ستاره‌های رسانه‌های اجتماعی اوکراین، زبان روسی را به سمت یک جنگ کنار می‌گذارند

زمانی که آنا تسوکور، اینفلوئنسر رسانه‌های اجتماعی اوکراینی چندین سال پیش شروع به ساخت کسب‌وکار خود به‌عنوان یک گورو تناسب اندام کرد، انتخاب‌هایی را برای به حداکثر رساندن جذابیت خود انجام داد – تمرکز بر زنان، عکاسی در مکان‌های الهام‌بخش مانند بالی و مهم‌تر از همه، صحبت کردن به روسی.

آن موقع بود.

پس از حمله روسیه به اوکراین در سال گذشته، او تصمیم گرفت که به عنوان یک تأثیرگذار، اولین وظیفه او باید تلاش برای تأثیرگذاری بر مردم در مورد جنگ باشد، و از پیروان روسی خود درخواست کرد تا به اقدامات کشورشان اعتراض کنند.

نتیجه: جریانی از توهین‌ها از سوی روس‌ها که اصرار داشتند اوکراین مقصر بوده است.

سپس تصمیم گرفت مدل کسب و کار خودش را نادیده بگیرد. او با وجود اینکه می دانست پیروان خود را نه تنها در روسیه، بلکه در کشورهایی که زمانی اتحاد جماهیر شوروی را تشکیل می دادند و بسیاری از مردم هنوز روسی صحبت می کنند، از دست خواهد داد، زبان خود را تغییر داد تا به زبان اوکراینی تدریس کند.

او گفت: «از قلبم احساس می‌کردم که این کار درستی بود که نشان دادم از مردمم، اوکراین حمایت می‌کنم.»

تهاجم سال گذشته مسکو باعث تحول فرهنگی در جامعه اوکراین شد که به موازات درگیری ها انجام شد. بناهای یادبود قهرمانان روسی تخریب یا تخریب شده‌اند و نویسندگان، نقاشان و آهنگسازان روسی که برای دهه‌ها توسط سیستم آموزشی اتحاد جماهیر شوروی تسخیر شده‌اند، ناگهان در فرآیندی به نام «روس‌زدایی» مورد تحقیر قرار می‌گیرند.

در قلب این تحول، زبان است، با تعداد بیشتری از اوکراینی ها – که اکثر آنها هر دو زبان را می فهمند – به استفاده از اوکراینی روی آورده اند. این انتقال سال ها قبل از استقلال آغاز شده بود، اما سال گذشته سرعت بیشتری گرفت.

به گفته ویرا اسلیوینسکا، یکی از مدیران ارشد AIR، مانند خانم تسوکور، هزاران اینفلوئنسر که در مورد همه چیز از بازی های کودکان گرفته تا نکات زیبایی و از علمی گرفته تا کمدی محتوا تولید می کنند، پس از تهاجم تمام عیار، در بسیاری از موارد یک شبه، از روسی به اوکراینی روی آوردند. Media-Tech، یک شرکت بین‌المللی که توسط اوکراینی‌ها تأسیس شده و از تولیدکنندگان محتوای آنلاین پشتیبانی می‌کند.

برخی نیز به‌شدت تمرکز خود را تغییر داده‌اند و موضوعات اصلی خود را برای ویدیوهایی که از تلاش‌های جنگی کشور حمایت می‌کنند، رها کرده‌اند.

اما تغییر بزرگتر تغییر زبان بود.

در زمان شوروی، روسی زبان آموزش عالی و متخصصان در اوکراین بود و نخبگان شهری به آن صحبت می‌کردند. اوکراینی در بسیاری از مناطق روستایی تسلط داشت، اما با تمرکز قدرت و ثروت در شهرها، جذابیت زبان روسی آشکار بود.

حتی پس از استقلال اوکراین در سال 1991، زبان روسی همچنان رایج بود.

