رئیس ناسا جیم برایدنستاین در زمان رئیس جمهور جدید باقی نخواهد ماند

مدیر فعلی آژانس فضایی ، جیم بریدنستاین ، منصوب ترامپ که در سال 2018 منصوب شد ، قصد دارد پست خود را ترک کند حتی اگر از او خواسته شود که در آنجا بماند زیرا ناسا “به کسی که دولت مورد اعتماد او باشد ، احتیاج خواهد داشت”. یک منبع آگاه در این زمینه برنامه های بریدنستین را برای CNN Business تأیید کرد.

این خبر برای جامعه فضایی تعجب آور است ، زیرا بسیاری از ذینفعانی که برای اردوی بایدن فشار می آوردند تا بریدنشتین را در نقش خود حفظ کنند ، بسیار تعجب آور است.

اما اظهار نظرهای وی در هفته هواپیمایی تمایل وی برای خروج از این نقش را تأیید کرد حتی اگر از او خواسته شود بماند. بریدنستین تصمیم خود را به عنوان تصمیم منافع ناسا قرار داد.

“آنچه شما نیاز دارید کسی است که با رئیس جمهور ایالات متحده رابطه نزدیک دارد. شما به کسی نیاز دارید که مورد اعتماد دولت باشد … از جمله OMB [Office of Management and Budget]، بریدنشتاین به هفته هواپیمایی گفت ، من فکر می کنم که من در دولت جدید فرد مناسبی برای این کار نخواهم بود.

در اینجا نحوه ناسا در دوران ترامپ ظاهر شده است

برای توضیح بیشتر بلافاصله نمی توان به بریدنستین رسید.

اگرچه اکثریت قریب به اتفاق کارمندان ناسا مشاغل طولانی مدت در آژانس فضایی دارند ، اما نصب روسای جمهور جدید در دفتر مرکزی ناسا در واشنگتن دی سی امری رایج است.

تصمیم دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا برای انتصاب برایدنشتین ، نماینده سابق کنگره جمهوری خواه از اوکلاهما ، در ابتدا با فشار گسترده ای در کپیتول هیل مواجه شد. آژانس فضایی به طور معمول توسط یک دانشمند ، یک فضانورد سابق یا یک شخصیت غیرسیاسی غیرعلنی هدایت می شود و بسیاری از قانونگذاران ترس داشتند که انتصاب برایدنستاین می تواند ناسا و تلاش های آن برای بازگشت انسان به ماه و انجام تحقیقات اقلیمی را به طور غیرقابل بازگشتی سیاسی کند. بریدنستین همچنین اظهار نظرهای قبلی را در مورد تردید در مورد نقشی که فعالیت انسان در بحران آب و هوا داشته است ابراز داشت.

اما در طی جلسات استماع تأیید خود در سنا و در سالن های بعدی شهرهای ناسا ، بریدنستین به صراحت اعلام کرد که نظر خود را تغییر داده و اجماع گسترده علمی را کاملاً پذیرفته است ، و وی از تلاش های تحقیقات اقلیمی ناسا ابراز حمایت کرد. وی همچنین به دلیل مدیریت برنامه خدمه تجاری ناسا ، تلاشی در دوره اوباما برای بازگرداندن توانایی های پرواز فضایی انسان ها به ایالات متحده پس از بازنشستگی برنامه شاتل فضایی ، به پشتیبانی دو جانبه و تعداد زیادی تشویق در بخش خصوصی منجر شد. برنامه خدمه تجاری اوایل سال جاری هنگامی که فضاپیمای Crew Dragon اسپیس ایکس دو فضانورد ناسا را ​​به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل کرد و به اوج خود رسید.

بریدنستین همچنین به راهنمایی برنامه های ناسا برای بازگشت انسان به ماه کمک کرد ، که مایک پنس معاون رئیس جمهور سال گذشته گفت که باید به سرعت تسریع شود. برایدنستاین آن را برنامه آرتمیس لقب داد که در اساطیر یونان به خواهر دوقلوی آپولو نامگذاری شده بود و قول داد که فرود بعدی ماه اولین زن را به سطح ماه ببرد.

انتظار می رود که بایدن برنامه آرتمیس را ادامه دهد: در سکوی رسمی حزب آمده است که دموکرات ها “از کار ناسا برای بازگشت آمریکایی ها به ماه و فراتر رفتن از مریخ حمایت می کنند.”

انتظار می رود این آخر هفته ، چهار فضانورد دیگر به کپسول Crew Dragon SpaceX در ISS سفر کنند. یکی از اعضای خدمه ، شنون واکر از ناسا ، در مورد تصمیم بریدنستین برای کناره گیری از آژانس فضایی هنگام روی کار آمدن بایدن سال شد.

واکر در جلسه توجیهی مطبوعاتی روز دوشنبه در مورد مأموریت آینده خود به خبرنگاران گفت: “من می دانم که معمولاً افراد در دولت استعفا را ارائه می دهند ، و سپس ما باید آن را از آنجا بگیریم.” “صادقانه بگویم ، من نمی دانم که پس از آن چه پیش خواهد آمد. من فرض می کنم که ما به مأموریت آرتمیس ادامه خواهیم داد و فقط همان کاری را که در ناسا انجام داده ایم ادامه می دهیم زیرا این همان کاری است که ما انجام می دهیم.”