دومینیک راب، معاون نخست وزیر بریتانیا در پی رسوایی قلدری استعفا داد

دومینیک راب، معاون نخست‌وزیر بریتانیا، روز جمعه پس از اینکه تحقیقات به این نتیجه رسید که زیردستان را مورد آزار و اذیت قرار داده است، استعفا داد، یافته‌ای که تلاش‌های نخست‌وزیر ریشی سوناک را برای به جا گذاشتن رسوایی در پشت دولت حزب محافظه‌کار پیچیده کرد.

آقای راب، یک طرفدار تندرو برگزیت که یکی از وفادارترین متحدان سیاسی آقای سوناک است، مدتهاست اتهامات مربوط به رفتار توهین آمیز را رد کرده بود. اما تحقیقات توسط یک وکیل مستقل، موارد متعددی را مطرح کرد که در آن کارمندان دولت آقای راب را که وزیر دادگستری نیز به عهده دارد، متهم به بدرفتاری با آنها کردند.

آقای راب سومین وزیر کابینه در شش ماه گذشته می شود که به خاطر مسائل اخلاقی مجبور به کناره گیری می شود، و این نشان دهنده چالشی است که آقای سوناک در اجرای وعده خود برای رهبری یک دولت “یکپارچگی، حرفه ای و مسئولیت پذیری در هر سطح” داشته است.

آقای سوناک پس از اینکه رئیس سابقش، بوریس جانسون، در گردابی از رسوایی‌ها گرفتار شد، به قدرت رسید که برجسته‌ترین آن‌ها مجموعه‌ای از مهمانی‌های داونینگ استریت بود که قوانین قرنطینه را نقض می‌کرد. سلف بلافصل او، لیز تراس، پس از نتیجه معکوس کاهش‌های مالیاتی او، مجبور به اخراج شد.

در حالی که آقای سوناک آب‌ها را در سیاست‌های اقتصادی آرام کرده است، برای او دشوارتر از بین بردن بوی رسوایی است. آقای راب در نامه استعفای خود که به نخست وزیر فرستاده بود، به صراحت اعلام کرد که با اکراه سمت خود را ترک می کند و استدلال می کند که تحقیقات “همه ادعاها به جز دو مورد” علیه او را رد کرده است.

او نوشت: «با تعیین آستانه قلدری بسیار پایین، این تحقیق یک سابقه خطرناک ایجاد کرده است. این امر باعث تشویق شکایات ساختگی علیه وزرا خواهد شد و تأثیری دلخراش بر کسانی که از طرف دولت شما – و در نهایت مردم بریتانیا – باعث تغییر می شوند، خواهد داشت.

غوغا بر سر آقای راب درست زمانی به وجود آمد که آقای سوناک بالاخره شتاب سیاسی پیدا کرد و با اتحادیه اروپا در مورد ایرلند شمالی و با فرانسه در مورد مسائل مهاجرت قرارداد امضا کرد. این تصور که آقای سوناک یک رهبر مسئولیت‌پذیر بود، برتری گسترده در نظرسنجی‌های حزب کارگر اپوزیسیون را نسبت به محافظه‌کاران کاهش داد، اگرچه حزب کارگر همچنان دو رقمی جلوتر است.

آقای راب یکی از کادر سیاستمداران جوانی است که در بحث تلخ بر سر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به قدرت رسیدند. او یکی از نویسندگان کتابی به نام «بریتانیا رها شده» بود که دیدگاه بریتانیا پس از برگزیت را به عنوان یک مکه تجاری چابک، با مالیات کم و به آرامی تنظیم می‌کرد – اغلب با نام مستعار سنگاپور-آن-تیمز- توصیف می‌کرد.

آقای راب که در زمان نخست وزیری ترزا می به کابینه ارتقاء یافت، در نوامبر 2018 در اعتراض به پیشنهاداتش برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از سمت خود به عنوان وزیر برگزیت استعفا داد.

پس از یک نامزدی ناموفق برای رهبری حزب محافظه کار در سال 2019، آقای راب از آقای جانسون حمایت کرد و پست وزیر خارجه را دریافت کرد. زمانی که آقای جانسون به شدت به بیماری کووید مبتلا شد و آقای راب را به عنوان وزیر عالی رتبه برای ریاست جلسات کابینه در حالی که آقای جانسون در بیمارستان بود، معاونت کرد، در کانون توجه بود.

بعدها، آقای راب به دلیل اقامت در تعطیلات در جزیره یونانی در جریان خروج بی نظم نیروهای بریتانیایی و آمریکایی از افغانستان به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

زمانی که آقای جانسون در ژوئیه گذشته از سمت نخست وزیری اخراج شد، آقای راب در رقابت رهبری حزب از آقای سوناک به خاطر خانم تراس حمایت کرد. بعد از اینکه خانم تراس آقای سوناک را شکست داد، کابینه خود را با افراد وفادار پر کرد و آقای راب را به بیابان سیاسی انداخت.

هفته‌ها بعد، زمانی که خانم تراس مجبور به استعفا شد، ثروت او دوباره افزایش یافت و آقای سوناک سرانجام 10 خیابان داونینگ را با حمایت آقای راب تصرف کرد. او به آقای راب که زمانی وکیل بود، پست وزیر دادگستری را اعطا کرد و عنوان معاون نخست وزیر را اضافه کرد، یک منصب بدون مزد و عمدتاً افتخاری که با حق خودکار جانشینی به نخست وزیری همراه نیست.

اما حتی قبل از بازگرداندن او به دولت، روزنامه‌ها ادعاهایی در مورد رفتار آقای راب با مقامات منتشر کرده بودند و این سؤال را مطرح می‌کردند که آیا آقای سوناک باید در زمان انتصابش از اتهامات علیه وی مطلع می‌بود یا خیر.

و بلافاصله پس از از سرگیری جایگاه خود در کابینه، آقای راب به دلیل گزارش هایی مبنی بر قلدری همکاران مورد انتقاد قرار گرفت. سایمون مک دونالد، دیپلماتی که در زمانی که آقای راب وزیر امور خارجه بود، اداره امور خارجه را بر عهده داشت، گفت که او “خشن و کنترل‌کننده” بوده و باعث می‌شود که کارکنان پایین‌تر از ورود به دفتر او بترسند.

آقای مک دونالد در نوامبر به رادیو تایمز گفت: «زبان بود، لحن بود. «او با مردم بسیار بدخواه بود. و او این کار را در حضور بسیاری از افراد دیگر انجام داد. فکر می کنم مردم احساس تحقیر کردند.» آقای مک دونالد گفت که او نگرانی هایی را با آقای راب در مورد رفتار او با زیردستان مطرح کرده است.