روابط آینده اوکراین با ناتو موضوع اصلی دیدار کشورهای غربی است

بحث در مورد اینکه آیا و چگونه می توان امنیت بلندمدت اوکراین را تضمین کرد و احتمالاً آن را در ائتلاف ناتو پذیرفت یا خیر، روز پنجشنبه در دو گردهمایی ده ها تن از رهبران اروپا و آمریکای شمالی در کانون توجه قرار گرفت.

آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه و همتایانش در ناتو، وضعیت اوکراین را در نشستی در اسلو و همچنین درخواست سوئد برای پیوستن به ائتلاف 31 عضوی را پس از ماه ها مانع تراشی توسط ترکیه، عضو ائتلاف، در نظر گرفتند. آنها در مورد اینکه آیا بن بست بر سر سوئد می تواند قبل از نشست سران ناتو در ویلنیوس، لیتوانی، که قرار است در 11 و 12 ژوئیه برگزار شود، حل و فصل شود، بحث کردند.

در همان زمان، رهبران اروپایی از کشورهای داخل و خارج از ائتلاف در مولداوی ملاقات کردند، از جمله ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، که در آنجا گفت که “اوکراین آماده پیوستن به ناتو است” و منتظر تایید ائتلاف است.

اگرچه تردیدها در مورد چشم انداز عضویت اوکراین همچنان وجود دارد، اما این دو نشست نشان داد که چگونه تهاجم روسیه در بیش از 15 ماه پیش، روابط نزدیک تری را میان کشورهای غربی ایجاد کرد، ناتو را گسترش داد و تقویت کرد – دقیقاً همان چیزی که کرملین می خواست از آن جلوگیری کند.

جهان در حال تماشای یک ضدحمله مورد انتظار اوکراین است که مقامات معتقدند می تواند بحث های گسترده تری در مورد جنگ را بازطراحی کند. مقامات آمریکایی و اوکراینی در مورد احتمال گفتگوهای جدید در مورد آتش بس و توافقات صلح پس از حمله متقابل محتاط هستند. اگر اوکراین دستاوردهای غیرمنتظره بزرگی به دست نیاورد، آتش بس می تواند به نفع مسکو باشد، با توجه به اینکه روسیه همچنان بخش های زیادی از اوکراین را اشغال خواهد کرد.

از آنجایی که جنگ تهدید می کند به یک بن بست بلندمدت تبدیل شود، کشورهای غربی که میلیاردها دلار برای تسلیح اوکراین هزینه کرده اند، تمرکز خود را به ابزارهای بلندمدت حمایت و شکل دادن به روابط خود با ناتو معطوف کرده اند. آقای بلینکن و سایر وزرای خارجه در اسلو در مورد اینکه آیا اتحاد ممکن است تضمین های امنیتی بلندمدتی را برای اوکراین فراهم کند که از عضویت کامل در ناتو برخوردار نباشد، بحث کردند، اما شاید به عنوان راهی برای رسیدن به این نتیجه باشد.

عضویت اوکراین از سال 2008 هدف اعلام شده ناتو بوده است، موضعی که ولادیمیر وی. پوتین رئیس جمهور روسیه را خشمگین کرد و اوکراین در سپتامبر درخواست پیوستن به این ناتو را داد. اما بسیاری از مقامات و تحلیلگران، با توجه به اشغال جزئی کشور توسط روسیه و اصلاحات نظامی و سیاسی اوکراین باید به آن دست بزنند، این یک چشم انداز دور است.

با این حال، ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، در نشستی در مولداوی، روز پنجشنبه در مصاحبه ای با CNBC اعلام کرد که «جایگاه واقعی اوکراین در ناتو است».

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز نسبت به موضوع عضویت خوش بین بود و قبل از نشست اسلو به خبرنگاران گفت که این موضوع شامل «چگونگی رسیدگی به آرمان های عضویت اوکراین» می شود و افزود که «همه متحدان موافق هستند که اوکراین به عضویت این اتحادیه در خواهد آمد». ناتو “زمانی که زمان مناسب باشد.”

آقای بلینکن در یک کنفرانس خبری پس از نشست ناتو و نشست با آقای استولتنبرگ، لحن محتاطانه تری داشت. او به صراحت به عضویت احتمالی اوکراین اشاره نکرد و از پرداختن به چشم انداز تضمین های امنیتی خاص خودداری کرد.

آقای بلینکن گفت که گفتگوهای او بر “تقویت روابط سیاسی بین اوکراین و ناتو” و تقویت روابط نظامی متمرکز بود. وی افزود که انتظار دارد نشست ماه آینده سران دولت در ویلنیوس “یک بسته حمایتی بسیار قوی هم در بعد سیاسی و هم از جنبه عملی” ایجاد کند.

آندرس فوگ راسموسن، سلف استولتنبرگ به عنوان رئیس ناتو، روز پنجشنبه گفت که رهبران ناتو باید «برنامه‌های روشنی برای الحاق اوکراین به این ائتلاف تعریف کنند» و تا زمانی که این اتفاق نیفتد، «ضمانت‌های امنیتی الزام‌آور، باز و مقیاس‌پذیر را پشتیبان کنند تا اوکراین بتواند از خودش دفاع کنه، خودش.»