ولودیمیر کولیک، کارشناس ارشد موسسه مطالعات سیاسی و قومی کوراس در پایتخت اوکراین، کیف، و کارشناس سیاست زبان گفت: «این مانند یک موقعیت پسااستعماری است که در آن زبان روسی به عنوان یک نشانه کیفیت در نظر گرفته می‌شد. . زبان اوکراینی علیرغم اینکه زبانی پیچیده با ادبیات و آموزش است، به عنوان زبانی کمتر مدرن و کمتر مجهز برای مقاصد معاصر دیده می شد.

یکی از نمونه های برجسته انتقال زبانی، رئیس جمهور ولدیمیر زلنسکی است. قبل از اینکه در سال 2019 رئیس جمهور شود، به عنوان یک کمدین تلویزیونی که بیشتر به زبان روسی برنامه پخش می کرد، حرفه ای ایجاد کرده بود. اما او برای ریاست جمهوری به زبان اوکراینی مبارزات انتخاباتی کرد.

زبان نیز در خود جنگ مورد بحث بوده است. وقتی مسکو قلمرو اوکراین را تصرف کرد، معلمان را تحت فشار قرار داد تا از زبان روسی به عنوان زبان اصلی در کلاس ها استفاده کنند. برخی از کسانی که به آن ملحق شدند توسط مقامات اوکراینی متهم به همکاری شدند که در ماه‌های اخیر بسیاری از قلمروها را پس گرفتند.

ولادیمیر وی. پوتین، رئیس جمهور روسیه، نیاز به حفاظت از زبان روسی را به عنوان بخشی از توجیه ساختگی خود برای جنگ ذکر کرد.

برای اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی، که حافظه پنهان برایشان بسیار ارزشمند است، قبل از جنگ استفاده از زبانی که بسیاری آن را سنگ محک فرهنگی می‌دانستند، منطقی بود. روسی نیز بلافاصله مخاطبان خود را افزایش داد، با توجه به اینکه تعداد زیادی از مردم در جمهوری های شوروی سابق آن را می شناسند.

بنابراین تغییر زبان پیامدهای قابل توجهی برای اندازه مخاطبان تأثیرگذار داشت. این مهم از آنجایی است که برای بسیاری از محبوب ترین ستاره ها، رتبه بندی مخاطبان کلید معاملات برند است و در مورد یوتیوب، اینفلوئنسرها را می توان بر اساس میزان بازدیدشان پرداخت کرد.

تجزیه و تحلیل AIR Media-Tech از 20 حساب کاربری اوکراینی مهم یوتیوب نشان داد که درآمد کلی افرادی که زبان خود را تغییر داده اند در سال 2022 در مقایسه با سال قبل به طور متوسط ​​24 درصد کاهش یافته است.

این شرکت گفت که بین مارس سال گذشته تا مارس امسال، کل بازدیدها برای افرادی که زبان خود را تغییر داده اند نیز 24 درصد کاهش یافته است، که عمدتاً به دلیل کاهش تعداد بازدیدها در روسیه و سایر جمهوری های شوروی سابق بوده است.

خانم تسوکور، اینفلوئنسر تناسب اندام، گفت که او بیش از نیمی از کسب و کار خود را از زمان شروع تهاجم گسترده از دست داده است، نه تنها به این دلیل که زبان خود را تغییر داده است، بلکه همچنین به این دلیل که برخی از زنان اوکراینی قادر به پرداخت هزینه دوره های آنلاین یا او نیستند. آنقدر حواسشان به جنگ بود که نمی‌توانستند روی تمرین تمرکز کنند.

او در حال حاضر 149000 دنبال کننده در فیس بوک، بیش از 84000 دنبال کننده در اینستاگرام و بیش از 58000 مشترک در یوتیوب دارد.

با این حال، جنگ به بسیاری از شخصیت های رسانه های اجتماعی هدف جدیدی داده است – و در برخی موارد، مخاطبان گسترده تری.

به گفته خانم اسلیوینسکا، قبل از تهاجم، پاولو ویشه‌بابا یک فعال محیط‌زیست بود که ویدئوهای او در یوتیوب گاهی فقط 300 بازدید داشت.

