ریچارد برانسون از ویرجین کهکشانی هنوز قصد دارد اولین “میلیاردر فضایی” باشد که در واقع به فضا سفر می کند

برانسون تنها گروه در میان گروه به اصطلاح بارونهای فضایی است ، گروه میلیاردرهای فضایی دوست که شامل الون ماسک و جف بزوس است که به طور عمومی متعهد شده است که در آینده ای نزدیک سوار بر فضاپیمایی که خود ثبت کرده است سوار شود.

شرکت بزوس ، Blue Origin ، در حال کار بر روی یک موشک گردشگری فضایی suborbital است. اما SpaceX ماسک در انتقال فضانوردان و شاید روزی گردشگران در مأموریت های چند روزه به مدار زمین متمرکز شده است.

در طی دهه گذشته ، برانسون ده ها بار در رسانه ها ظاهر شد و مهلت های مختلفی را برای سفر فرازمینی خود بیان کرد که درست نبود ، بخشی از این امر به این دلیل است که ساخت یک فضاپیما تقریباً همیشه بیش از حد انتظار طول می کشد و به دلیل توسعه دو فضاپیمای SpaceShipTwo و – اخیراً – وضعیت پاندمی. تقریباً هر سال از سال 2004 این شرکت ادعا می کند که در مدت یک سال یا بیشتر مشتری های خود را به پرواز در خواهد آورد.

با این حال ، پنجشنبه ، Virgin Galactic مهلت دیگری برای پرواز برانسون تعیین کرد: زمانی بین ژانویه و مارس 2021.

قابل توجه است که این اعلامیه از طرف برانسون ارائه نشده است. این بار از مایکل کلگزازیر ، مدیرعامل اخیر Virgin Galactic که هدف آن هدایت این شرکت است ، زیرا از یک پروژه مهندسی در صحرای کالیفرنیا به یک تجارت گردشگری فضایی چند میلیارد دلاری تبدیل شده است. Colglazier نه با خبرنگاران ، بلکه با سرمایه گذاران Virgin Galactic صحبت کرد که بعد از اولین شرکت در بازار سهام در اواخر سال 2019 ، چشم انداز برانسون را خریداری کردند. (ارزیابی این شرکت به 4.5 میلیارد دلار رسیده است ، اگرچه هنوز بیش از 20 میلیون دلار در ماه در حال سوختن است) همانطور که مراحل نهایی آزمایش و تایید صلاحیت SpaceShipTwo را طی می کند.)
سهم مالی برانسون در موفقیت Virgin Galactic کمتر از 16 سال پیش است. او حدود یک چهارم سهام خود را در میان جنجال ها و مسائل مالی مربوط به Covid-19 در شرکت هواپیمایی خود ، ویرجین آتلانتیک فروخت.

اما پیام Colglazier در روز پنجشنبه روشن کرد که برانسون ، که امسال 70 ساله شد ، هنوز در نظر دارد که فرزند پوستر ادعای Virgin Galactic باشد که تقریباً هر کس می تواند با خیال راحت سفر را انجام دهد.

آیا این خطرناک است؟

طرفداران پرواز تجاری فضایی انسان مدت ها استدلال می کردند که خطر – و حتی فاجعه – نباید اشتهای بشریت را برای سفر به فضا فرو ببندد.

ویرجین کهکشانی اولین تراژدی خود را در سال 2007 تجربه کرد که در جریان آزمایش موتور موشک که توسط کارمندان Scaled Composites ، شریک مهندسی و ساخت شرکت Virgin Galactic انجام شد ، سه نفر کشته و چندین نفر دیگر به شدت زخمی شدند.

این انتقاد شدید کارشناسان ایمنی هوا فضا را برانگیخت و منجر به تحقیق از مقامات فدرال شد ، اما این شرکت به جلو فشار آورد.

برانسون در سال 2013 به وال استریت ژورنال گفت: “متأسفانه ، من فکر می کنم از آنجا که برنامه فضایی توسط دولت ها اجرا می شد ، هیچ وقت علاقه واقعی برای امکان پذیر ساختن مردم برای رفتن به فضا وجود نداشت” “پس از فاجعه شاتل فضایی ناسا در سال 1986 ، من می گویم 90٪ از افراد هم سن و سال من فکر می کردند که به فضا می روند زیرا ماه را دیدند.
یک سال بعد ، فاجعه بار دیگر ویرجین کهکشانی را گرفت. هواپیمای فضایی نمونه اولیه این شرکت در حین پرواز آزمایشی بر فراز صحرای کالیفرنیا از هم پاشید و مایکل آلسبوری ، خلبان 39 ساله را کشت. براسون با ادعاهایی مبنی بر اینکه Virgin Galactic هشدارهای ایمنی را نادیده گرفته است روبرو شد ، که وی آنها را رد کرد.
برانسون در آن زمان به بی بی سی گفت: “اگر هرکدام از مهندسان موشک ما هشدار دهند که چیزی برای رفتن به آنجا امن نیست ، ما نمی رویم.” “ما ایمنی را بسیار بسیار دقیق انجام می دهیم. هیچ کس چیزی نگفت که هیچ یک از تیم ها نگران رفتن باشند.”

در نهایت مشخص شد که خطای خلبان باعث آن سقوط شده است. Virgin Galactic از Scaled Composites جدا شد ، تجارت تولیدی خود را دوباره سازماندهی کرد و – طی دو سال – یک SpaceShipTwo کاملاً مونتاژ شده جدید با ویژگی های ایمنی اضافه کرد.

این وسیله نقلیه به نام VSS Unity در یک مأموریت آزمایشی 2018 به اجرای بی نقص خود ادامه داد. برانسون از زمین تماشا می کرد که فضاپیما بیش از 50 مایل بالاتر از سطح زمین با سه برابر سرعت صدا جیغ می کشد قبل از اینکه مدت کوتاهی بعد با خیال راحت به محل آزمایشات Virgin Galactic در مناطق روستایی کالیفرنیا برود.
یک پرواز آزمایشی موفقیت آمیز دیگر در سال 2019 اولین مسافر خود را حمل کرد و این هواپیما برانسون نبود. این رئیس ایمنی و آموزش ویرجین کهکشانی ، بت موسی بود که راحتی سوار شدن از کابین فضاپیما را آزمایش کرد. وی این تجربه را “شدید” توصیف کرد اما “خیلی چشمگیر” نبود.

حداقل هشت کارمند ویرجین کهکشانی دیگر قبل از پرواز برانسون با SpaceShipTwo پرواز خواهند کرد. این شرکت گفت که قصد دارد در پاییز امسال با یک آزمایش دیگر فقط با دو خلبان پرواز کند و یک سفر دیگر با دو خلبان و چهار مسافر آزمایشی در اوایل سال 2021 انجام خواهد شد. هدف از این کار گرفتن مهر تأیید از اداره هواپیمایی فدرال است. SpaceShipTwo برای عملیات تجاری.

بعد از آن برانسون در پرواز بعدی خواهد بود.

هنوز مشخص نیست که آیا می توان از مدل تجاری Virgin Galactic – یا هر تجارت جهانگردی فضایی – یک شرکت پول ساز موفق و پایدار استفاده کرد. اما مدیران Virgin Galactic سال ها اذعان کرده اند که موفقیت یا عدم موفقیت آن به این امر بستگی دارد که آیا این شرکت عموم مردم را متقاعد می کند که این سفر نه تنها می تواند ایمن باشد ، بلکه ارزش آن نیز سنگین است و قیمت هر صندلی را دارد.