سنگال برخی از رسانه های اجتماعی را پس از محکومیت عثمان سونکو مسدود می کند

دولت سنگال روز جمعه اعلام کرد که برخی از پلتفرم های شبکه های اجتماعی را در نتیجه درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی یک روز قبل که به گفته آن دست کم 9 کشته برجای گذاشته، بسته است.

تظاهرکنندگان روز پنجشنبه اندکی پس از آنکه دادگاهی عثمان سونکو، یکی از چهره‌های برجسته مخالف را به اتهام تجاوز جنسی و تهدید به مرگ تبرئه کرد، به خیابان‌ها آمدند، اما او را به اتهام کوچک‌تر «فساد جوانان» مجرم شناخت. آقای سونکو در پرونده ای که به گفته هوادارانش انگیزه سیاسی داشت به دو سال زندان محکوم شد.

خشونت تنش ها را در این کشور عمدتاً صلح آمیز به اوج جدیدی رساند. درگیری های دوره ای از زمان دستگیری آقای سونکو در سال 2021 و پس از آن که یک کارمند سالن ماساژ او را به تجاوز متهم کرد، به طور پراکنده رخ داده است.

وزیر کشور سنگال، آنتوان فلیکس عبدالله دیومه، گفت که کشته شدگان روز پنجشنبه در داکار، پایتخت، و در زیگوینچور، شهری در جنوب که آقای سونکو شهردار آن است، رخ داده است. در سال 2021، حداقل 14 نفر در درگیری های پس از دستگیری وی کشته شدند.

آقای دیومه گفت که مسدود کردن رسانه‌های اجتماعی موجه است زیرا فراخوان‌هایی به خشونت و نفرت از طریق آنها پخش می‌شود.

صبح روز جمعه، داکار و سایر شهرها آرام بودند، زیرا بسیاری از سنگالی‌ها منتظر بودند تا ببینند چه اتفاقی می‌افتد.

نیروهای امنیتی مستقر در اطراف خانه آقای سونکو در داکار روزها از خروج او جلوگیری کردند. آنها همچنین بدون اخطار، گاز اشک آور را به سوی خبرنگاران، قانونگذاران و ساکنان اطراف پرتاب کرده اند.

آقای سونکو، بازرس سابق مالیاتی 48 ساله، در میان جوانان محبوب است و خود را به عنوان مخالف اصلی رئیس جمهور مکی سال معرفی کرده است. آقای سونکو رئیس جمهور را متهم کرده است که از پرونده های دادگاه برای به حاشیه راندن او استفاده می کند. در مقابل، دولت آقای سونکو را به دعوت به شورش و تهدید نظم عمومی سنگال متهم کرده است.

اسماعیل مادیور فال، وزیر دادگستری روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که آقای سونکو هر زمان که بخواهد ممکن است دستگیر شود.

در حال حاضر، این حکم او را از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده منع می کند و به دلیل عدم حضور در دادگاه، اجازه اعتراض به حکم صادره را ندارد. اما دو تن از وکلای او و آقای فال، وزیر دادگستری، گفتند که آقای سونکو در صورت تسلیم یا زندانی شدن می‌تواند محاکمه مجدد را تضمین کند.

سنگال از زمان استقلال از فرانسه در سال 1960 مدت‌هاست به فرهنگ گفتگوی مسالمت‌آمیز، کثرت‌گرایی سیاسی و عدم کودتا افتخار می‌کند. اما مدافعان حقوق بشر و ناظران سیاسی در سال‌های اخیر سؤالاتی را درباره بازداشت روزنامه‌نگاران و ده‌ها مخالف سیاسی مطرح کرده‌اند. و همچنین اتهامات جنایی علیه چهره های اصلی مخالف، از جمله آقای سونکو.

کاترین لنا کلی، کارشناس سیاست سنگال در مرکز آفریقایی مطالعات استراتژیک، یک گروه تحقیقاتی که بخشی از وزارت دفاع ایالات متحده است، گفت: «در فرهنگ دموکراتیک سنگال انتظاراتی وجود دارد که قوه قضاییه باید مستقل باشد. اما در دوران ریاست جمهوری سال، نارضایتی هایی در مورد آنچه که برخی از شهروندان آن را دولتی می دانند که به طور انتخابی رهبران مخالف را به جرایم جنایی متهم می کند، وجود داشته است.

باباکار ندایه، یک تحلیلگر سیاسی در سنگال، گفت که طبق اطلاعات او، خاموشی شبکه های اجتماعی برای اولین بار در این کشور بوده است.

آقای ندایه، مدیر تحقیقات و انتشارات Wathi، یک سازمان تحقیقاتی مستقر در داکار، روز جمعه گفت: «حداقل تعجب آور است. رسانه‌های اجتماعی همیشه فضای بیان آزاد در سنگال بوده‌اند، از جمله دیروز که مردم در زمان واقعی درباره درگیری‌ها و واکنش مجری قانون تبادل اطلاعات کردند.»

از صبح جمعه، فیس‌بوک، اینستاگرام، تیک‌تاک، توییتر و واتس‌اپ کار نمی‌کردند و بسیاری از سنگالی‌ها به شبکه‌های خصوصی مجازی روی آورده بودند که با پوشاندن موقعیت مکانی کاربر، چنین ممنوعیت‌هایی را دور می‌زنند. آقای ندایه گفت: «این جایی است که ما اکنون در سنگال در آن هستیم.