روسیه غرب را به دلیل حمله هواپیمای بدون سرنشین به مسکو محکوم کرد

یک روز پس از حمله هواپیمای بدون سرنشین به مسکو، مقامات کرملین از خودداری متحدان اوکراینی برای محکوم کردن این حمله به عنوان دلیلی مبنی بر اینکه جنگ واقعی روسیه با غرب بوده است، سخن گفتند.

دیمیتری اس. پسکوف، سخنگوی کرملین، گفت که روسیه «ترجیح می‌داد حداقل برخی از سخنان محکوم‌کننده» را از پایتخت‌های غربی بشنود.

او گفت: «ما با آرامش و عمد فکر خواهیم کرد که چگونه با این موضوع برخورد کنیم.

در حالی که هیچ یک از متحدان اوکراین تا آنجا پیش نرفتند که حمله هواپیمای بدون سرنشین را تایید کردند، وزیر خارجه بریتانیا روز سه شنبه گفت که کیف “حق دارد تا نیروی خود را فراتر از مرزهای خود پرتاب کند.”

پاسخ ایالات متحده محتاطانه تر بود، اما از انتقاد از اولین حمله نظامی که از زمان آغاز جنگ به مناطق غیرنظامی در پایتخت روسیه ضربه زد، متوقف شد. مقامات اوکراین گفته اند که آنها “مستقیما” در حمله هواپیمای بدون سرنشین دخالت نداشته اند.

از ابتدای درگیری، روسیه تهاجم به اوکراین را به عنوان یک جنگ دفاعی که توسط غرب برانگیخته شده است به تصویر می‌کشد و روز چهارشنبه این حمله را به دست گرفت.

دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت ملی روسیه و رئیس جمهور سابق، گفت بریتانیا «دفاکتو» با ارائه کمک‌های نظامی به اوکراین، جنگی اعلام‌نشده علیه روسیه را رهبری می‌کند و آن را «دشمن ابدی ما» نامید.

آقای مدودف که از زمان شروع جنگ به دلیل اتخاذ مواضع افراطی شناخته می شود، استدلال کرد که اکنون هر مقام انگلیسی “می تواند به عنوان یک هدف نظامی قانونی در نظر گرفته شود.”

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن، امتناع آمریکا از محکومیت این حمله را «تشویق برای تروریست‌های اوکراینی» خواند.

روسیه در طول جنگ بارها مناطق غیرنظامی اوکراین را هدف قرار داده است، اگرچه هدف قرار دادن سایت‌های غیرنظامی را رد کرده است. و در هفته‌های اخیر رگبار موشک‌ها و پهپادهای تهاجمی را به سمت کیف، پایتخت هدف قرار داده است. مقامات سازمان ملل می گویند که هزاران غیرنظامی اوکراینی از جمله کودکان در حملات هوایی و بمباران توپخانه روسیه کشته شده اند.

اگرچه حمله هواپیمای بدون سرنشین در روز سه‌شنبه غیرعادی بود، اما این اولین حمله در خاک روسیه از زمان آغاز جنگ نبود. هواپیماهای بدون سرنشین به پایگاه های هوایی ارتش در عمق روسیه و همچنین یک تاسیسات نفتی در نزدیکی یک فرودگاه در استان کورسک حمله کردند. و در این ماه هواپیماهای بدون سرنشین بر فراز کرملین منفجر شدند.

این تهاجم روز چهارشنبه ادامه یافت، زمانی که مقامات روسیه گفتند، پهپادهای اوکراینی به دو پالایشگاه نفت در منطقه کراسنودار حمله کردند. آنها همچنین گفتند که چهار نفر بر اثر گلوله باران در منطقه مرزی بلگورود زخمی شده اند.

روسیه مدت هاست که غرب را به راه اندازی یک جنگ نیابتی علیه خود متهم کرده است. این ادعاها در این ماه زمانی که گروهی از اعضای شبه نظامی روسیه مستقر در اوکراین یک یورش چند روزه را در منطقه مرزی بلگورود روسیه انجام دادند – ظاهراً با خودروهای زرهی آمریکایی – بلندتر شد.

