در حالی که بلینکن در شمال ناتو در حال گشت و گذار است، مبارزه برای کنترل قطب شمال ادامه دارد.

برلین – با ذوب شدن یخ های قطبی، روسیه که در حال حاضر یک قدرت بزرگ قطب شمال است، می خواهد این منطقه را متعلق به خود کند. چین جاه طلبی هایی برای “جاده ابریشم قطبی” دارد. و ناتو در حال استقبال از فنلاند – و همچنین سوئد، واشنگتن امیدوار است – به این ائتلاف دسترسی جدیدی در شمال دور می دهد.

تغییرات اقلیمی در حال تسریع و تقویت رقابت در قطب شمال است که هرگز قبلاً نبوده است، و منطقه را به روی درگیری های تجاری و استراتژیک بیشتر می گشاید درست در لحظه ای که روسیه، چین و غرب همگی به دنبال گسترش حضور نظامی خود در آنجا هستند.

اهمیت روزافزون منطقه با سفرهای آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، که در نشست غیررسمی وزرای خارجه ناتو در روز پنجشنبه در نروژ شرکت خواهد کرد، تاکید می شود.

این هفته، آقای بلینکن قصد دارد از سوئد و فنلاند نیز بازدید کند و با رهبران هر سه کشور دیدار کند و آنها ترکیه را برای تصویب ورود سریع سوئد به ناتو تحت فشار قرار دهند. او قرار است روز جمعه در هلسینکی، پایتخت جدیدترین عضو ناتو، سخنرانی مهمی درباره روسیه، اوکراین و ناتو ایراد کند.

برای مدت طولانی، کشورها تمایلی به بحث در مورد قطب شمال به عنوان یک منطقه نظامی احتمالی نداشتند. اما این به سرعت در حال تغییر است.

متی پسو، تحلیلگر مؤسسه امور بین‌الملل فنلاند، گفت: تجاوز روسیه به همراه تغییرات آب و هوایی باعث ایجاد یک طوفان کامل می‌شود. جو جنگ سرد جدیدی وجود دارد که با آب شدن یخ مخلوط شده است که بر برنامه ریزی نظامی تأثیر می گذارد و فرصت های اقتصادی جدید و دسترسی به منابع طبیعی را می گشاید.

آقای پسو گفت: “بنابراین همه اینها به هم مرتبط هستند و یکدیگر را بزرگ می کنند.” “این منطقه را جذاب می کند.”

در حالی که ناتو از مشکلات روسیه در اوکراین خوشحال شده است، این ائتلاف در واقع آسیب پذیری های قابل توجهی در شمال دارد.

با تغییرات اقلیمی، مسیرهای کشتیرانی کمتر از یخ بسته می شوند و مسیریابی آسان تر می شود، و قطب شمال را برای بهره برداری تجاری رقابتی و همچنین ماجراجویی نظامی قابل دسترس تر و جذاب تر می کند.

رابرت دالسو، مدیر تحقیقات آژانس تحقیقات دفاعی سوئد، گفت: روسیه گفته است که می‌خواهد قطب شمال را متعلق به خود کند – پنجمین منطقه نظامی، همتراز با چهار منطقه دیگرش.

چین همچنین مشغول تلاش برای تثبیت خود در منطقه و استفاده از مسیرهای منجمد نشده جدید بوده است، یکی از دلایلی که ناتو چین را یک چالش امنیتی مهم می داند.