فریا، والروسی که توسط مقامات نروژی کشته شد، به عنوان یک مجسمه جاودانه شد

هنگامی که یک ماهی دریایی 1300 پوندی در تابستان گذشته در اسلو ظاهر شد، روی اسکله ها لم داده و صدف می خورد، او تبدیل به یک لذت محلی محبوب و یک شبه در رسانه های بین المللی شد.

والروس، یک مهمان نادر برای پایتخت نروژ، نام فریا را به نام الهه نورس عشق، زیبایی و جنگ گرفته است – که همه آنها را به درجات مختلف الهام گرفته است.

فریا مدتی را در مناطق پرجمعیت گذراند، جایی که برخی از مردم هشدارهای مقامات برای حفظ فاصله را نادیده گرفتند و به خود کمک می‌کردند تا سوار قایق‌هایی شوند که برخی از آنها به دلیل وزنش تهدید به غرق شدن کرد.

مقامات نروژی در آگوست گذشته فریا را تهدیدی برای ایمنی انسان اعلام کردند و او را در اقدامی که منتقدان معتقد بودند بسیار عجولانه بود، کشتند. مرگ او کشوری را که با دیپلماسی و عشق به طبیعت همراه است تقسیم کرد.

روز شنبه مجسمه ای به یاد او به نام “برای گناهان ما” در کنگن مارینا در اسلو رونمایی شد.

آستری تونویان، هنرمند نروژی، ماه ها وقت صرف ساخت این مجسمه بر اساس عکس های این حیوان کرد. در یک مصاحبه تلفنی در روز یکشنبه، او گفت که می‌خواهد یک «سند تاریخی درباره این پرونده» و جنجال‌های پیرامونی ایجاد کند که از «توانایی انسان برای رویارویی با ناشناخته‌ها» صحبت کند.

خانم تنویان گفت: “ما باید همزیستی را با مردم و حیات وحش تمرین کنیم.”

مجسمه برنزی تصویری از فریا در اندازه واقعی است که وزن آن تقریباً 650 پوند است که تقریباً نیمی از وزن واقعی او است زیرا فضای داخلی آن توخالی است. یک کمپین آنلاین که 25000 دلار جمع آوری کرد از خلق این اثر حمایت کرد.

هانس اریک هولم، سازمان‌دهنده وب‌سایت جمع‌آوری سرمایه، در وب‌سایت خود نوشت: این مجسمه «همیشه به خود (و نسل‌های آینده) یادآوری می‌کند که ما نمی‌توانیم یا نباید همیشه طبیعت را بکشیم و زمانی که «در راه است» آن را از بین ببریم.

آقای هولم روز یکشنبه در یک مصاحبه تلفنی گفت: “من می خواستم این کار را برای مردم توسط مردم انجام دهم.” و افزود: “این یک بیانیه علیه دولت است” به دلیل کشتن فریا.

خانم تونویان گفت که کنگن مارینا در نزدیکی محل کشته شدن فریا و همچنین نزدیک یک موزه است که او آن را “نماد دانش” نامید.

اداره شیلات نروژ در بیانیه‌ای در ماه اوت گفت که فریا به روشی انسانی کشته شد زیرا «احتمال آسیب احتمالی به مردم زیاد بود و رفاه حیوانات رعایت نمی‌شد».

در آن زمان، وزارتخانه همچنین عکسی از گروه بزرگی از مردمی را منتشر کرد که به اندازه کافی نزدیک فریا جمع شده بودند تا او را لمس کنند و به نقل از کارشناسان دامپزشکی گفتند: “به نظر می‌رسید که والوس تحت تأثیر توجه گسترده قرار گرفته است.”

اولاو لکور، سخنگوی آژانس در آن زمان گفت: «در پایان، ما نمی‌توانستیم گزینه دیگری ببینیم. “او در منطقه ای بود که برای او طبیعی نبود.”

خانم تونویان گفت که این مجسمه برای کسانی که به اندازه کافی خوش شانس نبودند که نگاهی اجمالی به فریا داشته باشند، یک تصویر واقعی بود.

او گفت که وقتی یک مرد نابینا به مراسم رونمایی در روز شنبه آمد، بسیار متاثر شد.

او می‌گوید: «او هیچ ایده‌ای از ظاهر یک شیر دریایی نداشت، اما اکنون با احساس کردن و احساس کردن آن وارد گفتگو درباره این ماهی شد.»