رئیس‌جمهور اوگاندا قانون ضد همجنس‌گرایان را امضا کرد که حبس ابد را به عنوان مجازات در نظر می‌گیرد

رئیس جمهور اوگاندا روز دوشنبه لایحه تنبیهی ضد همجنس گرایان را امضا کرد که شامل مجازات اعدام می شود، تشدید سرکوب افراد LGBTQ در این کشور محافظه کار آفریقای شرقی را به قانون تحمیل می کند و درخواست های گسترده مبنی بر عدم تحمیل یکی از محدودترین اقدامات ضد همجنس گرایان در جهان را رد می کند. معیارهای.

این قانون که در ماه مارس در پارلمان ارائه شد، برای هر کسی که درگیر رابطه جنسی همجنس‌گرایان باشد، به حبس ابد می‌پردازد. هر کسی که بخواهد روابط همجنس گرا داشته باشد ممکن است تا یک دهه محکوم شود.

این قانون همچنین مجازات اعدام را برای هر کسی که به دلیل «همجنس‌گرایی تشدید شده» محکوم می‌شود، تعیین می‌کند، اصطلاحی که به عنوان اعمال روابط همجنس‌گرا با کودکان یا افراد ناتوان، اعمالی که تحت تهدید یا زمانی که فردی بیهوش است، تعریف می‌شود. جرم “تلاش به همجنس گرایی تشدید شده” تا 14 سال حبس دارد.

این قانون ضربه بزرگی به تلاش‌های سازمان ملل، دولت‌های غربی و گروه‌های جامعه مدنی است که از رئیس‌جمهور یووری موسوینی خواسته بودند آن را امضا نکند.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید، گفته است که این لایحه به شهرت بین‌المللی اوگاندا لطمه می‌زند.

اما آقای موسوینی متاثر نشد و در ویدئویی که در ماه آوریل توسط رادیو تلویزیون دولتی منتشر شد، گفت که این کشور “فشار امپریالیسم ها را رد کرده است”، اشاره ای به کشورهای غربی.

روز دوشنبه، رئیس پارلمان اوگاندا، آنیتا آنت آمونگ، ابتدا در توییتر اعلام کرد که رئیس جمهور داشت لایحه را امضا کرد تبدیل به قانون او گفت: «از همکارانم در مجلس تشکر می‌کنم که در برابر همه فشارهای زورگویان و نظریه‌پردازان توطئه روز قیامت به نفع کشورمان ایستادگی کردند.»

به گفته فعالان، این قانون حقوق افراد LGBTQ را پایمال می کند و آنها را در معرض تبعیض و خشونت قرار می دهد. همجنس گرایی در اوگاندا در حال حاضر غیرقانونی است، اما قانون جدید مجازات بسیار سخت گیرانه تری را می طلبد و فهرست تخلفات را گسترده تر می کند.

تصویب این قانون باعث ایجاد ترس در بین دگرباشان جنسی شده است، که بسیاری از آنها چنین کرده اند شروع به فرار از اوگاندا کرد. گروه‌های حقوق همجنس‌گرایان می‌گویند که صدها همجنس‌گرا – که با طرد شدن از سوی خانواده‌هایشان، تبعیض در محل کار یا عدالت اوباش در خیابان‌ها مواجه هستند، در هفته‌های اخیر برای کمک به آنها مراجعه کرده‌اند.

فرانک موگیشا، برجسته‌ترین فعال حقوق همجنس‌گرایان در اوگاندا، گفت: «این ترس وجود دارد که این قانون بسیاری از اوگاندایی‌ها را برای گرفتن قانون در دستان خود جسور کند. این قانون افراد زیادی را در معرض خطر قرار می دهد. و این باعث ایجاد اضطراب و ترس می شود.»

این قانون همچنین نشان دهنده یک پیروزی بزرگ برای بسیاری از گروه های مذهبی کشور است که اعضای آن تظاهرات خیابانی را سازماندهی کرده بودند و از قانونگذاران خواسته بودند از کودکان و آنچه که آنها به عنوان مقدسات خانواده سنتی آفریقایی معرفی می کردند، محافظت کنند.

کشیش استفان ساموئل کازییمبا، اسقف اعظم کلیسای اوگاندا، در ماه فوریه گفت که گروه های همجنس گرا “فرزندان ما را برای همجنس گرایی استخدام می کنند.”

این اقدام گسترده ضد همجنس‌گرایان در حالی صورت می‌گیرد که تعداد فزاینده‌ای از کشورهای آفریقایی – از جمله کنیا و غنا – تصویب قوانین مشابه یا حتی سخت‌گیرانه‌تری را در نظر دارند.

قانون اوگاندا که به طور رسمی به عنوان قانون ضد همجنسگرایی شناخته می شود، اولین بار در ماه مارس توسط پارلمان تصویب شد. اما به جای امضای فوری آن، آقای موسوینی آن را برای اصلاحات بازگرداند تا تمایز بین همجنس گرا بودن و درگیر شدن در رابطه جنسی با همجنس گرایان را مشخص کند.

