سنگاپور مردی را در دومین اعدام مرتبط با مواد مخدر طی سه هفته به دار آویخت

سنگاپور روز چهارشنبه مردی را به جرم قاچاق کمتر از 3.5 پوند ماری جوانا به دار آویخت که دومین اعدام آن در سه هفته گذشته برای جنایتی است که در بیشتر نقاط جهان مجازات بسیار سبک تری دارد.

اداره مرکزی مبارزه با مواد مخدر این کشور در بیانیه ای با تایید این اعدام گفت: “مجازات اعدام بخشی از استراتژی جامع پیشگیری از آسیب سنگاپور است که هم تقاضا و هم عرضه مواد مخدر را هدف قرار می دهد.” سن مرد را 36 سال ذکر کرد، اما بنا به درخواست خانواده‌اش، نام او را مشخص نکرد، یا جزئیات تخلف او را ذکر نکرد.

اما اسناد دادگاه نشان می دهد که محمد فیض بن محد شریف در سال 2019 به دلیل داشتن حدود 1.6 کیلوگرم یا 3.4 پوند حشیش مجرم شناخته شده و به اعدام محکوم شده است. ماه گذشته، سنگاپور مردی را که به جرم توطئه برای قاچاق حدود دو پوند حشیش محکوم شده بود به دار آویخت.

گروه های حقوق بشر هر دو مجازات را به شدت بیش از حد محکوم کردند، اما سنگاپور مدت هاست که موضعی تند در قبال مواد مخدر اتخاذ کرده است و انعطاف کمی از خود نشان داده است.

از سال 1975، این کشور مجازات اعدام را برای افرادی که به جرم قاچاق مواد مخدر محکوم شده اند تعیین کرده است. به گفته این اداره، در اکثر موارد برای قاچاق بیش از 500 گرم حشیش، 250 گرم مت آمفتامین، 30 گرم کوکائین یا 15 گرم هروئین مجازات اعدام صادر می شود.

اکثر زندانیان محکوم به اعدام در سنگاپور با جرایم مواد مخدر گره خورده اند. کرستن هان، سخنگوی جمعی از عدالت تحول آفرین که برای لغو مجازات اعدام در سنگاپور مبارزه کرده است، گفت از 54 نفری که در سنگاپور در انتظار اعدام هستند، 51 نفر برای جرایم مرتبط با مواد مخدر هستند. سه مورد باقی مانده برای قتل هستند.

سال گذشته، سنگاپور 11 نفر را به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام کرد. خانم هان گفت، تنها پنج کشور دیگر چنین کردند: چین، ایران، کره شمالی، عربستان سعودی و ویتنام.

قبل از محکومیت، آقای فیض در دادگاه مدعی شد که قصد داشته بیشتر حشیش را خودش مصرف کند و فقط قصد دارد بخش کوچکی از آن را بفروشد. روز دوشنبه، او درخواست تجدیدنظر داد و خواستار کاهش مجازات حبس ابد شد، اما دادگاه تجدیدنظر روز بعد آن را رد کرد. او 21 روز پس از اعدام تانگاراجو سوپیاه توسط سنگاپور به جرم مشابهی به دار آویخته شد.

در حالی که آسیای جنوب شرقی قبلاً به مجازات های سخت برای جرائم مواد مخدر معروف بود، کشورهای منطقه در سال های اخیر موضع خود را کاهش داده اند. مالزی به مجازات اعدام اجباری خود برای جرایم مواد مخدر پایان داد. تایلند ماری جوانا را قانونی کرد.

احکام اعدام مرتبط با جرایم مواد مخدر در سنگاپور اعتراض گروه های حقوق بشری را برانگیخته است. در سال 2021، معترضان از کشور خواستند که اعدام مردی را که به جرم قاچاق هروئین محکوم شده بود، متوقف کند و استدلال کردند که او باید نجات یابد زیرا او معلولیت ذهنی دارد. او در آوریل 2022 اعدام شد.

مخالفان سیاست مواد مخدر سنگاپور همچنین می گویند که این سیاست به طور نامتناسبی به اقلیت های قومی به حاشیه رانده شده آسیب رسانده است. راوی، وکیل بین المللی حقوق بشر که وکالت آقای فیزل را بر عهده داشت، نوشت: «بسیار نگران کننده است که 64.9 درصد از محکومان به اعدام از قومیت مالایی هستند، در حالی که مالایی ها تنها 14 درصد از جمعیت سنگاپور را تشکیل می دهند.

بحث لغو مجازات اعدام برای جرایم مواد مخدر در سنگاپور چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

خانم هان گفت: «مردم هنوز عمدتاً طرفدار مجازات اعدام هستند. “این برای آنها یک سیب زمینی بسیار داغ است.”