دگراندیش چینی پس از تلاش برای پرواز نزد همسرش که در حال مرگ بود، به ۸ سال زندان محکوم شد

دادگاهی در جنوب چین یکی از تسلیم‌ناپذیرترین فعالان حقوق بشر این کشور را به خاطر مقالاتی که نوشته و وب‌سایتی که ایجاد کرده است، در آخرین ضربه هشداردهنده حزب کمونیست حاکم علیه مخالفان سیاسی، به هشت سال زندان محکوم کرد.

این فعال، یانگ مائودونگ، در سال 2021 هنگامی که قصد داشت با یک پرواز به آمریکا برود تا در کنار همسرش که به شدت بیمار بود باشد، بازداشت شد. آقای یانگ – که بیشتر با نام مستعار خود، گوئو فیشیونگ شناخته می شود – در پایان یک محاکمه یک روزه در روز پنجشنبه در گوانگژو، مرکز استان گوانگدونگ، محکوم شد. او به “تحریک براندازی قدرت دولتی” متهم شد.

حکم مجرمانه دادگاه تحت کنترل حزب کمونیست مطمئن به نظر می رسید، اما سریع بودن محکومیت و حکم آقای یانگ حامیان او را غافلگیر کرد. دادگاه‌های چین اغلب یک هفته یا بیشتر پس از محاکمه قبل از اعلام تصمیم منتظر می‌مانند. آقای یانگ پس از جلسه صبحگاهی که حدود دو ساعت به طول انجامید، محکوم شد.

شی جین پینگ، رهبر چین، در طول دهه گذشته در قدرت، دستگاه امنیتی را برای حذف هر گونه تهدیدی که متوجه حاکمیت حزب می شود، تقویت و جسور کرده است. پلیس در اواخر اکتبر سال گذشته، هنگامی که برخی از تظاهرکنندگان آقای شی و حزب را محکوم کردند، به سرعت شعله‌ور اعتراض‌ها علیه محدودیت‌های شدید «صفر کووید» را خاموش کرد.

اما به نظر می‌رسد که آقای شی و دیگر رهبران مصمم هستند تا مطمئن شوند که هیچ جرقه‌ای از مخالفت‌ها فرصتی برای برانگیختن مخالفت‌های گسترده‌تر را ندارد. حکم آقای یانگ یک ماه پس از آن صادر شد که دادگاه دیگری در چین دو وکیل برجسته حقوق بشر به نام‌های شو ژیونگ و دینگ جیاکسی را به ۱۴ سال و ۱۲ سال زندان محکوم کرد.

در متهم کردن آقای یانگ به تحریک براندازی – اتهامی مبهم که به منزله محکوم کردن حزب کمونیست است – به مقالاتی اشاره کردند که آقای یانگ در طول سالیان متمادی نوشته بود، و همچنین به یک وب سایت طرفدار دموکراسی که او در راه اندازی آن کمک کرد، و مصاحبه ای با او استناد کردند. داد، برادر آقای یانگ، یانگ مائوکوان، در بیانیه ای که در فضای مجازی منتشر شد، گفت.

بر اساس گزارش برادر از روند دادرسی، دادستان ها گفتند که اظهارات آقای یانگ به منزله “حمله طولانی مدت و توهین به نظام سیاسی چین است که دیگران را برای براندازی قدرت دولتی تحریک می کند.” یانگ مائوپینگ، خواهر آقای یانگ، که در محاکمه حضور نداشت، اما با افرادی که حضور داشتند صحبت کرد، روایت یانگ مائوکوان تایید شد. ژانگ لی، وکیل آقای یانگ، از اظهار نظر خودداری کرد.

