رئیس دادگاه عالی اوکراین دستگیر و به رشوه متهم شد

دو نهاد مبارزه با فساد روز سه شنبه اعلام کردند که رئیس دادگاه عالی اوکراین پس از دستگیری در تحقیقات رشوه از سمت خود برکنار شد.

آژانس‌ها نام این رئیس را معرفی نکردند، اما گفتند که این رئیس دیوان عالی است. بر اساس گزارش های خبری محلی، وسوولود کنیازف روز سه شنبه پس از رای اکثریت قاطع قضات دادگاه به سلب سمت وی ​​از سمت قاضی ارشد برکنار شد.

مقامات قضات را به دریافت 2.7 میلیون دلار رشوه متهم کردند.

قضات دادگاه در بیانیه ای مشترک گفتند: «این یک روز سیاه در تاریخ دادگاه است. ما باید شایسته باشیم و در برابر چنین ضربه ای مقاومت کنیم.»

قضات افزودند که با تحقیقات کاملاً همکاری خواهند کرد و دادگاه باید “بر اساس اصل تهذیب نفس عمل کند و تمام اقدامات لازم را انجام دهد.”

آقای کنیازف قاضی دادگاه عالی است. به گفته اوکرینفورم، یک خبرگزاری دولتی، یک نهاد جداگانه، شورای عالی دادگستری، قدرت برکناری او را دارد.

دفتر ملی مبارزه با فساد اوکراین عکس هایی را در فیس بوک منتشر کرد که شامل انبوهی از دلارهای آمریکایی روی یک میز و یک مبل بود. به گزارش رویترز، سمن کریوونوس، رئیس آژانس، گفت رشوه برای حکم به نفع گروه مالی فاینانس و اعتبار، که متعلق به یک تاجر برجسته است، پرداخت شده است.

دادستانی تخصصی مبارزه با مفاسد اقتصادی در تلگرام گفته است که این دادسرا و این دفتر «رئیس دیوان عالی کشور و یک وکیل را در حین دریافت سود غیرقانونی دستگیر کرده اند».

فساد، و مبارزه طولانی اوکراین علیه آن، پس از تهاجم روسیه در فوریه گذشته، بیشتر مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت، زیرا اوکراینی ها در زمان خطر ملی در اطراف ارتش و دولت تجمع کردند.

اما امسال، رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی، تمرکز خود را بر مبارزه با فساد، با هدف حفظ اعتماد اوکراینی ها به دولت زمان جنگ، پس از برکناری چندین مقام در ژانویه در بحبوحه یک رسوایی بزرگ فساد، آموزش داده است.

و از آنجایی که اوکراین به دنبال ورود سریع به اتحادیه اروپا است، ناتوانی این کشور در سرکوب اختلاس و فساد، متحدان غربی آن را نگران کرده است.

آناستازیا کوزنیتسوا و مت سورمن گزارش کمک کرد