دولت بریتانیا از دادن پیامک های بوریس جانسون به تحقیق کووید خودداری می کند

دولت بریتانیا روز پنج‌شنبه از تحویل پیام‌های متنی نخست‌وزیر سابق بوریس جانسون در دوران کووید به کمیته‌ای که در مورد مدیریت این بیماری همه‌گیر تحقیق می‌کند، خودداری کرد و یک نبرد حقوقی را آغاز کرد که می‌تواند به یک سردرد سیاسی برای نخست‌وزیر فعلی، ریشی سوناک تبدیل شود.

دفتر کابینه دولت با مهلتی تا ساعت 4 بعدازظهر مواجه شد تا پیام‌های متنی، یادداشت‌های روزانه و دفترچه‌های ثبت نشده متعلق به آقای جانسون را تحویل دهد. اما با این استدلال که انجام این کار مبادلات خصوصی بین مقامات ارشد را به خطر می اندازد و سابقه ای نگران کننده برای تحقیقات آینده ایجاد می کند، در پاشنه خود فرو رفت.

در عوض، دفتر کابینه از دادگاه درخواست کرد که در مورد اینکه آیا باید مجبور شود همه ارتباطات را تحویل دهد، از جمله مطالبی که به گفته آن‌ها «به طور واضح بی‌ربط» به تحقیق درباره واکنش بریتانیا به کووید (Covid) است، تصمیم بگیرد.

دولت در نامه ای به تحقیق کووید-19 گفت: «افراد، مقامات ارشد، وزرای فعلی و سابق، و ادارات نباید ملزم به ارائه مطالبی باشند که به کار تحقیق بی ربط است.

در این نامه آمده است: «این نشان‌دهنده نفوذ غیرقانونی به دیگر جنبه‌های کار دولت است». “این همچنین نشان دهنده نفوذ به انتظارات قانونی آنها از حریم خصوصی و حفاظت از اطلاعات شخصی آنها است.”

رئیس این تحقیق، بارونس هدر هالت، معتقد است که این وظیفه کمیته است، نه دولت، که تعیین کند چه مطالبی به تحقیقات مربوط می شود. او ابتدا مهلتی را تا 30 می تعیین کرد و سپس موافقت کرد که آن را دو روز به تعویق بیندازد، به این امید که دفتر کابینه تسلیم شود.

از نظر تاریخی، تحقیقات عمومی در بریتانیا دامنه وسیعی برای درخواست ارتباطات داخلی دولت داشته است. اما این اولین پرس و جو در عصر واتس اپ است، برنامه پیامکی که مقامات انگلیسی مشتاقانه برای مبادلات تجاری و شخصی پذیرفته اند و همه آنها برای همیشه در فضای مجازی حفظ می شوند.

به گفته تحلیلگران، دولت نگران است که افشای پیام‌های واتس‌اپ باعث شرمساری وزرای ارشد فعلی از جمله آقای سوناک شود. او به عنوان وزیر خزانه داری در زمان آقای جانسون در طول همه گیری همه گیر خدمت می کرد و در بحث های داخلی علیه قرنطینه های طولانی مدت به شدت استدلال می کرد.

تا حدودی، این بن بست نماینده ای برای تنش های عمیق تر بین آقای سوناک و آقای جانسون است. روز چهارشنبه، آقای جانسون گفت که مجموعه‌ای از پیام‌های متنی و سایر مطالب را به دفتر کابینه تحویل داده است، و او آن را به چالش می‌کشد که بسته را بدون ویرایش، به تحقیق تحویل دهد.

عصر پنجشنبه، او پیشنهاد داد در صورت درخواست، پیام های واتس اپ خود را مستقیماً به استعلام تحویل دهد.

دفتر کابینه گفت که وکلای آن در طول شب برای بررسی مبادلات برای نگرانی‌های امنیت ملی و حذف مطالب “به طور واضح بی‌ربط” کار کردند. گفت که مطالبی را که مرتبط بداند ارسال خواهد کرد. این تحقیق همچنین خواستار ارسال پیامک از دستیار ارشد سابق آقای جانسون، هنری کوک شده است.

پاسخ دولت آقای سوناک را در موقعیتی ناخوشایند قرار می‌دهد، زیرا منتقدان پیش‌تر گفته‌اند که این دولت درگیر پنهانکاری است. افشای جزئیات شرم آور می تواند به اعتبار او آسیب برساند و به حزب محافظه کار وی قبل از انتخابات عمومی که باید تا ژانویه 2025 برگزار شود، آسیب برساند.

برای آقای جانسون، که دیگر در دولت نیست و نظرات بدون فیلترش درباره کووید و سایر موارد به خوبی مستند شده است، خطرات سیاسی کمتر است. او روابط سردی با آقای سوناک از ژوئیه گذشته داشته است، زمانی که استعفای آقای سوناک از کابینه‌اش زنجیره‌ای از وقایع را به راه انداخت که باعث سقوط آقای جانسون شد.

نخست وزیر سابق هفته گذشته وقتی دفتر کابینه ادعاهای جدیدی را به پلیس ارجاع داد مبنی بر اینکه آقای جانسون با دعوت از دوستانش به اقامتگاه کشورش، چکرز، مقررات قرنطینه را نقض کرده است، ابراز خشم کرد.

سال گذشته، آقای جانسون و آقای سوناک هر دو به دلیل شرکت در اجتماعات اجتماعی در خیابان داونینگ 10 در سال های 2020 و 2021 که مقررات فاصله گذاری اجتماعی را نقض می کرد، توسط پلیس جریمه شدند. رسوایی بر سر احزاب قرنطینه یکی از عواملی بود که به سقوط آقای جانسون از قدرت کمک کرد.

خطرات واتس اپ در ماه فوریه زمانی که بیش از 100000 پیامک متعلق به وزیر سابق بهداشت، مت هنکاک، توسط ایزابل اوکشات، روزنامه نگاری که با آقای هنکاک در کتابی در مورد تجربیات وی در طول دوران همکاری داشت به دیلی تلگراف داده شد، به وضوح نشان داده شد. همه گیری

این مبادلات باعث شد که آقای هنکاک و وزیران همکارش درباره این بیماری همه گیر با عبارات اغلب تزلزلی بحث کنند، حتی در زمانی که صدها نفر را هر روز می کشت. در یک تبادل متنی، آقای هنکاک “Eat Out to Help Out” را مسخره کرد، برنامه ای که برای جذب مردم به رستوران ها طراحی شده بود که توسط آقای Sunak حمایت مالی می شد. او از آن به عنوان “بیرون غذا خوردن برای کمک به مقابله با ویروس” یاد کرد.

جیل راتر، کارمند سابق دولت که اکنون پژوهشگر ارشد در بریتانیا در اروپای در حال تغییر است، گفت که بی میلی دولت برای تحویل دادن مطالب جدید کمتر به گذشته مربوط می شود تا آینده.

خانم راتر گفت: «این عمدتا برای حفاظت از شهرت است. یکی از چیزهایی که آنها نگران آن هستند این است که این امر سابقه ای را برای افشای مقادیر زیادی از مواردی که قبلا هرگز فاش نمی شد ایجاد می کند.