خانم یانگ، خواهر، روز جمعه در یک مصاحبه تلفنی گفت: “او کسی را زیر و رو نکرد.” چه کسی قدرت این را دارد که کشوری به این بزرگی را زیر و رو کند؟ آیا تنها بیان چند کلمه غیرقابل قبول است؟»

با این حال، آقای یانگ، 56 ساله، حتی زمانی که با سومین دوره زندان خود روبرو بود، خم نشده به نظر می رسید. او شروع به خواندن بیانیه طولانی ای کرد که برای محاکمه برای دفاع از فعالیت و آرمان هایش آماده کرده بود، اما یک قاضی پس از چند دقیقه دستور توقف داد. این بیانیه توسط Yibao، یک وب سایت چینی در خارج از کشور منتشر شد و توسط خواهر آقای یانگ تایید شد.

آقای یانگ از زمانی که برای اولین بار در دهه 1980 به تظاهرات ملحق شد، در بیانیه خود گفت: «اعتقاد سیاسی و آرمان های من هرگز تغییر نکرده است: چین به طور کامل آزادی واقعی، دموکراسی، حقوق بشر و حاکمیت قانون را تحقق بخشد. این هدف اصلی، اساسی و غایی تمام فعالیت های اجتماعی، فکری و دانشگاهی من است.»

آقای یانگ یکی از سرسخت ترین مخالفان حکومت استبدادی چین بوده است. او در سال 2005، زمانی که به سازماندهی روستاییان در جنوب چین برای اعتراض به تصرف زمین هایی که به گفته آنها فاسد و ناعادلانه بود، کمک کرد، در محافل فعال شناخته شد.

او در سال 2007 به اتهام فعالیت های تجاری غیرقانونی مرتبط با انتشارات به زندان محکوم شد (آقای یانگ همچنین رمان های علمی-تخیلی نوشت.). پس از آزادی، او فعالیت های سیاسی خود را از سر گرفت و در سال 2013 به تظاهرات در روزنامه جنوبی ویکند در گوانگژو پیوست، جایی که روزنامه نگاران تشدید سانسور در زمان آقای شی را محکوم کرده بودند.

آقای یانگ در سال 2015 به اتهام اخلال در نظم عمومی و “اختلاف درگیری و ایجاد مشکل” به دلیل نقشش در اعتراض روزنامه و حمایت از کمپین چین برای تصویب یک میثاق بین المللی حقوق به شش سال زندان محکوم شد.

او بار دیگر در ژانویه 2021 هنگامی که به دنبال پرواز به ایالات متحده بود، جایی که همسرش، ژانگ چینگ، در مراحل پایانی سرطان بود، بازداشت شد. او و دو فرزندشان در سال 2009 در آنجا ساکن شده بودند.

زان آیزونگ، یکی از دوستان آقای یانگ در شرق چین که به یاد می آورد در اواخر سال 2021 با او ملاقات کرده و در مورد برنامه هایش برای رسیدن به او صحبت کرده است، می گوید: «او فقط می خواست به ملاقات همسر بیمارش برود، از ترس اینکه شاید دیگر او را در این زندگی نبیند. ایالات متحده. “من حدس می زدم که او اجازه خروج نخواهد داشت، اما او بسیار مطمئن بود که او را خواهد دید، زیرا این یک انسان دوستی آشکار بود.”

آقای یانگ به امید پرواز به سانفرانسیسکو به شانگهای رفت. آقای یانگ در آن زمان گفت، اما افسران فرودگاه به او گفتند که به عنوان یک “خطر امنیت ملی” او نمی تواند سوار هواپیما شود. او از آن زمان تاکنون در بازداشت بوده است. همسر او تقریباً یک سال پس از تلاش برای پرواز آقای یانگ درگذشت.

خواهرش، خانم یانگ، گفت که آقای یانگ حتی در بازداشت نیز از مقامات سرپیچی کرده است و به نظر می رسد که از اعتصاب غذای مکرر نحیف شده است. او گفت که نگران این است که آیا او می تواند سال ها بازداشت را قبل از آزادی احتمالی خود تحمل کند. او حتی پس از آزادی رسمی از زندان، احتمالاً مانند بسیاری دیگر از مخالفان، تحت حصر غیررسمی ظالمانه قرار خواهد گرفت.

خانم یانگ گفت: «من واقعاً، واقعاً نگران هستم.