دور جدیدی از نبردهای خاورمیانه

نزدیک به سه ماه پیش، خادر عدنان – یک اسیر فلسطینی در اسرائیل و از رهبران یک گروه فلسطینی مسلح به نام جهاد اسلامی – در اعتراض به بازداشت خود دست به اعتصاب غذا زد. عدنان که 45 ساله بود هفته گذشته درگذشت.

تقریباً بلافاصله، مرگ او باعث خشونت شد. بعد از ظهر آن روز، جهاد اسلامی بیش از 100 پرتابه به سمت جنوب اسرائیل پرتاب کرد. در پاسخ، مقامات اسرائیلی شروع به طراحی یک حمله متقابل کردند.

یک هفته بعد، موشک‌های اسرائیلی بامداد سه‌شنبه سه آپارتمان را در عرض چند ثانیه در نوار غزه مورد اصابت قرار دادند و سه فرمانده جهاد اسلامی را در حالی که اکثر مردم غزه در خواب بودند، کشتند. به گفته مقامات فلسطینی، در این حمله همچنین 10 غیرنظامی از جمله همسران و فرزندان اهداف فلسطینی کشته شدند.

جهاد اسلامی یک روز بعد تلافی کرد و صدها موشک و گلوله به سمت اسرائیل شلیک کرد. برخی از آنها به آسمان بالای حومه تل آویو رسیدند، اگرچه سامانه‌های دفاع هوایی اسرائیل بسیاری از راکت‌ها را رهگیری کردند و از تلفات جانی جلوگیری کردند.

دیروز نیروهای اسرائیلی دو تن از فرماندهان دیگر این گروه را کشتند و به بمباران سایت های تسلیحاتی جهاد اسلامی ادامه دادند. جهاد اسلامی راکت‌هایی شلیک کرد که یکی از آن‌ها به یک ساختمان مسکونی در مرکز اسرائیل اصابت کرد و یک نفر از ساکنان آن را کشت که اولین قربانی اسرائیلی در این دور از جنگ بود. صبح امروز درگیری های برون مرزی با شلیک موشک های جهاد اسلامی به سمت تپه های اطراف بیت المقدس از سر گرفته شد.

به گفته مقامات بهداشتی فلسطین، دست کم 31 فلسطینی در این درگیری ها کشته شدند که 6 نفر از آنها کودک بودند. اسرائیل گفت که راکت های نادرست خود جهاد اسلامی باعث کشته شدن چهار نفر از آنها شد.

جهاد اسلامی فلسطین که در سال 1981 تأسیس شد، یک سازمان تندرو است که بیشتر بر مبارزه مسلحانه علیه اسرائیل و کمتر بر تعامل با مردم فلسطین تمرکز دارد. این کشور حق وجود اسراییل را رد می کند، همانطور که حامی اصلی آن، ایران است. هدف این گروه ایجاد یک دولت اسلامی در تمام قلمرو تاریخی فلسطین است که شامل اسرائیل مدرن می شود.

حماس، گروه بزرگ‌تر و محبوب‌تر ستیزه‌جوی اسلامی که منطقه غزه را کنترل می‌کند، در پرتاب موشک شرکت نکرد، اگرچه از جهاد اسلامی حمایت کرد.

حماس گاهی هماهنگ با جهاد اسلامی و گاهی برای مهار آن اقدام می کند. شاخه سیاسی حماس مسئولیت بیش از دو میلیون ساکن عمدتاً فقیر غزه را بر عهده دارد، بنابراین منافع بسیار متفاوتی دارد. اولویت های حماس که تحت محاصره ای که اسرائیل و مصر به دلایل امنیتی تحمیل کرده اند، شامل باز نگه داشتن گذرگاه های مرزی بین اسرائیل و غزه برای عبور و مرور کارگران و کالاهای فلسطینی است.

به احتمال زیاد در یک آتش بس متزلزل دیگر، مانند آتش بسی که ابتدا پس از مرگ عدنان و بار دیگر با حملات مرگبار پیش از سحر اسرائیل در روز سه شنبه شکسته شد.

