژوئن ادامه خواهد داشت.

تحليلگران نظامي مي گويند كه فشار مجدد روسيه بر كيف ممكن است تا حدي تلاشي باشد براي حفظ پدافند هوايي دور از ميدان نبرد در حالي كه اوکراین آماده حمله است. در مناطق مرزی روسیه، مانند بلگورود، فضای ترس خط مقدم بر شهرها و روستاهایی که مقامات روسی می گویند زیر گلوله باران اوکراین قرار گرفته اند، نازل شده است.

ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار بلگورود، این هفته در تلویزیون دولتی روسیه گفت: «ما در شرایط جنگ واقعی زندگی می‌کنیم. خواه ناخواه، این جنگ ادامه دارد. دشمن وارد می شود.»

یکی از ساکنان بلگورود به نام النا، که از ترس زیر پا گذاشتن قوانین سختگیرانه سخنرانی روسیه درخواست کرد از نام خانوادگی خود استفاده نشود، گفت: “مردم از ساختمان ها بیرون می دویدند، وسایل را به داخل ماشین پرت می کردند و به سرعت و به سرعت از آنجا خارج می شدند.” “ترسناک بود؛ شهر خالی شده است.»

روز پنجشنبه، روسیه مدعی شد که گلوله باران شدید نیروهای اوکراینی به ساختمان شهرداری شبکینو، در چند مایلی مرز، آسیب رسانده و برق را قطع کرده و مجبور به تخلیه شده است. مقامات روسی همچنین گفتند که نیروهای امنیتی از تلاش جنگجویان ضد کرملین جلوگیری کرده‌اند، حتی در حالی که جنگجویان فیلم‌های ویدئویی را منتشر کردند که به گفته آنها نبرد در حومه شهر را نشان می‌داد. حساب هیچ یک از طرفین تایید نشد.

از زمانی که جنگجویان، دو گروه شبه نظامی روسی همسو با کیف، یک حمله گستاخانه دو روزه را در منطقه ای مجاور انجام دادند و برای مدت کوتاهی چندین روستا را تصرف کردند، نگرانی افزایش یافته است. اوکراین به طور علنی دخالت خود را رد کرد، اما جنگجویان گفتند که توسط مقامات اوکراین حمایت می شوند.

کرملین که سخنگوی آن روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که ولادیمیر وی. پوتین، رئیس‌جمهور روسیه مرتباً از این شهر به‌روزرسانی می‌شود، جدیت حملات در شبکینو را به‌طور غیرمستقیم تأیید کرد.

مناطق مرزی روسیه از اوایل جنگ هدف حملات و حملات موشکی بوده اند، اما شدت حملات از زمانی که کیف ارتش روسیه را در پاییز گذشته از شمال شرق اوکراین بیرون راند و نیروهای اوکراینی را به مرزهای روسیه رساند، افزایش یافته است.

روز پنجشنبه، فرماندار گلادکوف بلگورود گفت که صدها نفر از ساکنان شبکینو، عمدتا افراد مسن و خانواده هایی با کودکان، در حال تخلیه هستند. ویدئویی که در صفحه اجتماعی شبکینو منتشر شده است و ظاهراً نشان می‌دهد که فعالان در حال تخلیه کودکان از شهر هستند. تخلیه ای که آقای گلادکوف اعلام کرد بزرگترین اقدامی از این دست در چند دهه اخیر در کشور خواهد بود.

یکی دیگر از صفحات اجتماعی که به شبکینو اختصاص داده شده است، درخواست کمک برای تخلیه بستگان مسن تر از شهر را نشان می دهد. کاربری به نام ویکتوریا در شبکه اجتماعی VK نوشت: “لطفا کمک کنید پدربزرگ را از شبکینو تخلیه کنید، من از شما خواهش می کنم.”

کرملین تا حد زیادی در مورد وضعیت مناطق مرزی روسیه سکوت کرده است و آقای پوتین فقط به طور خلاصه در مورد حملات پهپادی این هفته به مسکو اظهار نظر کرد و به یک خبرنگار گفت که دفاع روسیه کافی بوده است.

پس از بمباران کیف در روز پنجشنبه، مقامات اوکراینی برخی از رویدادهای روز کودک را لغو کردند زیرا به دنبال حفظ امنیت مردم و پاکسازی خیابان‌ها بودند.

یاروسلاو، که همسرش در میان قربانیان کیف بود، به پخش کننده Suspilne گفت که او را در کنار پتویی که برای دختر 9 ساله خود آورده بود، در حال خونریزی یافت. او گفت که دختر آسیب ندیده است، اما دیده است که چه اتفاقی برای مادرش افتاده است.

گزارش توسط اندرو ای کرامر، اولگ ماتسنیف، آلینا لوبزینا، دیمیتری خاوین، نیکول تونگ، ویکتوریا کیم و آنوشکا پاتیل.