سیگارهای کانادایی با برچسب هشدارهای بهداشتی

تورنتو – “زهر در هر پفکی”. سیگار باعث ناتوانی جنسی می شود. دود تنباکو به کودکان آسیب می رساند.

اینها هشدارهایی هستند که سیگاری‌ها در کانادا به زودی روی هر سیگاری که روشن می‌کنند پیدا می‌کنند، زیرا این کشور طرحی را اجرا می‌کند که شرکت‌های دخانیات را ملزم می‌کند هشدارهای بهداشتی را مستقیماً روی فیلتر سیگار چاپ کنند.

دولت روز چهارشنبه اعلام کرد این برچسب‌ها به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی، زبان‌های رسمی کانادا ظاهر می‌شوند و قصد دارند جذابیت سیگار را در میان جوانان، بزرگسالانی که به دنبال ترک سیگار هستند و افرادی که به نیکوتین معتاد هستند از بین ببرد.

کانادا پیشرو جهانی در هدف قرار دادن مصرف تنباکو از طریق برچسب های خطر سلامت است. تصاویر گرافیکی برخی از پیامدهای سلامتی سیگار کشیدن، مانند تصاویر تومورهای سرطانی یا دندان های پوسیده، از سال 2001 بر روی جعبه های سیگار در کانادا ظاهر شده است، زمانی که این کشور اولین کشوری بود که تصاویر بیماری های جدی مرتبط با سیگار را بر روی بسته بندی نشان می داد. همچنین اولین کشوری بود که استعمال دخانیات را در پروازهای داخلی خود ممنوع کرد و به دنبال آن پروازهای بین المللی خطوط هوایی کانادا در سال 1994 انجام شد.

استعمال دخانیات در کانادا رو به کاهش است و هدف خدمات بهداشتی این کشور کاهش بیشتر آن است. در حال حاضر 10.2 درصد از افراد بالای 15 سال سیگار می کشند و هدف دولت کاهش آن به کمتر از 5 درصد تا سال 2035 است.

ظرف یک سال آینده، سیگاری ها شروع به دیدن برچسب های جدید چاپ شده روی سیگارهای خود و همچنین برچسب هشدار به روز شده روی جعبه سیگار خواهند کرد.

کارولین بنت، وزیر بهداشت روان و اعتیاد کانادا در بیانیه‌ای گفت: «ما اولین کشوری در جهان هستیم که سیگارهای فردی را با پیام‌های هشدار سلامت برچسب‌گذاری می‌کنیم.» این گام جسورانه پیام‌های هشدار سلامت را عملاً اجتناب‌ناپذیر می‌کند و همراه با تصاویر گرافیکی به‌روز نمایش داده‌شده بر روی بسته، یادآوری واقعی و شگفت‌آور عواقب سلامتی سیگار را ارائه می‌دهد.»

تحقیقات نشان می دهد که این نوع برچسب ها می توانند مفید باشند. مطالعه‌ای که در سال 2006 روی 9000 سیگاری بزرگسال در کانادا، ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا منتشر شد، نشان داد افرادی که متوجه این هشدارها شده‌اند، آگاهی بیشتری از خطرات سلامتی خاص مرتبط با سیگار کشیدن دارند. یک متاآنالیز که در سال 2015 منتشر شد و داده‌های چندین مطالعه را تجزیه و تحلیل کرد، نشان داد که برچسب‌های هشدار دهنده نگرش منفی نسبت به سیگار کشیدن را برانگیخته و تمایل افراد را برای ترک سیگار یا عدم شروع سیگار افزایش می‌دهد. با این حال، هشدارهای تصویری موثرتر از هشدارهای متنی بودند.

دهه‌ها پیش زمانی مخالفت شدیدی علیه سیاست‌های برچسب‌گذاری وجود داشت، اما برخی از شرکت‌های دخانیات، حداقل به طور عمومی، این اقدام جدید را تایید می‌کنند. Rothmans، Benson و Hedges، زیرمجموعه کانادایی شرکت تنباکو فیلیپ موریس اینترنشنال، زمانی که دولت برنامه های خود را برای مقررات جدید در ژوئن گذشته اعلام کرد، گفت که از دستورالعمل کانادا حمایت می کند.

جفری فونگ، استاد روانشناسی در دانشگاه واترلو، در انتاریو، و محقق اصلی در دانشگاه واترلو گفت: تحت این برچسب گذاری گسترده، افرادی که روزانه یک بسته سیگار می کشند، حداقل 7300 بار و حتی بیشتر از آن پیام های ضد سیگار را در هنگام محاسبه هر پف مشاهده می کنند. پروژه ارزیابی سیاست کنترل بین المللی دخانیات.

پروفسور فونگ گفت: “هیچ پیام یا پیامی از هر نوع بهداشت عمومی که این نوع تماس را داشته باشد، وجود ندارد.” پتانسیل زیادی برای تأثیرگذاری این برچسب های هشدار دهنده بازدارنده، سیگارهای بازدارنده وجود دارد.»

تخمین‌ها در مورد تعداد سیگاری‌ها در این کشور متفاوت است، اما بر اساس داده‌هایی که در آگوست گذشته توسط سازمان سرشماری کانادا منتشر شد، روزانه 3.8 میلیون سیگاری بالای 12 سال وجود دارد. گفت.

دانا جی. اسمیت ارائه گزارش از دورهام، NC