شروط اعلام شده جهاد اسلامی برای آتش بس جدید شامل آزادی جسد عدنان توسط اسرائیل برای دفن بود. توقف ترور توسط ارتش اسرائیل؛ و لغو رژه سالانه تحریک آمیز در این ماه به مناسبت تصرف بیت المقدس شرقی توسط اسرائیل در جنگ 1967.

حتی زمانی که سکوت برقرار شد، دشمنی اساسی باقی خواهد ماند. در هر دو طرف چیز زیادی تغییر نخواهد کرد. آتش بس تا دور بعدی ادامه خواهد داشت.

در ماه نوامبر، اسرائیلی ها راستگراترین و محافظه کارترین دولت در تاریخ 75 ساله این کشور را انتخاب کردند. حامیان آن انتظار داشتند که این کشور اقدامات تهاجمی تری علیه تهدیدات غزه انجام دهد. ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی افراطی ناسیونالیست، حتی آرای دولت را در اعتراض به آنچه که پاسخ ضعیفی به شلیک موشک سنگین هفته گذشته می‌دانست، تحریم کرد.

ارزیابی تأثیر افکار عمومی بر اقدامات دولت همیشه دشوار است. اما نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو، محافظه‌کاری با سال‌ها تجربه به عنوان طولانی‌ترین نخست‌وزیر اسرائیل، مدت‌هاست که به ریسک‌گریزی و عدم تمایل به ماجراجویی‌های نظامی شهرت داشته است.

رهبران سیاسی و نظامی اسرائیل گفتند که تصمیم گرفتند به رهبری جهاد اسلامی حمله کنند پس از اینکه این گروه شروع به شلیک بیش از 100 موشک در روز کرد، باید آنها را بازدارند.

چنین لشکرکشی های اسرائیل بی سابقه نیست. دولت قبلی به رهبری میانه‌رو در ماه اوت حملات موشکی را در غزه انجام داد که در آن دو فرمانده ارشد جهاد اسلامی و بیش از 40 فلسطینی دیگر از جمله حداقل 15 کودک کشته شدند.

برای جهاد اسلامی، احتمالاً فرق چندانی ندارد که چه کسی در دولت اسرائیل نشسته است.

زندگی های زیسته: کریس استراچویتز زندگی خود را وقف موسیقی‌هایی کرد که در طول نسل‌ها به ارث رسیده است – موسیقی پنبه‌ای، موسیقی باغ پرتقال، موسیقی کوهستانی، موسیقی بایو – که مربوط به زمانی قبل از وجود چیزی به نام صنعت موسیقی بود. او در 91 سالگی درگذشت.

پلی آف NBA: ناگتس دیشب سانز را حذف کرد. و سلتیکس سیکسرز را شکست داد و بازی 7 را مجبور کرد در یک سری که از همان ابتدا عقب مانده بود.

امضای نامعلوم: Jourdan Heilig در یک رستوران فست فود کار می کرد که Patriots تماس گرفت. حالا او می تواند یک تک خال تیم های ویژه باشد.

این آخر هفته زمان برگزاری مسابقه سالانه آواز یوروویژن است، رویداد بین المللی که به راه اندازی گروه هایی مانند ABBA و Maneskin کمک کرده است. میلیون ها بیننده در اروپا و فراتر از آن جشن کمپینگ موسیقی پاپ را تماشا خواهند کرد.

سال گذشته ارکستر کالوش اکراینی با آهنگی که ترکیبی از موسیقی رپ و فولکلور بود برنده شد. این کشور امسال، دوتایی پاپ توورچی، آهنگی را با الهام از سربازانی که برای دفاع از شهر ماریوپل جنگیدند، اجرا خواهند کرد. آنها با تایمز در مورد تمرین برای مسابقه در هنگام آژیرهای حمله هوایی صحبت کردند.