تحلیل نیویورک تایمز نشان داد که حداقل سه مورد از آنچه که به نظر می رسید MRAP ساخت آمریکا باشد، بخشی از این حمله بوده است. یکی از رهبران یکی از این گروه ها ادعا کرد که این سلاح ها توسط ارتش اوکراین ارائه نشده است.

مقامات روسی گفته اند که تصمیم ناتو برای ارسال تسلیحات، که با ادامه جنگ بیشتر پیشروی می کند، خطر یک رویارویی مستقیم و یک جنگ هسته ای بالقوه را افزایش می دهد.

روز سه‌شنبه، رئیس‌جمهور ولادیمیر وی. پوتین نیز به این تهدید اشاره کرد و حمله هواپیمای بدون سرنشین به مسکو را تلاشی برای ایجاد واکنش پاسخ از سوی روسیه خواند. وی نیروهای نامشخصی را متهم کرد که در تلاش برای خرابکاری در یک نیروگاه هسته‌ای اوکراینی تحت اشغال روسیه یا استفاده از «نوعی بمب کثیف مرتبط با صنعت هسته‌ای» هستند.

اگرچه دولت های غربی در ابتدا حمایت نظامی خود از اوکراین را بر تقویت دفاعی این کشور متمرکز کردند، اما با گذشت زمان، تمایل برای تسریع در پایان دادن به جنگ منجر به تحویل رو به رشد تسلیحات تهاجمی به کیف شده است.

تنش ها بین مسکو و پایتخت های غربی پس از تهاجم و همچنین تحریم های اقتصادی اعمال شده علیه روسیه به عنوان مجازات بدتر شده است.

در کنفرانس امنیتی روز چهارشنبه در اسلواکی، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، گفت که متحدان غربی باید تضمین‌های امنیتی «ملموس و معتبر» را در نبرد با روسیه به اوکراین بدهند.

اگر می‌خواهیم صلحی معتبر و بادوام داشته باشیم، اگر می‌خواهیم در مقابل روسیه ایستادگی کنیم، اگر می‌خواهیم با اوکراینی‌ها قابل اعتماد باشیم، باید به اوکراین ابزاری بدهیم تا از هرگونه تجاوز جدید جلوگیری کند و اوکراین را در ساختار امنیتی جدید بگنجاند. او در یک سخنرانی گفت.

آقای ماکرون در اوایل جنگ به دلیل اصرار بر عدم مخالفت با روسیه مورد انتقاد قرار گرفت، اما رویکرد او نسبت به پوتین سخت‌تر شده است. وی همچنین ابراز تاسف کرد که فرانسه و دیگر کشورهای اروپای غربی به هشدارهای کشورهای حاشیه شرقی اتحادیه اروپا در مورد جنگ طلبی روسیه توجه نکرده اند.

روز چهارشنبه، آلمان اعلام کرد که پس از محدود کردن تعداد کارمندان دیپلماتیک آلمانی مجاز در روسیه، که آخرین مورد در تشدید اختلافات دیپلماتیک بین دو کشور است، به چهار کنسول از پنج کنسول روسیه در این کشور دستور تعطیلی داده است.

کریستوفر برگر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت: به وزارت خارجه روسیه گفته شد که تعطیلی کنسولگری خود در آلمان را فورا آغاز کند و تا پایان سال به پایان برساند.

یک کنسولگری روسیه و سفارت روسیه در برلین اجازه باز ماندن خواهند داشت.

در سوئد، آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز چهارشنبه با مقامات اروپایی دیدار کرد تا در مورد مسائل تجاری و فناوری گفتگو کند. سرکوب صادراتی که می تواند به روسیه کمک کند.

قرار است روز پنجشنبه، آقای بلینکن با وزرای خارجه ناتو ملاقات کند تا در مورد نشست سران ناتو که در ماه جولای برنامه ریزی شده است، و همچنین در مورد جنگ در اوکراین و چشم انداز عضویت سوئد در این ناتو صحبت کند.

کریستوفر اف. شوتزه، مایکل کراولی و اورلین بریدن گزارش کمک کرد