قاضی روسی با تمدید سه ماه بازداشت ایوان گرشکویچ موافقت کرد

مسکو – دادگاه مسکو روز سه‌شنبه در پشت درهای بسته، بازداشت ایوان گرشکویچ، خبرنگار وال استریت ژورنال متهم به جاسوسی را برای بیش از سه ماه تا 30 اوت تمدید کرد.

امتناع از وثیقه و تمدید مدت بازداشت آقای گرشکویچ به طور گسترده مورد انتظار بود، اگرچه روسیه هیچ مدرکی برای حمایت از اتهام جاسوسی ارائه نکرده است، اتهامی که توسط دولت ایالات متحده و وال استریت ژورنال به شدت رد شده است.

والدین آقای گرشکویچ، الا میلمن و میخائیل گرشکویچ، بیش از یک ساعت بیرون از دادگاه منتظر ماندند تا برای اولین بار از زمان دستگیری پسرشان در 29 مارس، اجازه ورود پیدا کنند.

هنگامی که جلسه پایان یافت، آنها را در جمع یکی از وکلای آقای گرشکویچ دور کردند. آنها در مورد آنچه دیده بودند اظهار نظر نکردند. پدر آقای گرشکویچ قبل از ورود به خانه گفت: “امیدواریم او کارش عالی باشد و بتواند به اندازه مادرش قوی باشد.” خانم میلمن دکمه “Evan Free” را به تن داشت.

آقای گرشکویچ در زندان Lefortovo نگهداری می شود از زمان دستگیری او در 29 مارس در جریان یک سفر گزارشی به شهر مرکزی روسیه یکاترینبورگ. اگر مجرم شناخته شود، آقای گرشکویچ تا 20 سال در مستعمره های کیفری روسیه محکوم خواهد شد.

دیپلمات های آمریکایی گفته بودند که تقریباً قطعی است که بازداشت آقای گرشکویچ در جلسه دادگاه تمدید خواهد شد و درخواست وی برای وثیقه رد شد. حتی در بهترین زمان‌ها، تحقیقات پیش از محاکمه یک پرونده جاسوسی معمولاً ماه‌ها طول می‌کشد و ممکن است یک سال قبل از صدور حکم بگذرد.

روابط روسیه و آمریکا به دلیل جنگ در اوکراین در یک وضعیت تنش شدید قرار دارد، درگیری که هنوز در روسیه به طور رسمی به عنوان یک “عملیات نظامی ویژه” یاد می شود، و ولادیمیر وی. پوتین، رئیس جمهور روسیه، اقدام به سرکوب اخبار مستقل کرده است رسانه ها و به طور کلی آزادی بیان.

قبل از دستگیری آقای گرشکویچ 31 ساله، از زمان جنگ سرد هیچ روزنامه نگار غربی به اتهام جاسوسی در این کشور متهم نشده بود. در جلسه دادگاه مسکو در 18 آوریل، روزنامه نگاران اجازه ورود پیدا کردند و آقای گرشکویچ را دیدند که در یک قفس شیشه ای ایستاده بود و آثار دستبند قرمز روی مچ دست او نمایان بود. او لبخندی زد و از طریق وکیلش عزم خود را برای دفاع از حق خود برای کار آزادانه به عنوان یک روزنامه نگار معتبر اعلام کرد.

آقای پوتین در خفه کردن انتقادات از جنگ تردیدی نداشته و آن را با مجازات های طولانی مدت زندان و اتخاذ تدابیر دیگر علیه مخالفان مجازات می کند. این امر باعث خروج منتقدان جنگ و بسیاری از روس‌هایی شده است که از جهت‌گیری کشور خود ناامید هستند.

زندان لفورتوو به دلیل انزوای نزدیک و شرایط اغلب سختی که بر زندانیان آن تحمیل می شود بدنام است. دیپلمات ها گفتند که آقای گرشکویچ به طور کلی منزوی شده است، اما به وکلایش اجازه داده شده است که مرتباً با او ملاقات کنند.

مقامات روسیه دو درخواست سفیر آمریکا در روسیه، لین ام. تریسی را برای دیدار با آقای گرشکویچ از زمانی که در 17 آوریل به وی اجازه داده شد تحت نظارت شدید روسیه قرار گیرد، رد کرده اند.

دیمیتری اس. پسکوف، سخنگوی پوتین، گفته است که آقای گرشکویچ “سرخ” دستگیر شده است، اما توضیح بیشتری نداده است. روسیه هیچ مدرکی برای حمایت از اتهام جاسوسی علیه روزنامه نگاری که به خاطر دانش عمیقش از کشور و گزارش های سرسختانه اش شناخته شده است، ارائه نکرده است.

دولت ایالات متحده، ژورنال، همکاران متعدد، گروه های حامی آزادی مطبوعات و مقامات برجسته بین المللی همگی بازداشت آقای گرشکویچ را محکوم کرده اند. آنها اتهامات وارده به او را به شدت رد کرده اند.

دولت بایدن تاکید کرده است که آقای گرشکویچ “به اشتباه بازداشت شده است” – یک تصمیم رسمی که عملاً می گوید ایالات متحده او را به عنوان یک گروگان سیاسی می بیند و راه را برای طیف وسیعی از اقدامات برای آزادی او باز می کند. کاخ سفید خواستار آزادی فوری او شده است.

مقامات روسی گفته اند که مبادله زندانیان، مانند آنچه که منجر به آزادی بریتنی گرینر، ستاره بسکتبال آمریکایی در اواخر سال گذشته شد، تا زمانی که حکمی در مورد این پرونده صادر نشود، انجام نمی شود. با این حال، مشخص است که دولت بایدن برای آزادی زودهنگام تلاش می کند.