دیدار بانوی اول اوکراین از سئول و درخواست کمک نظامی غیرکشنده

بانوی اول اوکراین، اولنا زلنسکا، روز سه‌شنبه با یون سوک یول، رئیس‌جمهور کره جنوبی دیدار کرد و درخواست کمک نظامی غیرمرگبار کرد و از سفر به سئول برای تاکید بر نیاز به «چیزی رادیکال‌تر» به غیر از حمایت بشردوستانه برای پایان دادن به تهاجم روسیه به کشورش استفاده کرد. .

لی دو وون، سخنگوی دفتر آقای یون، به خبرنگاران گفت، خانم زلنسکا از آقای یون به خاطر کمک های بشردوستانه و اقتصادی که کره جنوبی قبلا ارائه کرده است تشکر کرد و درخواست تجهیزات نظامی غیر کشنده از جمله ابزارهایی برای کشف و حذف مین کرد.

خانم زلنسکا در تلگرام گفت که او و دیگر مقامات اوکراینی از جمله معاون اول نخست وزیر، یولیا سویرینکو، همچنین درباره نیاز اوکراین به سیستم‌های دفاع هوایی قوی‌تر صحبت کردند.

سخنگوی او گفت که آقای یون متعهد شد که کره جنوبی با ناتو و سایر کشورها برای “حمایت فعالانه از مردم اوکراین” هماهنگی خواهد کرد، اما جزئیات خاصی در مورد آنچه که در پی خواهد داشت ارائه نکرد.

سئول تاکنون در برابر درخواست‌ها برای ارسال گلوله‌های توپخانه‌ای خود به نیروهای اوکراینی که به مهمات بیشتری قبل از حمله متقابل مورد انتظار برای بازپس‌گیری سرزمین‌های تحت اشغال روسیه نیاز دارند، مقاومت کرده است. آقای یون تنها ماه گذشته برای اولین بار اشاره کرد که سئول ممکن است مایل باشد ارسال کمک های نظامی به کیف را بررسی کند و به رویترز گفت که در صورت حمله گسترده به غیرنظامیان، اصرار انحصاری بر حمایت های بشردوستانه یا مالی دشوار خواهد بود. .

خانم زلنسکا در مصاحبه ای که روز سه شنبه منتشر شد به خبرگزاری یونهاپ گفت، تغییر رئیس جمهور کره جنوبی در این زمینه “یک تصمیم عاقلانه” بود.

او گفت: “در واقع، وقتی یک جنایتکار در خانه وجود دارد، مالکان آنها به وضوح نه تنها به کمک های بشردوستانه، غذا و دارو نیاز دارند، بلکه به چیزی رادیکال تر برای بیرون راندن جنایتکار نیاز دارند.” و افزود که صلح تنها از طریق پیروزی اوکراین امکان پذیر است. نه از طریق مذاکره با “قاتلی که پشیمان نیست”.

خانم زلنسکا از زمانی که بانوی اول دوران جنگ شد، به یک فرستاده برجسته برای دولت شوهرش تبدیل شد و در حین سفر به کشتی برای حمایت از متحدان کیف، از بهبود سلامت روان و رفاه کودکان دفاع کرد. او در اوایل این ماه، قبل از شرکت در مراسم تاجگذاری پادشاه چارلز سوم، با ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا در لندن دیدار کرد.