ساکنان دهکده سوئیس باید تخلیه شوند زیرا رانش سنگ تهدید می کند

تهدید کوه بالای روستای کوچک سوئیس برینز قرن هاست که وجود دارد.

اما زمین‌شناسان و مهندسان ایالتی روز سه‌شنبه هشدار دادند که بخش‌هایی از کوه به‌طور خطرناکی در آستانه فروپاشی است. و به حدود 85 نفری که در برینز و در مسیر احتمال رانش زمین یا سقوط کوه زندگی می‌کنند، گفته شد که تا جمعه شب تخلیه شوند.

مهندسان زمین‌شناسی در سال 2017 نظارت دقیق بر وضعیت کوه را آغاز کردند. در هفته‌های اخیر، آنها شاهد شتاب گرفتن حرکت در بیش از 70 میلیون فوت مکعب خاک و سنگ‌هایی بوده‌اند که قسمت‌هایی از کوه را تشکیل می‌دهند که ممکن است سقوط کنند.

پیتر بیر، فرماندار منطقه، در یک رویداد اجتماعی عجولانه سازماندهی شده در سه شنبه شب به روستاییان آسیب دیده گفت: “به وضوح وضعیت دشواری است، اما ما برای این کار آماده و آموزش دیده ایم.” حتی اگر امیدوار بودیم چیزی که برای آن تمرین می‌کردیم هرگز محقق نشود.»

استفان اشنایدر، یکی از مهندسان مسئول نظارت بر لغزش سنگ، سه شنبه شب به جامعه گفت، اگرچه دانشمندان می گویند کوه می تواند هر لحظه پایین بیاید، اما نمی توانند به طور کامل پیش بینی کنند که چه اتفاقی می افتد.

محتمل‌ترین سناریو، رانش سنگ است، با سنگ‌هایی که از دامنه‌ها پایین می‌افتند اما قبل از برخورد به روستا متوقف می‌شوند. آقای اشنایدر گفت که احتمال دیگر این است که کل سمت کوه در یک جریان طولانی مانند “عسل چسبناک” پایین بیاید.

اما خطرناک ترین نتیجه، به گفته او، پایین آمدن دامنه کوه در یک رویداد سریع است که می تواند خانه ها و کلیسای روستا را از بین ببرد. برخی از ساختمان ها برای قرن ها در این نقطه ایستاده اند. آقای اشنایدر می گوید این کمترین نتیجه است.

بر خلاف بسیاری از بلایای طبیعی در اروپا این روزها، این یکی مستقیماً با تغییرات آب و هوایی مرتبط نیست. سال‌هاست که دامنه کوه اندکی می‌لغزد، اما اخیراً شتاب بیشتری گرفته است.

با این حال، مدیران روستا بر این باورند که این خطر موقتی است و پس از جابجایی کوه، روستا همچنان در تدبیر باقی خواهد ماند. آنها از ساکنان خواسته‌اند فقط اقلامی را که بیمه نمی‌تواند جایگزین آن‌ها کند – مانند آلبوم‌های عکس یا آثار وراثت – و هفته‌ها یا ماه‌ها دور از خانه‌های خود آماده کنند.

یکی از ساکنان، رناتو لیش، خواهان یک نتیجه سریع است، بنابراین او برای باران دعا می کند.

او می گوید که باران احتمال پایین آمدن سریع کوه را بیشتر می کند تا بتواند دوباره به خانه برگردد.

او ابزار، مجسمه‌های چوبی‌اش، تمبرهایی را که در دوران کودکی جمع‌آوری کرده بود و شاخ‌هایی که او را به یاد موفقیت‌آمیزترین ماجراجویی‌های شکارش می‌اندازند، جمع‌آوری کرده است، و او آماده است تا به کلبه‌ی شکار کوچک‌اش حرکت کند. .

هفته گذشته، شهرداری که سال هاست وضعیت ساکنان را به روز می کند، فهرستی از شرکت های جابجایی که ساکنان می توانند از آنها استفاده کنند، منتشر کرد. کریستین گارتمن، که به نمایندگی از شهرداری آلبولا که برینز و شش روستای دیگر را در بر می گیرد، گفت، اما هیچ کس از این لیست استفاده نکرد تا اینکه تخلیه در روز سه شنبه اعلام شد.

از 85 ساکن رسمی برینز، 60 نفر در تمام طول سال در آنجا زندگی می کنند. (به دلیل جذابیت بوکولیکی آن، جمعیت روستا در طول فصل تعطیلات افزایش می‌یابد.) روستا در حال همکاری با شهرهای همسایه برای یافتن اقامتگاه خصوصی در نزدیکی آن است.

آقای گارتمن گفت: “هیچ کس مجبور نیست در هتل یا باشگاه بخوابد.”

در داخل کلیسای قرون وسطایی سنت کالیکستوس، یک محراب 500 ساله در حال تخلیه بود.

سیمون برگر، که با مقامات میراث فرهنگی کانتون است، گفت: «به نظر آسان تر از آن چیزی است که هست. آماده سازی برای تخلیه احتمالی ماه ها به طول انجامیده است، اما مقامات می خواستند محراب را تا آخر در کلیسا بگذارند. آقای برگر گفت: «ما آن را تا جایی که ممکن بود به خاطر توجه مردم محلی آنجا گذاشتیم.

آقای لیش، که در برینز بزرگ شده است، می‌گوید که در بیشتر عمرش، این واقعیت که دهکده در معرض تهدید بود برای او اهمیت چندانی نداشت. او روز چهارشنبه در یک مصاحبه تلفنی گفت: “ما همیشه ناخودآگاه می دانستیم که این یک وضعیت مخاطره آمیز است.” با این حال، او گفت، او هرگز انتظار نداشت که تخلیه شود.

اکنون که ظاهراً زمان آن فرا رسیده است، امیدوار است که خانه اش در امان باشد. اما او اعتراف کرد که نتیجه در دست او نبود.

آقای لیش گفت: “این مانند یک گردباد است، هر کجا که بخواهد می رود، چه در مسیرش باشید چه نباشید.” سنگ‌هایی که از آن کوه پایین می‌آیند نیز همین‌طور: اگر بد فرود آیند، خانه‌ام را ویران خواهند کرد.»