مقامات می گویند که ویژگی های مشابه کارگران گمشده مرکز تماس در مکزیک باقی می ماند

اخبار

جستجو برای یافتن هفت کارمند مفقود شده یک مرکز تماس، مقامات مکزیکی را در اوایل این هفته به کشفی وحشتناک سوق داد، زمانی که حداقل 45 کیسه زباله با چند بقایای انسان از پایین دره ای در حومه گوادالاخارا در ایالت جالیسکو کشف شد. .

لوئیس خواکین مندز رویز، دادستان ایالت جالیسکو، “بخشی از تحقیقات و روند رسیدگی ها ما را دقیقاً به این منطقه می رساند.” به خبرنگاران گفت روز چهارشنبه، افزود که اعضای بدن مرد و زن در این کیسه ها پیدا شده است.

او گفت: «ما در موقعیتی نیستیم که مشخص کنیم چه تعداد قربانی احتمالاً در اینجا هستند.

روز پنجشنبه، دفتر دادستانی ایالت گفت که برخی از این افراد به طور مقدماتی باقی مانده است تطبیق مشخصات فیزیکی کارکنان گمشده، که آخرین بار بین 20 تا 22 مه دیده شده بودند. مقامات افزودند، در حالی که دانشمندان پزشکی قانونی برای تأیید هویت بقایای جنازه تلاش می کنند، به خانواده های آنها اطلاع داده شده است.

پس زمینه

انریکه آلفارو، فرماندار جالیسکو، پیشرفت‌های اخیر در تحقیقات، پرونده را «بسیار پیچیده‌تر از آنچه به نظر می‌رسید» کرده است. توییت کرد این هفته. او افزود که شواهد تاکنون حاکی از آن است که خانه ای که افراد ناپدید شده در آن کار می کردند یک مرکز تماس نبود، “بلکه یک مرکز عملیات با ماهیت متفاوت بود.”

بازرسی از خانه باعث شد تا مقامات ماری جوانا و آثار احتمالی خون را در یک تکه پارچه و یک تکه دستشویی پیدا کنند. آنها همچنین اطلاعاتی در مورد اشتراک های زمانی و عضویت، همراه با اهداف فروش برای کسانی که در آنجا کار می کردند، پیدا کردند.

روزا ایسلا رودریگز، وزیر امنیت مکزیک، روز سه‌شنبه طی یک کنفرانس خبری گفت که این سرنخ‌ها نشان می‌دهد که کارمندان «در حال انجام نوعی کلاهبرداری در املاک و نوعی، مثلاً، اخاذی تلفنی» هستند.

در اوایل سال جاری، وزارت خزانه داری ایالات متحده چندین شرکت مکزیکی را که اکثر آنها در Jalisco مستقر هستند، به دلیل تقلب در سهم زمانی که به نمایندگی از کارتل نسل جدید Jalisco مرتبط بودند، تحریم کرد.

آندریا ام. گاکی، مدیر دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت، گفت: «این جنایت، که می تواند قربانیان را از پس انداز جانشان کلاهبرداری کند، منجر به جریان درآمدی قابل توجه دیگری برای کارتل می شود و شرکت مجرمانه کلی آن را تقویت می کند.

چرا مهم است

آخرین کشف در Jalisco یادآور وحشتناک یک اپیدمی گسترده تر از ناپدید شدن است که برای دهه ها کشور را تکان داده و دولت رئیس جمهور آندرس مانوئل لوپز اوبرادور را خدشه دار کرده است. بیش از 110000 نفر در مکزیک مفقود شده اند و سرنوشت آنها نامشخص است. جالیسکو بیشترین تعداد ناپدید شدگان را در این کشور به ثبت رسانده است: تقریباً 15000 نفر تا 2 ژوئن.

این ارقام به یک نقطه درد سیاسی برای آقای لوپز اوبرادور تبدیل شده است، به ویژه زمانی که مکزیک به سمت انتخابات ریاست جمهوری در سال 2024 پیش می رود، زمانی که یکی از نزدیک ترین متحدان رئیس جمهور احتمالاً در رای گیری حضور دارد.

زمانی که آقای لوپز اوبرادور در دسامبر 2018 به قدرت رسید، قول داد خشونتی را که در مکزیک تشنج کرده بود ریشه کن کند. اما استراتژی امنیتی او در استفاده از “آغوش، نه گلوله” برای مقابله با علل ریشه ای که کارتل های سوخت به نظر نمی رسد ناپدید شدن را کاهش دهد.

بر اساس داده های ثبت ملی افراد مفقود شده، ناپدید شدن در سراسر مکزیک در سه ماه اول سال جاری بیش از 20 درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال 2022 افزایش یافته است.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولتش در شمارش و تحقیق ناپدیدشدگان بهتر شده است، در برابر اعداد نگران کننده از خود دفاع کرده است.

آقای لوپز اوبرادور سال گذشته گفت: “هیچ دولتی مانند ما اکنون از ناپدید شدگان مراقبت نکرده است.” ما مسئولیت جستجوی آنها و کمک به بستگانشان را بر عهده گرفتیم. و این کاری است که ما انجام می دهیم.»

اما برخی از خانواده ها و فعالان مخالف هستند که تلاش های دولت نتیجه می دهد.

در 28 می، دلیا کیروآ، مدافع حقوق بشر که برادرش روبرتو در سال 2014 در ایالت تاماولیپاس ناپدید شد، نامه ای منتشر کرد. درخواست رهبران کارتل های مکزیک برای دستیابی به یک “پیمان اجتماعی” برای توقف ناپدید شدن و اجازه دادن به خانواده ها برای بررسی سرنوشت آنها.

خانم کیروآ نوشت: «تنها چیزی که می خواهیم این است که بدانیم چه بر سر بستگان ناپدید شده ما آمده است. ما به کمک و همکاری شما نیاز داریم.

چند روز بعد، آقای لوپز اوبرادور گفت که با توافقی موافقت خواهد کرد که به خشونت پایان دهد. او روز پنجشنبه از بیانیه خود عقب نشینی کرد و گفت که در حالی که از خانواده هایی که به دنبال عزیزانشان هستند حمایت می کند، “هیچ طرح دیگری در دست انتشار نیست.”

چه خبر بعدی

دفتر دادستانی ایالت جالیسکو گفت که جستجو برای یافتن کارگران ناپدید شده مرکز تماس ادامه خواهد داشت و مقامات به کاوش دره ادامه خواهند داد تا زمانی که همه کیسه ها پیدا و استخراج شوند.