فشار بر چین برای ارائه تخفیف بدهی به کشورهای فقیر در معرض نکول افزایش می یابد

واشنگتن – چین، تحت فشار فزاینده سیاستگذاران بین المللی، به نظر می رسد این هفته نشان داد که آماده است امتیازاتی بدهد که تلاش جهانی برای بازسازی صدها میلیارد دلار بدهی کشورهای فقیر را باز کند.

چین از طریق برنامه وام دهی خود بیش از 500 میلیارد دلار به کشورهای در حال توسعه وام داده است که این کشور را به یکی از بزرگترین طلبکاران جهان تبدیل کرده است. بسیاری از این کشورها، از جمله چندین کشور آفریقایی، در پی همه گیری همه گیر با مشکلات اقتصادی مواجه شده اند و با احتمال عدم پرداخت بدهی خود مواجه هستند. مشکلات آنها با افزایش نرخ بهره و اختلال در تامین مواد غذایی و انرژی در نتیجه جنگ روسیه در اوکراین تشدید شده است.

ایالات متحده، همراه با سایر کشورهای غربی، چین را تحت فشار قرار داده است تا به برخی از این کشورها اجازه دهد تا بدهی خود را بازسازی کنند و میزان بدهی خود را کاهش دهند. اما برای بیش از دو سال، چین اصرار داشت که سایر طلبکاران و وام دهندگان چندجانبه به عنوان بخشی از هرگونه بازسازی، زیان‌های مالی را جذب کنند، روند بحرانی اعطای وام‌ها را با مشکل مواجه کرده و میلیون‌ها نفر را در کشورهای در حال توسعه به اعماق فقر بکشاند.

این پیشرفت می‌تواند راه حیاتی اقتصادی برای کشورهای آسیب‌پذیر در زمان رشد کند و ثبات مالی نامطمئن ایجاد کند و نشان‌دهنده علاقه مجدد چین به دیپلماسی اقتصادی باشد.

اقتصاددانان و کارشناسان توسعه با دقت در حال بررسی هستند تا مشخص کنند که آیا چین در مورد تسهیل بخشودگی وام جدی است یا خیر و آیا صحبت های آن با اقدامی همراه خواهد بود یا خیر. بر اساس برخی محاسبات، کشورهای فقیر جهان حدود 200 میلیارد دلار به کشورهای ثروتمند، بانک های توسعه چندجانبه و طلبکاران خصوصی بدهکار هستند. رهبران اقتصادهای پیشرفته جهان در ماه‌های اخیر با چگونگی جلوگیری از بحران‌های مالی در بازارهای پرتلاطم مانند زامبیا، سریلانکا و غنا دست به گریبان بوده‌اند.

بر اساس گزارش چتم هاوس، موسسه سیاست لندن، بدهی خارجی خصوصی و دولتی آفریقا در دو دهه گذشته بیش از پنج برابر شده و به حدود 700 میلیارد دلار رسیده است و وام دهندگان چینی 12 درصد از کل آن را تشکیل می دهند. محققان پروژه کاهش بدهی برای بازیابی سبز و فراگیر در گزارش اخیر تخمین زدند که 61 بازار نوظهور و اقتصاد در حال توسعه با مشکل بدهی مواجه هستند و بیش از 800 میلیارد دلار بدهی باید بازسازی شود.

اسوار پراساد، رئیس سابق بخش چین صندوق بین‌المللی پول، گفت: چین هر سه ماهه با فشار فزاینده‌ای، از جمله سایر اقتصادهای بازارهای نوظهور، برای ایفای نقش سازنده‌تر در مذاکرات بر سر بازسازی بدهی مواجه است. آن را “به طور فزاینده ای منزوی” رها کرده بود.