او از آن زمان به ارتش ملحق شد و شروع به تولید فیلم هایی درباره تجربیات خود در خط مقدم کرد. او اکنون 94000 مشترک یوتیوب و 131000 دنبال کننده در اینستاگرام دارد.

الکساندر پدان، 41 ساله، دچار تحول متفاوتی شد. او یکی از برترین ستارگان تلویزیون اوکراین و نام آشنا قبل از شروع فعالیت در شبکه های اجتماعی بود. او گفت که یک قسمت معمولی یوتیوب قبل از درگیری شامل بازی او به عنوان میزبان برای بازی های مهمانی مانند مافیا با سایر تأثیرگذاران پر زرق و برق بود.

هنگامی که جنگ شروع شد، او به اوکراینی روی آورد و شروع به تولید محتوایی کرد که بر تلاش های داوطلبانه این کشور متمرکز بود. او همچنین از سربازان در خط مقدم دیدن کرد تا فیلم بسازد، و یکی از آنها را برای کمک به دانشجویان آواره درگیری در یافتن دانشگاه های جدید ساخت. او گفت که یکی از موفق ترین ویدیوهای او زندگی در شهر ماریوپول در جنوب شرقی این شهر را قبل و بعد از ویران شدن توسط محاصره روسیه در بهار گذشته مقایسه می کند.

آقای پدان گفت که با شروع تهاجم گسترده، تعداد مخاطبان و درآمد او کاهش یافت. اما او معتقد بود که باید به وخامت شرایط ملی پاسخ دهد. او در حال حاضر 647000 فالوور در اینستاگرام دارد.

برای کمدین اوکراینی اولکسی دورنیف، که او نیز نامی آشناست، جنگ طنزی به خصوص بی رحمانه به همراه داشته است. او در ماریوپول بزرگ شد و به زبان روسی صحبت کرد و فرهنگ پاپ و هیپ هاپ روسیه را تحسین کرد. بنابراین طبیعی بود که وقتی شروع به ساختن ویدیوهای احمقانه و غیرتمند یوتیوب کرد، زبان انتخابی او روسی بود.

او گفت: «در آن زمان ما فکر می‌کردیم که اوکراین باید به روسیه نزدیک‌تر شود. در منطقه ما همه اینطور فکر می کردند.»

در یک ویدیو، او با کمدین روسی الدار ژاراخوف در آشپزخانه خود در کیف می نشیند و با هم استوری های اینستاگرام ساخته شده توسط دیگر ستارگان رسانه های اجتماعی را مسخره می کنند. از زمان شروع جنگ، آقای دورنیف، 36 ساله، کمیک روسی را در شبکه های اجتماعی مسدود کرده است. او گفت که در اوایل سال جاری، یک ویدیوی یوتیوب از آقای ژاراخوف را دید که در یک راهپیمایی میهن پرستانه در مسکو با آقای پوتین به اشتراک گذاشت.

این روزها، آقای دورنیف در ویدیوهای خود فقط به زبان اوکراینی صحبت می کند – او 1.3 میلیون مشترک در یوتیوب و کمتر از 1 میلیون دنبال کننده در اینستاگرام دارد. یک نمونه معمولی هنوز هم کمدی دارد، اما با مضمونی با طعم جنگ. در یکی، او جیره غذایی مصرف شده توسط سربازان اوکراینی را با بسته های جیره ای که به سربازان روسی می دهند، مقایسه می کند.

نتیجه گیری او؟ جیره غذایی مسکو به قدری بد است که سربازان روسی ممکن است تنها از این غذا بمیرند.

مانند دیگر شخصیت‌های رسانه‌های اجتماعی، او گفت که تغییر زبان و محتوا در ۱۴ ماه گذشته سخت بوده است، اما در نهایت ضروری است.

او گفت: «اوکراینی ها به یک محرک نیاز داشتند تا ما را در مورد اینکه چه کسی هستیم و فرهنگ، مأموریت و زبانمان فکر کنیم.» اما حیف است که ما بهای گزافی را برای آن می پردازیم.

یوری شیوالا گزارش کمک کرد