روسیه به طور تصادفی بلگورود، شهر خود را بمباران کرد و 3 زخمی برجای گذاشت

وزارت دفاع روسیه روز جمعه اعلام کرد یک هواپیمای جنگی روسیه به طور تصادفی بمبی را بر روی یکی از شهرهای خود پرتاب کرد. این انفجار سه نفر را زخمی کرد و وحشت را در یکی از شهرهای بزرگ در امتداد مرز با اوکراین گسترش داد.

گزارش ها برای اولین بار پنجشنبه شب منتشر شد مبنی بر اینکه انفجاری در مرکز بلگورود، یک شهر جنوبی روسیه با 400000 نفر در آن سوی مرز با اوکراین رخ داده است. فیلم ویدئویی که به طور گسترده پخش شد، انفجار دود و شعله های آتش را در نزدیکی تقاطعی که خودروها از آن عبور می کردند، نشان داد که یک وسیله نقلیه پارک شده را در هوا می چرخاند.

سوء ظن ابتدا متوجه اوکراین شد: از آغاز جنگ در سال گذشته، مقامات روسیه کیف را مسئول یک رشته حملات مخفیانه به پل های راه آهن و دیگر اهداف استراتژیک در بلگورود می دانند. حملات بلگورود را در معرض خطر قرار داده است. برخی از ساکنان گفته اند که نگران هستند که اوکراینی ها حتی ممکن است حمله کنند.

اما صبح روز جمعه، وزارت دفاع روسیه بیانیه‌ای منتشر کرد و گفت که انفجار ناشی از «پرتاب تصادفی مهمات هوانوردی» توسط یک جت جنگنده روسی حوالی ساعت 10 شب پنجشنبه بر فراز بلگورود بوده است. این جت به عنوان یک Su-34 شناخته شد که یکی از پیشرفته ترین هواپیماهای روسیه محسوب می شود.

ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه بلگورود گفت که سه نفر زخمی شده اند که یکی از آنها ضربه مغزی شده است. انفجار یک ساختمان مسکونی در مجاورت را به شدت تکان داد که مقامات محلی تصمیم به تخلیه آن گرفتند.

آقای گلادکوف در ویدئویی که در اپلیکیشن پیام‌رسانی اجتماعی تلگرام منتشر شد، گفت: خدا را شکر که هیچ‌کس فوت نکرد.

وزارت دفاع گفت که این رویداد تحت بررسی است.

بوریس روژین، تحلیلگر نظامی و وبلاگ نویس طرفدار روسیه، در پستی در تلگرام اظهار داشت که این حادثه می تواند نتیجه نقص در کیت هدایت GPS متصل به مهمات حمل شده توسط Su-34 باشد. مقامات اوکراینی و تحلیلگران نظامی می گویند که مسکو از این کیت ها در تلاش برای تبدیل مهمات غیر هدایت شونده به جایگزین ارزان برای سلاح های هوایی دقیق استفاده می کند.

آقای روژین نوشت، کیت‌ها هنوز «خام» هستند و به راحتی می‌توانند خراب شوند، که احتمالاً منجر به حوادثی مانند تصادف در بلگورود می‌شود.