در این هفته نشانه هایی وجود داشت که نشان می داد چین آماده است تا به این انزوا پایان دهد، زیرا مقامات ارشد اقتصادی از سراسر جهان در نشست های بهاری صندوق بین المللی پول و بانک جهانی گرد هم آمدند. شرکت کنندگان ابراز خوش بینی کردند که به نظر می رسد نمایندگان پکن آماده اند تا اصرار خود را مبنی بر اینکه وام دهندگان چندجانبه مانند بانک جهانی، که وام ها و کمک های بلاعوض کم بهره به کشورهای فقیر ارائه می دهد، در بازسازی ساختار بدهی ها بپذیرند، عقب نشینی کنند.

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی که در حال خروج است، روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به «پیشرفت در تقسیم بار برابر» گفت: «احساس من از شرایط کنونی این است که ما به سمت گام‌های جدیدی پیش می‌رویم».

کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل صندوق بین المللی پول، گفت که “بسیار دلگرم” شده است که “تفاهم مشترک” حاصل شده است که می تواند امداد رسانی را برای کشورهایی مانند زامبیا، غنا، اتیوپی و سریلانکا تسریع کند.

خانم جورجیوا گفت: “من همیشه می گویم که اثبات پودینگ در خوردن است.”

برای بازسازی بدهی یک کشور، طلبکاران عموماً باید با ترکیبی از کاهش نرخ بهره وام، تمدید مدت وام یا حذف برخی از بدهی ها موافقت کنند. چین که در سه سال گذشته با مجموعه‌ای از چالش‌های اقتصادی داخلی روبرو بوده است، تمایلی به دریافت ضرر از بدهی نداشته و سایر وام‌دهندگان مانند بانک جهانی را تحت فشار قرار داده است.

فوریت قطعنامه در میان کشورهایی که بیشترین نیاز را به کمک دارند، محسوس بود. زامبیا در سال 2020 نکول کرد و تلاش کرده است تا 8.4 میلیارد دلار بدهی خود را از طریق برنامه ای که توسط کشورهای گروه 20 ایجاد شده است، بازسازی کند. حدود 6 میلیارد دلار به وام دهندگان چینی بدهکار است و کل بدهی آن به وام دهندگان خارجی به 20 میلیارد دلار می رسد.

Situmbeko Musokotwane، وزیر دارایی زامبیا، به نیویورک تایمز گفت: «زامبیا فوری به کاهش بدهی نیاز دارد. تأخیر در بازسازی بدهی، ارز ما را تحت فشار قرار می‌دهد، زامبیا را از بازارهای سرمایه حذف می‌کند و جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی بسیار مورد نیاز را دشوار می‌کند.»

غنا در سال جاری از گروه 20 برای کاهش بدهی از طریق یک برنامه نوپا موسوم به “چارچوب مشترک” پس از کسب تاییدیه اولیه برای وام 3 میلیارد دلاری از صندوق بین المللی پول درخواست کرد که این پول مشروط به دریافت تضمین های غنا برای بازسازی ساختار حدود 30 میلیارد دلاری است. که به وام دهندگان خارجی بدهکار است. مقامات غنا با همتایان چینی خود در مورد تجدید ساختار 2 میلیارد دلاری که به چین بدهکار است، ملاقات کرده اند.

روز جمعه، کن افوری آتا، وزیر دارایی غنا، از اینکه 33 کشور آفریقایی با پرداخت سودی مواجه شده اند که نزدیک به یا بیشتر از آنچه دولت آنها برای بهداشت و آموزش هزینه کرده اند، ابراز ناامیدی کرد و از اینکه اقتصادهای پیشرفته در عمل کند بوده اند ابراز ناامیدی کرد.

آقای افوری عطا در یک رویداد شورای آتلانتیک در روز جمعه گفت: “راستش، تماشای مبارزه آفریقا به این شکل مایوس کننده است، به ویژه با توجه به از دست دادن بالقوه بهره وری در دهه آینده در صورتی که اقتصادهای آفریقا زیر بار بدهی های خفه کننده خم شوند.” .

اما هنوز مشخص نیست که چین تا کجا مایل است پیش برود.