آقای راسموسن در اظهار نظر از طریق ایمیل، خواستار تعهد الزام آور و آشکار چندین کشور برای ارائه تسلیحات، آموزش نظامی، اطلاعات و سرمایه گذاری پایدار در صنایع دفاعی اوکراین شد. وی افزود که چنین تضمین هایی نباید به عنوان جایگزینی برای عضویت نهایی اوکراین در ناتو باشد.

همچنین روز پنج‌شنبه، روسای کمیته‌های امور خارجی قانون‌گذاری ۱۹ کشور ناتو بیانیه‌ای مشترک منتشر کردند که در آن خواستار «مسیری روشن برای پیوستن اوکراین به ناتو» در ماه آینده در ویلنیوس شدند. آنها شامل قانونگذارانی از ایالات متحده، کانادا، فرانسه، آلمان، بریتانیا، لهستان، دانمارک و کشورهای بالتیک بودند.

نشست در Bulboaca، مولداوی، تنها دومین گردهمایی جامعه سیاسی اروپا بود، مجمعی برای پخش نگرانی های سیاسی، اقتصادی و امنیتی که سال گذشته در پاسخ به تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین ایجاد شد. سران کشورها و دولت های 47 کشور اروپایی دعوت شده بودند، اما روسیه و متحد نزدیکش بلاروس دعوت نشدند.

حتی انتخاب مکان را می‌توان به‌عنوان توبیخ کرملین خواند، زیرا آقای پوتین می‌خواهد تسلط سابق مسکو بر همسایگانش را دوباره تثبیت کند. روسیه به دنبال بی‌ثباتی مولداوی، جمهوری شوروی سابق که بین اوکراین و رومانی قرار دارد، از جمله با حمایت و استقرار نیروها در یک منطقه جدا شده، بوده است.

سال گذشته، اتحادیه اروپا به طور رسمی اوکراین و مولداوی را نامزدهای عضویت کرد، اقدامی که روسیه با آن مخالف است اما با جنگ تسریع شد.

آقای بلینکن قصد داشت عصر پنجشنبه نروژ را به مقصد هلسینکی ترک کند، جایی که انتظار می رفت روز جمعه در مورد وضعیت جنگ سخنرانی کند و ورود فنلاند به ناتو را جشن بگیرد.

سال گذشته، پس از تهاجم روسیه به اوکراین، سوئد و فنلاند هم سیاست‌های چندین دهه بی‌طرفی را کنار گذاشتند و به دنبال عضویت در ائتلاف شدند. فنلاند، که مرز طولانی با روسیه دارد، در ماه آوریل به سی و یکمین کشور عضو ناتو تبدیل شد و این در یک شکست استراتژیک برای آقای پوتین است که مصمم به جلوگیری از گسترش این اتحاد است.

اما رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، سوئد را بیش از حد از ناسیونالیست‌های کرد و سایرینی که او آنها را تروریست می‌خواند استقبال می‌کند و تا کنون از پذیرش پیشنهاد عضویت این کشور که باید با توافق اتفاق آرا تصویب شود، خودداری کرده است. مجارستان، یکی از اعضای ائتلاف که روابط خوبی با روسیه دارد، هنوز به سوئد موافقت نکرده است.

مقامات ایالات متحده امیدوارند که آقای اردوغان پس از یک کارزار انتخاباتی که در آن خود را به عنوان محافظ در برابر تروریسم کردی معرفی کرد، مخالفت خود با پیشنهاد سوئد را اکنون که یک دوره ریاست جمهوری دیگر را به دست آورده است، کنار بگذارد.

آقای استولتنبرگ روز پنجشنبه نیز همین موضوع را پیشنهاد داد و گفت: «اکنون که انتخابات به پایان رسیده است، فکر می‌کنم مهم است که گفت‌وگو و روند از سر گرفته شود.» او گفت که دعوت آقای اردوغان برای سفر به آنکارا را پذیرفته است.

تغییر ترکیه و مجارستان برای ورود سوئد به ائتلاف پیش از اجلاس ویلنیوس در ماه آینده، برای مقامات غربی که امیدوارند وحدت را در این گردهمایی طرح ریزی کنند، موهبتی خواهد بود. برخی از مقامات آمریکایی معتقدند که نتیجه ممکن است.

اما با توجه به بازه زمانی کوتاه، ساده نخواهد بود. تحلیلگران می گویند که آقای اردوغان همچنین ممکن است به دنبال مجوز ایالات متحده برای خرید جنگنده های F-16 و ارتقاء جت های موجود در ناوگان ترکیه به عنوان بهایی برای پذیرش سوئد باشد.

آقای بلینکن روز سه‌شنبه در سوئد از کنگره آمریکا خواست تا با درخواست دولت برای فروش هواپیماها و به‌روزرسانی‌ها به ترکیه موافقت کند. برخی از اعضای کلیدی کنگره منتقد آقای اردوغان متعهد شده‌اند که از چنین توافقی جلوگیری کنند، با این حال، اصرار دارند که آقای اردوغان حداقل ابتدا با توقف درخواست سوئد موافقت کند.