قانون‌گذاران این سخنان را اضافه کردند و تصریح کردند که هر کسی که مظنون به همجنس‌گرایی باشد مجازات نمی‌شود، مگر اینکه درگیر روابط همجنس‌گرا باشد، قبل از تصویب مجدد این لایحه.

مابقی قانون ثابت باقی ماند، از جمله اجباری مجازات حبس تا 20 سال برای هر کسی که همجنس گرایی را ترویج می کند، مقررات مبهمی که فعالان نگرانند می توانند برای هدف قرار دادن آژانس های حمایت کننده از LGBTQ، از جمله سازمان هایی که درمان نجات دهنده ایدز را ارائه می دهند، مورد استفاده قرار گیرد.

هر کس کمتر از 18 سال به جرم داشتن رابطه جنسی با همجنسگرایان مجرم شناخته شود تا سه سال زندان خواهد داشت. این قانون که مردم را نیز تشویق می‌کند تا هرگونه اقدام مشکوک به همجنس‌گرایی را گزارش کنند، حاوی زبان مبهم است که تفسیر آن را دشوار می‌کند.

هرکسی که اجازه استفاده از محل را برای روابط همجنس‌گرایان بدهد، ممکن است با ۷ سال زندان مواجه شود و فردی که به جرم همجنس‌گرایی محکوم شده باشد، برای «بازپروری» فرستاده می‌شود.

تیمی از وکلا و فعالان در حال تهیه پیش نویس دادخواستی هستند که جزئیات آن فاش نشده است و این قانون را در دادگاه قانون اساسی اوگاندا به چالش می کشد.

این قانون به دنبال یک کمپین چند ساله در اوگاندا برای جرم انگاری دگرباشان جنسی و کسانی که از آنها حمایت می کنند، انجام می شود. سیاستمداران برای اولین بار اقدام مشابهی را در سال 2009 ترسیم کردند، اما زمانی که در سال 2014 به قانون تبدیل شد، دادگاه به دلایل رویه ای آن را لغو کرد.

اما در چند سال گذشته، رهبران سیاسی، همراه با سازمان‌های مذهبی داخلی و بین‌المللی، شروع به تشدید کمپین‌های ضد همجنس‌بازی کردند و در مورد آنچه تهدیدی برای ارزش‌های خانواده می‌خوانند هشدار دادند.

سیاستمداران همچنین شروع به ادعاهای بی اساس در مورد توطئه ای برای ترویج فعالیت های همجنس گرایان و فریب دادن کودکان در مدارس به سمت همجنس گرایی کردند. سال گذشته، مقامات اقلیت‌های جنسی اوگاندا، یک گروه پیشرو مدافع حقوق همجنس‌گرایان را تعطیل کردند و ادعا کردند که این گروه به‌طور رسمی در دولت ثبت نشده است.

جیلیان کین، تحلیلگر ارشد در Ipas گفت: «آنچه در این لحظه بسیار نگران کننده است این است که چگونه به سرعت این لایحه از طریق پارلمان عبور کرد و چگونه نهادهای اوگاندا فراتر از قوه مقننه، مانند قوه قضاییه و پلیس، احساسات ضد دگرباشان جنسی را جذب کرده و به آن دامن زدند. یک سازمان غیرانتفاعی که اقدامات ضد همجنس گرایان را در سراسر آفریقا مطالعه کرده است.

او افزود که تصویب سریع لایحه اوگاندا تا حدودی ناشی از حمایتی است که از سازمان های خارج از کشور دریافت کرده است.

اینها شامل Family Watch International، یک سازمان مستقر در آریزونا است که روش جعلی تبدیل درمانی را برای تغییر گرایش جنسی افراد ترویج می کند. تنها چند روز پس از تصویب این لایحه برای اولین بار در ماه مارس، بنیانگذاران آمریکایی این سازمان به سازماندهی کنفرانسی در اوگاندا در میان قانونگذاران آفریقایی برای ترویج اقدامات ضد همجنسگرایان در سراسر قاره کمک کردند.

خانم کین گفت: «تصویب این لایحه پیامدهایی فراتر از حقوق LGBTQ دارد. این لایحه با زیر پا گذاشتن حقوق بشر و قانون اساسی یک پروژه سیاسی برای استبداد است.»

برخی از تحلیلگران می گویند که این قانون به منظور از بین بردن همجنس گرایان و منحرف کردن افکار عمومی از افزایش چالش های داخلی، از جمله افزایش بیکاری و افزایش سرسام آور قیمت مواد غذایی است. آقای موسوینی، که تقریباً چهار دهه در قدرت بوده است، به دلیل سرکوب مخالفان و فعالان حقوق بشر نیز با نظارت فزاینده‌ای مواجه شده است.

هلن اپستین، نویسنده کتابی که به بررسی تسلط طولانی رئیس جمهور در قدرت می پردازد، گفت: «همجنس گرایی در اوگاندا به شدت سیاسی شده است. “این بسیار محصول نبوغ سیاسی بدخواه موسوینی است.”