برد ستسر، کارشناس ارشد شورای روابط خارجی، گفت که مشخص نیست پکن چه شرایط مالی را در هنگام تجدید ساختار بدهی می پذیرد، اما به نظر می رسد که در حال برداشتن یک “گام مثبت” است که “مسدود مالی ناموجه را از بین می برد.” پیش رفتن.”

اما با توجه به سرعت مذاکرات، سرمایه گذاران بزرگ در بازارهای نوظهور روی تصمیم گیری های سریع حساب نمی کنند.

یاکوف آرنوپلین، مدیر پورتفولیوی بازارهای نوظهور در PIMCO گفت: «ما در حال مشاهده نشانه‌هایی از انعطاف‌پذیری از سوی چین در مورد موضع آن‌ها در بازسازی بدهی‌های دولتی هستیم، اما پیچیدگی‌ها فراوان است. در کوتاه مدت، ما انتظار راه حل روشنی در مورد تمایل چین به ضرر نداریم.

بی میلی چین یکی دیگر از منابع تنش با ایالات متحده بوده است که ابراز نگرانی کرده است که شرایط سخت وام دهی پکن و امتناع از مذاکره مجدد، مشکلات مالی کشورهای در حال توسعه را تشدید کرده است. جانت ال. یلن، وزیر خزانه داری این هفته گفت که به فشار بر همتایان چینی خود برای بهبود روند بازسازی ادامه خواهد داد، اما از اینکه چین اخیراً تمایل خود را برای کمک به سریلانکا در بازسازی ساختار بدهی خود ابراز کرده است، تشویق شده است.

افراد آشنا با سیاست‌گذاری اقتصادی چین می‌گویند سیاست داخلی تصمیم‌گیری دشوار را برای چین در پاییز گذشته و در زمستان در مورد پذیرش ضرر احتمالی وام‌هایش سخت کرده است.

در ماه اکتبر، حزب کمونیست کنگره ملی هر پنج سال یکبار خود را برگزار کرد و تیم جدیدی از مقامات ارشد حزب را برای همکاری با شی جین پینگ، رهبر ارشد کشور انتخاب کرد. سپس مانورها برای تغییر در رده‌های ارشد دولت آغاز شد که در جلسه سالانه کنگره ملی خلق در اوایل ماه مارس انتظار می‌رفت، اگرچه برخی تغییرات سیاست‌گذاران مالی به‌طور غیرمنتظره‌ای به تعویق افتاد.

مردم گفتند که چین اکنون آماده است تا بر روی طیف گسترده ای از مسائل اقتصادی از جمله بدهی بین المللی تمرکز کند. با این حال، پکن همچنان با چالش‌های دیگری مواجه است که ممکن است تمایل این کشور را برای چانه‌زنی محدود کند، از جمله سیستم بانکداری تجاری که با زیان‌های بسیار سنگینی در وام به توسعه‌دهندگان املاک و مستغلات مواجه است و نمی‌خواهد همزمان زیان‌های بزرگ وام‌های به کشورهای در حال توسعه را بپذیرد.

مقامات چینی در این هفته از طرح‌های کاهش بدهی‌ها حمایت کردند.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین: روز جمعه گفت چین پیشنهاد سه ماده‌ای ارائه کرده است که شامل درخواست از صندوق بین‌المللی پول برای به اشتراک گذاشتن سریع‌تر ارزیابی‌های پایداری بدهی خود برای کشورهایی است که نیاز به تسهیلات دارند، و از طلبکاران نیز توضیح می‌دهد که چگونه بازسازی‌ها را با «شرایط قابل مقایسه» انجام خواهند داد.

پس از جلسه ای در واشنگتن بین یی گانگ، رئیس بانک مرکزی چین و آقای موسوکوتوان از زامبیا، بانک مرکزی چین بیانیه کوتاهی منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: “آنها در مورد موضوعات مورد علاقه مشترک از جمله همکاری های مالی دوجانبه تبادل نظر کردند.”

کیت برادشر ارائه گزارش از پکن.