سنجاب های قطب شمال مشکل تغییر آب و هوا دارند

سنجاب های زمینی نر قطب شمال هر سال به بلوغ می رسند. مثل اینکه به اندازه کافی سخت نبود، حالا خانم ها هم مشکل دارند.

بر اساس مقاله ای که روز پنجشنبه در مجله Science منتشر شد، به نظر می رسد تغییرات آب و هوایی باعث می شود که آنها زودتر از خواب زمستانی خارج شوند. این مهم است، زیرا می تواند زمان چرخه جفت گیری حیوانات را از بین ببرد.

به طور معمول، نرها قبل از ماده ها از خواب زمستانی خارج می شوند تا برای فصل جفت گیری بهار آماده شوند. آنها هر سال به زمان نیاز دارند تا دوباره به بلوغ جنسی برسند، زیرا سطح تستوسترون آنها در طول زمستان به شدت کاهش می یابد.

سپس ماده ها بیدار می شوند. اما دانشمندان دریافته اند که با افزایش دما، سنجاب های زمینی ماده 10 روز زودتر از گذشته ظاهر می شوند. محققان فکر می کنند که این به ذوب شدن زودتر خاک مربوط می شود.

در همین حال، به نظر نمی رسد که الگوی خواب زمستانی نرها تغییر کند.

هلن ای. چمورا، بوم شناس تحقیقاتی در سازمان جنگلداری ایالات متحده که نویسنده اصلی این مقاله بود، می گوید: «این مطالعه نشان می دهد که نرها و ماده های یک گونه می توانند به طور متفاوتی به تغییرات آب و هوایی واکنش نشان دهند. “این می تواند پیامدهای مهمی برای تولید مثل داشته باشد.”

مشکلات سنجاب ها بخشی از یک بحران بسیار بزرگتر است. در سراسر جهان، حیات وحش در حال مبارزه است. در خشکی، علت اصلی این است که انسان ها بخش زیادی از سیاره را در اختیار گرفته اند و تنوع زیستی را که قبلاً وجود داشت، از بین می برند. در اقیانوس ها مشکل اصلی صید بی رویه است. تغییرات آب و هوایی بقا را حتی دشوارتر می کند.

در حال حاضر، سنجاب های زمینی قطب شمال هنوز در طبیعت فراوان هستند. اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت آنها را به عنوان گونه هایی طبقه بندی می کند که کمترین نگرانی را دارند، به این معنی که آنها در معرض تهدید نیستند یا نیاز به تلاش های حفاظتی ندارند. اما این مقاله می‌گوید که عدم تطابق خواب زمستانی جدید «این پتانسیل را دارد که بر احتمال بقای آن‌ها تأثیر بگذارد».

هر گونه کاهش در جمعیت سنجاب ها می تواند شبکه غذایی محلی را مختل کند. تقریباً تمام شکارچیان قطب شمال، از گرگ گرفته تا عقاب، به عنوان منبع غذایی به آنها متکی هستند.

اگرچه قطب شمال سریعتر از هر منطقه دیگری روی زمین گرم می شود، تحقیقات نسبتا کمی در مورد چگونگی تأثیر این گرما بر حیوانات وجود دارد. این مقاله جدید که بیش از 25 سال در شمال آلاسکا را پوشش می‌دهد، یکی از اولین پروژه‌های تحقیقاتی بلندمدت است که شواهد قوی ارائه می‌کند که گرمایش مستقیماً فرآیندهای فیزیولوژیکی گونه‌های قطب شمال را تغییر می‌دهد.

کوری تی ویلیامز، استادیار دانشگاه ایالتی کلرادو و یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: «این مطالعه نسبتاً غیرمعمول است زیرا نشان می‌دهد که گرم شدن مستقیم روی یک پستاندار تأثیر می‌گذارد». “برخی افراد ممکن است بگویند، “خوب، پیشرفت 10 روزه بیش از 25 سال آنقدر سریع به نظر نمی رسد.” اما از نظر آب و هوا، این فوق العاده سریع است.»

سنجاب‌های قطبی ممکن است زیبا به نظر برسند، اما نرها می‌توانند بسیار قلمرو باشند. آنها در طول فصل جفت گیری با هم دعواهای زیادی می کنند که برخی کشنده است. آنها دارای دم هستند، اما نه دراز و پرپشت مانند سنجاب هایی که در جنوب یافت می شوند. و آنها صداهای سوت متمایزی تولید می کنند که به راحتی با صدای جیر جیر یک پرنده کوچک اشتباه گرفته می شود. برخی از بومیان آلاسکا آنها را سنجاب پارکا می نامند، زیرا خز آنها یک حاشیه خوب و گرم برای کاپوت یک کت ایجاد می کند.

دانشمندان مدتهاست که به الگوهای خواب زمستانی آنها علاقه مند بوده اند.

در طول خواب طولانی زمستانی، دمای مرکزی بدن سنجاب‌ها می‌تواند تا حدود 27 درجه فارنهایت یا تقریباً منفی 3 سانتی‌گراد کاهش یابد و ضربان قلب آنها در حالت استراحت تا سه ضربه در دقیقه کاهش یابد. دانش بیشتر در مورد این فرآیند می تواند منجر به پیشرفت در هیپوترمی درمانی شود، یک درمان پزشکی که در آن دمای بدن برای جلوگیری از آسیب کاهش می یابد. گاهی اوقات پس از ایست قلبی استفاده می شود.

اما دانشمندان می گویند مهم ترین چالش، کنترل تغییراتی است که در شمال دور اتفاق می افتد.

دکتر ویلیامز گفت: “شکاف بزرگ فقط درک آنچه در قطب شمال به طور کلی اتفاق می افتد است.” این مطالعه نشان می‌دهد که چرا ما به پروژه‌های بلندمدت برای درک تغییرات در سطوح مختلف نیاز داریم.»