فرانسه علی رغم تهدید تعرفه های ایالات متحده ، به Big Tech دستور پرداخت مالیات دیجیتال را می دهد

مالیات 3 درصدی درآمد حاصل از خدمات دیجیتال در این کشور سال گذشته وضع شد. اما دولت فرانسه در حالی که مذاکرات پیرامون اصلاحات اساسی در سیستم مالیات جهانی در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه انجام می شد ، وصول مطالبات را به حالت تعلیق درآورده بود. این گفتگوها دستیابی به موفقیت مهم ایجاد نکرده است.
وزارت دارایی روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت: “شرکت ها اعلامیه مالیاتی امسال را دریافت کردند.” گوگل (GOOGL)، فیس بوک (FB) و آمازون (AMZN) از جمله شرکتهای فناوری ایالات متحده هستند که باید مالیات پرداخت کنند ، این مالیات برای شرکتهایی با درآمد جهانی بیش از 750 میلیون یورو (894 میلیون دلار) اعمال می شود.

این اقدام زمینه را برای درگیری در اقیانوس اطلس درست قبل از ترک ترامپ از سمت خود فراهم می کند.

دولت وی – که در ماه ژوئن از مذاکرات OECD خارج شد – متعهد شد در صورت پیشبرد مالیات فرانسه مقابله به مثل کند و می تواند به تعرفه های تلافی جویانه 1.3 میلیارد دلار کالاهای فرانسه ، از جمله کیف دستی و لوازم آرایشی ، به محض 6 ژانویه.

این می تواند دولت آمریكا را در وضعیت دشواری قرار دهد زیرا در تلاش است تا Covid-19 و عواقب اقتصادی از همه گیر را حل كند. رئیس جمهور منتخب جو بایدن متعهد شده است که روابط خود را با متحدان اصلی بازسازی کند. اما دموکرات ها قبلاً با چنین مالیات خدمات دیجیتال مخالفت کرده اند که ادعا می کنند ناعادلانه شرکت های آمریکایی را هدف قرار داده است.

وزیر دارایی فرانسه ، برونو لومیر در اوایل هفته جاری اظهار داشت که امیدوار است بایدن را متقاعد کند تا دوباره با روند OECD درگیر شود تا توافق حاصل شود. دولت فرانسه داشت وی افزود که به طور مداوم در صورت عدم توافق ، مالیات در ماه دسامبر اعمال می شود.

“لئیر”: “من واقعاً امیدوارم که این دولت جدید بایدن به معنای آغاز جدیدی در روابط اروپا و ایالات متحده باشد – و یکی از احتمالات این شروع جدید دستیابی به اجماع در سطح OECD تا ابتدای سال 2021 است.” در یک رویداد تلویزیونی بلومبرگ گفت.

بحث در مورد چگونگی مالیات دادن به شرکت های فناوری سالهاست که ادامه دارد.

از نظر تاریخی ، شرکت ها فقط ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد در کشوری هستند که سود خود را در آن ثبت می کنند. اما کشورهای اروپایی استدلال می کنند که با توجه به اینکه این شرکت ها سود زیادی را از فروش در منطقه کسب می کنند ، باید بتوانند به اصطلاح مالیات خدمات دیجیتال را نیز دریافت کنند. انگلستان ، ایتالیا و اتریش دارای این موارد هستند اقدامات مشابهی را اجرا كرد.

– باربارا ووازر ، گال فورنیر و پیر بایرین ارائه گزارش