عمران خان، رهبر سابق پاکستان دستگیر شد

عمران خان، نخست وزیر مخلوع پاکستان، روز سه شنبه در تشدید بحران سیاسی که چشم انداز ناآرامی های توده ای را از سوی حامیان سرسخت وی افزایش می دهد، دستگیر شد.

این بحران از ماه‌ها پیش آغاز شده است که جناب خان آشکارا ارتش پاکستان و دولت فعلی را به چالش کشیده و گفته است که آنها علیه او توطئه می‌کنند. ارتش روز دوشنبه رهبر سابق این کشور را به اتهامات نادرست علیه یک مقام ارشد اطلاعاتی متهم کرد.

جناب خان در یک جلسه دادگاه در اسلام آباد بود که توسط نیروهای شبه نظامی دستگیر شد. آقای خان پس از برکناری از سمت خود در یک رای عدم اعتماد پارلمان در آوریل سال گذشته، با ده ها پرونده قضایی به اتهاماتی از جمله تروریسم و ​​فساد روبرو است.

این دستگیری فوراً باعث تشدید رویارویی بین دولت فعلی و جناب خان، یک ستاره پوپولیست سابق کریکت شد که در ماه‌های پس از برکناری‌اش از قدرت، بازگشتی سیاسی به راه انداخته است. حزب او ده ها هزار نفر را به راهپیمایی های سیاسی در سراسر کشور کشانده است، که در آن آقای خان و دیگران خواستار برگزاری انتخابات جدید شده و تشکیلات نظامی قدرتمند پاکستان را به سازماندهی برکناری او متهم کرده اند.

او و حامیانش اتهامات جناب خان را سوء استفاده از سیستم قضایی توسط دولت نخست وزیر شهباز شریف و ارتش برای کنار گذاشتن وی از سیاست توصیف کرده اند. رهبران سیاسی و نظامی پاکستان بارها این ادعاها را رد کرده اند.

تنش های سیاسی پیرامون جناب خان در ماه نوامبر، زمانی که نخست وزیر سابق در جریان یک گردهمایی سیاسی پس از تیراندازی یک مرد ناشناس به کاروان وی زخمی شد، به اوج خود رسید، چیزی که دستیاران آن را اقدام به ترور خواندند. از آن زمان، جناب خان بیشتر در محل سکونت خود در لاهور، دومین شهر بزرگ پاکستان به سر می برد.

فواد چودری، یکی از دستیاران ارشد جناب خان، گفت که تهدید جان جناب خان، حضور در دادگاه را بسیار مخاطره آمیزتر کرده است، و افزود: «به لحاظ انسانی امکان حضور در دادگاه در چنین تعداد زیادی پرونده وجود ندارد».

تحلیلگران می گویند که درام پیرامون جناب خان به نظر می رسد که تنها محبوبیت او را افزایش داده است و بر توانایی منحصر به فرد او در پیشی گرفتن از کتاب بازی معمولی پاکستان برای به حاشیه راندن رهبران سیاسی که مورد علاقه ارتش قدرتمند این کشور قرار گرفته اند، تأکید می کند.

در تابستان، حزب او، تحریک انصاف پاکستان یا PTI، در انتخابات محلی پنجاب – استانی که اغلب به عنوان زنگ خطر برای سیاست ملی عمل کرده است – و در شهر بندری کراچی، پیروزی های گسترده ای به دست آورد.

این پیروزی های سیاسی همچنین به عنوان پاسخی به شرایط بدتر اقتصادی که دولت جدید برای رسیدگی به آن تلاش کرده است، و به عنوان انکار تشکیلات نظامی، که مدت هاست دست سنگینی در سیاست پاکستان داشته است، تلقی می شود.

اما آنها باعث سرکوب فزاینده ای بر جناب خان و حامیانش شده اند که بسیاری آن را تلاشی هماهنگ از سوی مقامات برای تضعیف چشم انداز سیاسی وی می دانند.

روزنامه نگارانی که با جناب خان شناخته می شوند می گویند که توسط مقامات مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند. پخش زنده سخنرانی های جناب خان از شبکه های تلویزیونی خبری ممنوع شده است. یک کانال اصلی، ARY News، پس از پخش مصاحبه ای با یکی از دستیاران ارشد جناب خان که در آن سخنانی ضد نظامی بیان کرد، به اجبار پخش شد.

این بحران فیلمنامه جناب خان را تغییر داده است، کسی که در زمان انتخاب شدن به نخست وزیری در سال 2018 از رابطه نزدیک با ارتش سود می برد. در آن زمان، رقبای سیاسی او ادعا کردند که مقامات یک کمپین زورگویی و ارعاب را به راه انداخته اند که باعث بازدارندگی شده است. هرگونه مخالفت با جناب خان و تضمین موفقیت انتخاباتی وی.

مقامات نظامی این اتهامات را رد کرده و معتقدند که این نهاد در بحران سیاسی کنونی موضعی “بی طرفانه” اتخاذ کرده است. به نظر می‌رسید که ارتش در ابتدای سال گذشته حمایت خود از جناب خان را پس گرفت، پس از آن قانون‌گذاران پارلمان با رأی عدم اعتماد او را حذف کردند.

از آن زمان، اتهامات جناب خان مبنی بر تبانی ارتش علیه وی به طور فزاینده ای شدیدتر و مستقیم شده است – که در سیستم سیاسی پاکستان نادر است، جایی که ارتش از نفوذ ترسناکی برخوردار است.

با این حال، آقای خان محبوبیت گسترده ای را حفظ کرده است – تحلیلگران می گویند که نشانه آن است که روش های سنتی مقامات برای به حاشیه راندن رهبران سیاسی ممکن است برای ساکت کردن یک سیاستمدار پوپولیست در عصر رسانه های اجتماعی کافی نباشد.

اکنون، بسیاری بیم دارند که دستگیری جناب خان آشفتگی سیاسی را که در ماه های اخیر کشور را درگیر کرده است تشدید کند. قبل از بازداشت آقای خان، دستیاران وی هشدار دادند که انجام این کار باعث ناآرامی های گسترده می شود که می تواند پاکستان را به بن بست بکشاند.